Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Aktualności SMZK - II półrocze 2019

Email Drukuj PDF
(1 głos, średnia ocena: 5.00 na 5)

news


Posłuchaj hejnału krośnieńskiego:

newInformacja o spotkaniu członków Oddziału wrocławskiego SMZK - czytaj >>
newRelacja z wykładu mgr Zdzisława Łopatkiewicza w Oddziale krakowskim SMZK - 3 grudnia 2019 - czytaj >>
newZaproszenie na Spotkanie Noworoczne 2020 - czytaj >>
newRelacja z wykładu dr Tomasza Solińskiego "Uwarunkowania i perspektywy rozwoju Krosna" - 14 listopada 2019 - czytaj >>
newZapaliliśmy znicze na grobach powstańców i zasłużonych krośnian - 30 października 2019 - czytaj >>
newGaleria fotograficzna dorocznego spaceru pamięci - 30 października 2019 - oglądaj >>
new"Z Poetą pod rękę..." - relacja z przebiegu V Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 23 października 2019 - czytaj >>
newRelacja ze Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019"  - 21 września 2019 - czytaj >>
newUroczystości Jubileuszu 60-lecia działalności SMZK" - 22 września 2018 - czytaj - zobacz - słuchaj >>
newWładze Stowarzyszenia XVII kadencji - czytaj >>


grudzień 2019

BN BN Świąt prawdziwie odświętnych, ciepłych w sercu, zimowych za oknem, pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, niosących nadzieję na rok przyszły. Świąt wypełnionych radością i miłością, dających spokój i odpoczynek. Nowego Roku 2020 spełniającego marzenia, pełnego zdrowia, optymizmu, szczęścia, sukcesów i powodzenia życzy wszystkim krośnianom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
- Zarząd Główny SMZK

Życzenia multimedialne >>

 

belka

 

choinkaStowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na tradycyjne

SPOTKANIE NOWOROCZNE

które obędzie się w piątek 10 stycznia 2020 roku, o godz. 17:00, w stołówce bursy  międzyszkolnej, wejście od ulicy Armii Krajowej (obok "Naftówki") - Zespół Placówek Oświatowych w Krośnie, ul. Bohaterów Westerplatte 20a.

Spotkanie ma charakter składkowy i w związku z tym prosimy o dokonanie wpłaty 60 zł od osoby. Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane będą w dniach 27 i 30 grudnia 2019 oraz 2 stycznia 2020 roku, w godz. 14:00-16:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

more

 

 
 

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w środę 4 grudnia 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. V Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha - podsumowanie i relacja z imprezy
 3. Wnioski do planu pracy SMZK w roku 2020 (wykłady, wycieczki, spotkania itd.)
 4. Spotkanie Noworoczne - program i przygotowania
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

listopad 2019

Budzet obywatelski 2020 Do 2 grudnia br. trwa głosowanie nad pięćdziesięcioma trzema projektami zgłoszonymi w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. W roku 2020 budżet ten wynosił będzie 2 mln zł i pieniądze te rozdysponowane zostaną przez władze Krosna na te projekty, które uzyskają największe poparcie społeczne. W głosowaniu każdy mieszkaniec Krosna może oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden na dzielnicowy/osiedlowy. Osoba uprawniona do głosowania może zrobić następująco:

Oficjalne wyniki głosowania będą znane przed 6 grudnia 2019 roku.

Zachęcamy członków SMZK do udziału w głosowaniu nad projektami budżetu obywatelskiego poprzez kliknięcie niniejszego odnośnika >>

 

belka

 

Wykres wyklad m Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprasza uprzejmie na wykład

Uwarunkowania i perspektywy rozwoju Krosna

który wygłosi dr Tomasz Soliński
Zastępca Prezydenta Miasta Krosna

Wykład odbędzie się w czwartek 14 listopada 2019 roku, o godz. 17:00, w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41.

Serdecznie zapraszamy!

 

belka

 

październik 2019

Do znicza W przededniu Święta Zmarłych i Wszystkich Świętych, w środę 30 października 2019 roku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej pragnie symbolicznym zniczem, zapalonym na grobach Powstańców oraz zmarłych członków SMZK, dać dowód, iż pamiętamy o nich.

Życiowe dzieło tych ludzi, ich niezbywalne osiągnięcia na różnych polach, to dziś nie tylko fundament dobrej pamięci o nich samych, lecz także nasze stowarzyszeniowe dziedzictwo, z którego czerpiemy nieustannie powody do chlubnego powinowactwa, a także jasnej identyfikacji w naszej małej ojczyźnie.

