Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Aktualności SMZK - II półrocze 2009

Email Drukuj PDF
(2 głosów, średnia ocena: 5.00 na 5)
  
grudzień 2009

oplatek_m


Wesołych Świąt - do siego roku


Świąt prawdziwie odświętnych, ciepłych w sercu, zimowych za oknem, pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, niosących nadzieję na rok przyszły. Świąt wypełnionych radością i miłością, dających spokój i odpoczynek. Nowego Roku 2010 spełniającego marzenia, pełnego zdrowia, optymizmu, szczęścia, sukcesów i powodzenia życzy wszystkim krośnianom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Zarząd Główny SMZK


 
 

belka 
 
KKL Nagrodzeni uczestnicy X Krośnieńskiegio Konkursu Literackiego 17 grudnia w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się podsumowanie dziesiątej edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego, zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego. Od wielu lat jednym ze współorganizatorów tej imprezy jest nasze Stowarzyszenie, które także w tym roku ufundowało nagrodę dla uczestnika, która swą pracę konkursową poświęci przeszłości Krosna i regionu. W tym roku nagroda ta przypadła Magdalenie Bury - uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie.
Tegoroczny konkurs,
na który wpłynęło 156 prac poetyckich i prozatorskich, adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Krosna. Teksty konkursowe oceniali: Wojciech Bonowicz (przewodniczący jury), krakowski poeta i publicysta, Bogusława Bęben - zastępca dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i Jan Tulik - literat krośnieński. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskie reprezentował na uroczystości - a także wręczał nagrodę książkową oraz dyplom - Pan Andrzej Kosiek, który z imprezy tej przedstawił krótką relację - czytaj >>
Na temat Krośnieńskiego Konkursu Literackiego czytaj także >>
 


belka

choinka1Zarząd Główny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie uprzejmie zaprasza na tradycyjne SPOTKANIE  NOWOROCZNE, które obędzie  się  w czwartek 21 stycznia  2010 roku, o godz. 17:00, w lokalu przy ul. Lwowskiej 28 w Krośnie.
Spotkanie ma charakter składkowy a wpłata wynosi 40 zł od osoby.
Zgłoszenia i wpłaty - do dnia 5 stycznia 2010 roku - przyjmuje Filia nr 6 - Centrum Multimedialne Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ul. Ordynacka 8 (piętro I), tel. 13*432-50-15. Filia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 do 18:00.
W przypadku małej liczby zgłoszeń spotkanie zostanie odwołane, o czym zawiadomimy i zwrócimy wpłaconą kwotę.
Informujemy, że podczas spotkania można będzie wpłacić składkę członkowską za rok 2010, która wynosi 25 zł. Składkę tę można też wpłacić przelewem na konto SMZK w  Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, Oddział w Krośnie, nr rachunku 35 8642 1083 2002 8307 2064 0001.


belka


 
zarzadUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się we wtorek 8 grudnia 2009 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10. Proponuję następujący porządek posiedzenia:
 • Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
 • Plan pracy na rok 2010
 • Program Spotkania Noworocznego (21 stycznia 2010 roku)
 • Planowanie i finansowanie działalności organizacji pozarządowych - informacja
 • Sprawy różne
Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES mgr Marian Terlecki


belka


 
MB_Rozniatowska Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na odczyt:
Matka Boska Rożniatowska
- kresowa Misericordia Domini
który wygłosi mgr Zdzisław  Gil
Spotkanie poświęcone będzie interesującemu obrazowi w typie Pietà, pochodzącemu z XVII wieku. Dzieło to w latach II wojny światowej przeniesione zostało z Rożniatowa k. Kałusza do kościoła farnego w Krośnie. Zabytek konserwowany był w latach 1997-2001 przez krośnianina - konserwatora dzieł sztuki prof. dr hab. Andrzeja Guzika, z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Odczyt odbędzie się w poniedziałek 7 grudnia 2009 roku, o godz. 17:00, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1.
Zobacz fotorelację >> ze spotkania, autorstwa Pana Grzegorza Krzemienia.


 
belka
 
 

listopad 2009

byli Miło nam donieść, iż rubryka "Byli wśród nas" ustawicznie wzbogacana jest - głównie za sprawą Pani Wandy Belcik i Pana Adama Krzanowskiego - w kolejne biogramy wybitnych postaci związanych z naszym Stowarzyszeniem. Właśnie opublikowane zostały następne hasła biograficzne - dwóch niegdysiejszych prezesów Zarządu naszej korporacji: Jana KrzanowskiegoStanisława Chrzanowskiego (pierwszego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej). Gorąco dziękujęmy wszystkim Autorom dwudziestu dotychczasowych biogramów Smile
Zwracając uwagę P.T. Czytelników na powyższe, polecamy łaskawej pamięci rubrykę "Byli wśród nas", prosząc również uprzejmie o pomoc w jej prowadzeniu i rozwijaniu. Wśród wielu bowiem doniosłych społecznie celów naszego Stowarzyszenia, także działalność kommemoratywna - w odniesieniu do ludzi zasłużonych dla miasta i regionu - winna być szczególnie akcentowana i pielęgnowana.

