Z inicjatywy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej Koło w Korczynie powstała wystawa wyrobów, zdjęć, dokumentów i innych pamiątek po byłych zakładach produkcyjnych w tej miejscowości zatytułowana "Ocalić od zapomnienia", którą otwarto w dniu 1 września 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie.
Na otwarcie ekspozycji przybyli przedstawiciele władz samorządowych gminy z wójtem Janem Zychem, byli pracownicy zakładów, członkowie SMZK oraz zaproszeni mieszkańcy. Po oficjalnych wystąpieniach władz gminy, który podziękowali członkom koła i jego przewodniczącemu Henrykowi Bogaczowi, głos zabrali pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia. Henryk Bogacz przedstawił zrealizowane inicjatywy Koła w 2023 r., a Jan Stachyrak opowiedział o zawartości ekspozycji i ciekawszych przedmiotach.
Korczyna należała od końca XIX w. do ostatnich lat XX w. do najbardziej uprzemysłowionych wsi Podkarpacia. Szczyciła się prężnym rozwojem spółdzielczości, z uznaniem mówiono o gospodarności jej mieszkańców. Działały tu następujące zakłady: Włókiennicza Spółdzielnia Pracy "Towarzystwo Tkaczy" (1882-2007), Korczyńskie Zakłady Spożywcze (1946-1998), Robotnicza Spółdzielnia Pracy Przemysłu Drzewnego (1950-2002), Spółdzielnia Pracy "Przyszłość" (cegielnia) (1905-1963). Wyroby tych zakładów wysyłano na eksport: modlitewniki, dywaniki (kraje muzułmańskie), wyroby owocowo-warzywne (Anglia, Niemcy, ZSRR, USA, Japonia), meble kuchenne i pokojowe (USA, Argentyna, Wielka Brytania, Holandia RFN, Dania, Szwecja i Finlandia). Zakłady te były nagradzane w konkursach krajowych i międzynarodowych.
W trzech salach wystawowych umieszczono pozostałe po tych zakładach pamiątki: wyroby drewniane - kredens kuchenny, taborety, leżak, tkaniny, słoiki z przetworami, narzędzia, dyplomy, fotografie, kroniki zakładów, sztandar i inne. Przecięcia wstęgi dokonali Maria i Jan Półchłopkowie byli pracownicy zakładów. Scenariusz wystawy, zgromadzenie eksponatów oraz wykonanie było dziełem członków koła. Przygotowano również katalog wystawy z informacjami dotyczącymi historii zakładów (kalendarium). Wystawa będzie eksponowana w salach GOK do 10 października, a następnie planowane jest jej przeniesienie do budynku szkoły w Korczynie. Warto tę wystawę obejrzeć, bo jest ona nie tylko częścią historii regionu, ale także pamiątką nie tak odległej kultury życia i działalności mieszkańców.
Fot. Aleksandra Prugar - GOK