 

belka
legendy Strona tytułowa książki Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie oraz Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie uprzejmie zapraszają na prezentację książki Jana Tulika:

Legendy. Krosno i okolice

która odbędzie się w poniedziałek 9 listopada 2009 roku, o godz. 17:00, w sali klubowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1.
Serdecznie zapraszamy!
Zobacz fotorelację z imprezy autorstwa Wacława Turka - galeria >>


belka
 


 
 
PTNZ okazji 25-lecia reaktywowania ruchu numizmatycznego w Krośnie, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, odbędą się w sobotę 7 listopada 2009, o godz. 11:00 uroczystości jubileuszowe, na które zaproszeni również zostali przedstawiciele naszego Stowarzyszenia. Na ręce Pana Antoniego Kubita - Prezesa Oddziału krośnieńskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego - okolicznościowy list gratulacyjny odczyta i wręczy Pan Andrzej Kosiek, reprezentujący na tej uroczystości SMZK.belka


październik 2009

herb_MPmWszechnica Piastowska i Urząd Gminy Miejsce Piastowe zapraszają na wykład:
Stanisław i Jan Wdowiarzowie
Życie i działalność
który wygłosi dr Stanisław Szafran, Prezes Oddziału krakowskiego SMZK.
Wykład odbędzie się w sobotę 31 października 2009 roku, o godz. 17:00, w auli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Spotkanie poprowadzi Marek Klara. Serdecznie zapraszamy!


belka

 

Witrynie SMZK została niedawno przydana nowa funkcjonalność, określana w żargonie webowym jako newsletter. Pojęcie to określa rozsyłane drogą mailową informacje - np. o aktualizacji strony WWW, publikacji ciekawych artykułów, zaproszeń na imprezy itp. Maile takie kierowane są jedynie do tych użytkowników witryny, którzy albo newsletterdokonali już na niej rejestracji, albo też dopisali się do listy subskrybentów newslettera. Najłatwiej zrobić to albo poprzez menu REJESTRACJA, albo też - wybierając jedynie subskrypcję newslettera - podać swe imię i nazwisko oraz poprawny adres mailowy w polu ZAMÓW NEWSLETTER, po prawej stronie ekranu, u góry.
Oczywiście, z listy subskrybentów newslettera można się samemu w dowolnej chwili wypisać, klikając odpowiedni link w którymś z otrzymanych już maili newsletterowych.
Poprzez rozsyłane newslettery chcemy nie tylko szybciej i łatwiej docierać do członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, ale też ustawicznie poszerzać ich grono. Elektroniczny newsletter to także pewna, szybka i bezpłatna forma komunikacji, pozwalająca w dogodny sposób zwoływać członków Zarządu Głównego SMZK na bieżące posiedzenia.
Życzę bezproblemowego korzystania z newsletera "Wiadomości SMZK".


belka


PotockiStowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na odczyt:
Mieczysław Potocki (1810-1878)
- pierwszy konserwator zabytków Krosna i okolic
który wygłosi dr Tadeusz Łopatkiewicz
Odczyt odbędzie się w poniedziałek 26 października 2009 roku, o godz. 17:00, w sali klubowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1.
Serdecznie zapraszamy


belka

 

zarzadUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się we wtorek 20 października 2009 roku, o godz. 17:00, w sali konferencyjnej Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.
Proponuję następujący porządek posiedzenia:
Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES mgr Marian Terlecki


belka


PBWPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie zaprasza na spotkanie z cyklu "Ludzie niezwykli" ze Stanisławem Pomprowiczem pt. "II wojna światowa we wspomnieniach żołnierza AK". Spotkanie odbędzie sie w dniu 5 października 2009 r., o godz. 11.00, w sali konferencyjnej, a towarzyszyć mu będzie wystawa pt. "Ziemia Krośnieńska w publikacjach Stanisława Pomprowicza".
Wystawa publikacji członka naszego Stowarzyszenia czynna będzie do końca października, w budynku Biblioteki Pedagogicznej.belka

 

wrzesień 2009

sp_na_rodz_01sp_na_rodz_02Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - 2009" już za nami. Gościliśmy tym razem w Miejscu Piastowym, Wrocance, Rogach i Targowiskach - wszędzie serdecznie podejmowani przez władze gminne i mieszkańców. Te niezpomniane chwile utrwalają świetnie dwie fotorelacje uczestników Spotkania - Pani Krystyny KogutPana Zdzisława Gila. Autorom zdjęć serdecznie dziękujemy!
Zapraszamy wszystkich zarejestrowanych użytkowników witryny.
Dostępna jest również tekstowa relacja z tego Spotkania, pióra Pana Andrzeja Kośka - czytaj >>


belka


sanockie_2Powróciliśmy niedawno z wycieczki krajoznawczej w Sanockie. Wspominając te chwile - publikujemy ilustrowaną relację z tego wyjazdu, pióra Pana Andrzeja Kośka. Relację miłą dla uczestników a interesującą dla tych, którzy nie wyjechali z nami. Czytaj >>


belka


herb_Krherb_MPJesienne "Spotkania na rodzinnej ziemi" należą do najważniejszych, a przy tym najbardziej miłych i wypełnionych dobrymi emocjami imprez, organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Tegoroczne "Spotkanie Przedstawicieli Oddziałów SMZK" gościć będzie w Miejscu Piastowym, w sobotę 26 września 2009 roku. Serdecznie zapraszamy! Program Spotkania >>

Upływa szybko życie. Jak potok płynie czas
Za dzień, za rok, za chwilę - razem nie będzie nas...


belkaJedliczeMiło nam donieść, iż Panu Zdzisławowi Łopatkiewiczowi, członkowi Zarządu Głównego SMZK, nadany został tytuł Honorowego Obywatela Gminy Jedlicze, jako wyraz najwyższego wyróżnienie i uznania. Ceremonię wręczenia dyplomu honorowego, która odbyła się w niedzielę 20 września 2009, o godz. 17:00, poprzedziła uroczysta Sesja Rady Miejskiej Jedlicza, uświetniły zaś dwa popisy wokalne Prof. Michaliny Growiec i Dominiki Farbaniec, a także koncert zespołu kameralnego instrumentów dętych De Camera - filharmoników rzeszowskich, pt. Muzyczna podróż po krajach świata. Wyróżnionemu Z. Łopatkiewiczowi gratulacje i miłe słowa przekazało wiele osób spośród zebranej licznie publiczności, w tym - w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Prezes ZG SMZK Pan Marian Terlecki.belkasanockiePowróciliśmy właśnie z wycieczki w Sanockie. Wzięło w niej udział 50 uczestników. Zaskakująco dobra pogoda pozwoliła nam w pełni zrealizować program. Zanim jednak opublikujemy relację z tej wycieczki - wpierw zamieszczamy kilkadziesiat fotografii z wyjazdu. Galeria dostępna jest dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników.

belkazarzadUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w poniedzałek 7 września 2009 roku, o godz. 17:00, w Filii nr 6 - Centrum Multimedialne Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ul. Ordynacka 8 (piętro I).
Proponuję następujący porządek posiedzenia:
Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES mgr Marian Terlecki


belka


sierpień 2009

Wieliczko20 sierpnia 2009 roku zmarł w Jaśle w wieku 74 lat Prof. dr hab. Mieczysław Wieliczko - wybitny historyk i nauczyciel akademicki, związany z UMCS w Lublinie, członek lubelskiego Oddziału SMZK. W żywej pamięci nosimy niedawne spotkanie krośnian z Profesorem, jego barwną gawędę o żywocie historyka, która stała się podsumowaniem miłej uroczystości stowarzyszeniowej w Lublinie, w trakcie której Profesorowi Wieliczce nadany został tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Pogrzeb Prof. Mieczysława Wieliczki odbędzie się w Warszawie na Cmentarzu Wawerskim, w środę 26 sierpnia 2009, o godzinie 13.00.
O dorobku i drodze życiowej Profesora czytaj>> jak również >>


belka


18 sierpnia 2009 roku otwarto przy ul. Grodzkiej 10
w Krośnie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. W placówce tej otrzymało swą siedzibę także nasze Stowarzyszenie. Zadaniem Centrum jest prowadzenie usług konsultingowych i prawnych, doradztwo z zakresu tworzenia nowych stowarzyszeń, pomoc w przygotowaniu i rozliczaniu projektów konkursowych, promowanie współpracy organizacji i stowarzyszeń z sektorem publicznym itp. Powstała instytucja wspierać także będzie stowarzyszenia i organizacje w ich potrzebach z zakresu obsługi technicznej.
Członkowie Zarządu SMZK będą pełnili dyżury w Centrum w każdy wtorek i czwartek, od godz.14.00-17.00. W tym czasie będzie także możliwość kontaktowania się z dyżurującym, dzwoniąc pod numer telefonu 013*47-439-06.
Powstała placówka wychodzi naprzeciw postulatom krośnieńskich organizacji i stowarzyszeń, które - prowadząc od wielu lat aktywną działalność społeczną i kulturalną - nie posiadały żadnej bazy i zaplecza dla gromadzenia swego dorobku. Częste przypadki przenoszenia siedzib i zmian lokalizacji nie wpływały też pozytywnie na bieżącą działalność stowarzyszeń. Wspaniałomyślną inicjatywę władz Krosna przyjmujemy z ogromnym zadowoleniem i przekonaniem, iż nowo otwarte Centrum służyć będzie dobrej współpracy między organizacjami i władzami administracyjnymi.


belka


sobienZarząd Główny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie uprzejmie zaprasza na wycieczkę krajoznawczą na trasie Krosno - Sanok - zamek Sobień, która odbędzie się w sobotę 12 września 2009 roku.
Program wycieczki >>
Koszt udziału wynosi 35 zł od osoby (przejazd, ubezpieczenie, bilety wstępu, udział w ognisku)
Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje do piątku 28 sierpnia 2009 roku Filia nr 6 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Ordynacka 8, tel. 013*432-50-15,
w godz. 10:00-18:00. Serdecznie zapraszamy


belka


Uzarzadprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w środę 19 sierpnia 2009 roku, o godz. 17:00, w Filii nr 6 – Centrum Multimedialne Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ul. Ordynacka 8 (piętro I).
Proponuję następujący porządek posiedzenia:
Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES mgr Marian Terlecki


belka


lipiec 2009

sonda_Krosno
Co według Ciebie jest symbolem Krosna? Wybieramy symbol naszego miasta. Portal www.krosno.pl prowadzi internetową sondę w tej sprawie. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału! Odpowiedzi można udzielać za pośrednictwem formularza internetowego, dostępnego pod poniższym adresem - sonda >>
W tym niecodziennym plebiscycie nie może zabraknąć głosu miłośników Krosna i regionu. Organizatorzy liczą na oryginalne skojarzenia.
Zobacz wyniki zakończonej sondy oraz ich plastyczne wyobrażenia


belka


WAKACJE WAKACJE WAKACJE WAKACJE WAKACJE WAKACJE WAKACJE WAKACJE
wakacje
Niech dla wszystkich tegoroczne wakacje będą szczęśliwe, radosne, pogodne, bezpieczne - takie, jak z marzeń Cool

 Archiwum Aktualności - czytaj >>

belka

choinka1

Ostatnia edycja: poniedziałek, 27 lutego 2012 08:55  
Autorem tego artykułu jest Redaguje Zarząd Główny SMZK

Zobacz inne artykuły tego autora >>

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. "Protokół dyplomatyczny na co dzień" - prelekcja płk Marka Kołacza - 5 marca 2024
 2. "Z zagadnień onomastyki - nazwy miejscowe i nazwy osobowe" - prelekcja dr Alicji Orzechowskiej - 6 lutego 2024
 3. Galeria fotograficzna uroczystości 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2024
 4. Tradycyjne "Spotkanie Opłatkowe" 2024 Oddziału Krakowskiego SMZK - 9 stycznia 2024
 5. "Mikołaj Kopernik - życie i działalność" - prelekcja mgr Doroty Janeczko - 7 listopada 2023
 6. Relacja z promocji albumu Zbigniewa Więcka
 7. Galeria fotograficzna promocji albumu Zbigniewa Więcka (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 8. Relacja ze Spaceru pamięci - 30 października 2023
 9. Galeria fotograficzna Spaceru pamięci - 30 października 2023 (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 10. Jubileusz 50-lecia działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - 3 października 2023
 11. Program działalności Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2023/2024
 12. Wywiad Doroty Suwalskiej z Tadeuszem Łopatkiewiczem o SMZK - 14 lipca 2023
 13. Relacja z wykładu z okazji 65-lecia SMZK - 14 czerwca 2023
 14. Galeria fotograficzna wykładu „65 lat działalności SMZK” w obiektywie Joanny Łach
 15. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 16. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 17. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 18. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 20. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 21. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 22. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 23. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 24. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 25. Władze Stowarzyszenia w XVIII kadencji (2022-2025)
 26. Archiwum newsletterów
 27. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny

Google

Zamów Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać mailowe powiadomienia o imprezach SMZK - wypełnij poniższe pola i subskrybuj "Wiadomości SMZK"SMZK na Wikipedii

Wikipedia SMZK

Statystyki wizyt

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj51
mod_vvisit_counterwczoraj84
mod_vvisit_counterw tym tygodniu51
mod_vvisit_counterw poprzednim tygodniu571
mod_vvisit_counterw tym miesiącu966
mod_vvisit_counterw poprzednim miesiącu2088
mod_vvisit_counterwszystkie424911


sideBar