Zapraszam wszystkich, którzy chcą z nami odbyć ten doroczny spacer pamięci:

 • godz. 9:30 - zbiórka przy bramie Starego Cmentarza przy ul. Krakowskiej w Krośnie
 • godz. 10:30 - zbiórka przy bramie Cmentarza Komunalnego przy ul. St. Wyszyńskiego w Krośnie

Znicze zapłoną również tego dnia na grobach członków SMZK pochowanych na Cmentarzu Komunalnym w Jedliczu.

Proszę przedstawicieli Zarządu Głównego SMZK o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Zych 05 Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprasza admiratorów poezji na konkursowe przesłuchania recytatorskie w ramach

V KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI JANA ZYCHA

Zgodnie z Regulaminem, V Konkurs odbędzie się w środę 23 października 2019 roku, w dworze Szeptyckich w Korczynie, ul. Spółdzielcza 20. Początek - godz. 9:00.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało łącznie sześćdziesięcioro młodych recytatorów, z 7 i 8 klas szkół podstawowych (39 zgłoszeń) i szkół średnich (21 zgłoszeń) Krosna i powiatu krośnieńskiego. Planujemy zatem przeprowadzenie dwóch odrębnych, następujących po sobie, przesłuchań konkursowych, rozpoczynających się odpowiednio:

 • uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych - godz. 9:00
 • uczniowie szkół średnich- godz. 12:00

more

 

belka

 

Jan Kazimierz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprasza uprzejmie na wykład

Jan II Kazimierz Waza w Krośnie - dyskurs historyczny versus kultura masowa

który wygłosi dr Tadeusz Łopatkiewicz

Spotkamy się we wtorek 15 października 2019 roku, o godz. 17:00, w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41 w Krośnie.

ZAPRASZAMY!

 
Zobacz galerię fotograficzną wykładu >> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
Czytaj relację z wykładu>> pióra Joanny Łach
Czytaj relację z wykładu>> na witrynie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej
 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w czwartek 10 października 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - podsumowanie i relacja z imprezy
 3. V Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha - program i przygotowania
 4. Wnioski do planu pracy SMZK w roku 2020
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

wrzesień 2019

LOGO RegionalisciZ okazji przypadającego 25 września Dnia Regionalizmu Polskiego - święta ustanowionego w 1994 roku na V Kongresie Regionalistów we Wrocławiu, Pani Bożena Konikowska, Przewodnicząca Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, nadesłała dla wszystkich członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej okolicznościowe życzenia. Pani Przewodnicząca pisze:
Szanowni Państwo. Drodzy Regionaliści.
Jest więc właściwa okazja, aby z wielką atencją odnieść się do wszystkich naszych członków, animatorów, liderów, działaczy ruchu regionalnego i podziękować im za udział i wsparcie w urzeczywistnianiu dążeń do kreowania ruchu stowarzyszeniowego w Polsce. W imieniu Rady Krajowej kieruję do wszystkich towarzystw regionalnych słowa wielkiego uznania i podziękowania za bogatą i wielce użyteczną działalność, za społecznikowską, godną naśladowania, postawę wobec swojego Kraju i swoich Małych Ojczyzn.

W załączeniu - tekst Deklaracji Regionalistów Polskich >>

 

 

belka

    

 250 00

W piątek 20 września 2019 roku nasza witryna internetowa odnotowała dwustupięćdziesięciotysięczne odwiedziny. Ćwierć miliona wejść na adres www.smz.org to spore osiągnięcie, tym bardziej że tematyka naszej strony WWW należy raczej do niszowych. Witryna SMZK uruchomiona została 19 lutego 2009 roku. Pierwszy rok zakończył się dla nas liczbą 7 600 odwiedzin. Rok 2010 zamknęliśmy wartością grubo przekraczającą 16 000, co świadczy o wyraźnej tendencji wzrostowej. W dniu 30 listopada 2012 roku odnotowaliśmy - 50 tys. wejść, a 7 czerwca 2018 - 200 tys. Kolejne 50 tys. odwiedzin to dorobek ostatnich 15 miesięcy.

 Zapraszamy do systematycznego zaglądania pod nasz adres - www.smzk.org

 

belka

 

Konkurs literacki Krośnieńska Biblioteka Publiczna wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zapraszają do udziału w kolejnej, dwudziestej edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego.

W konkursie mogą brać udział uczniowie kl. VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województw Polski południowej. Głównym celem Konkursu jest promowanie twórczości literackiej młodzieży oraz zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta i regionu, a także pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie prozy i poezji. Organizatorzy nie ograniczają tematyki prac, ale sugerują możliwość wykorzystania tematyki związanej z Krosnem i regionem.

Do 21 listopada 2019 roku na adres KBP (ul. Wojska Polskiego 41) można nadsyłać zarówno prozę, jak i wiersze, które nie były dotąd publikowane w wydawnictwach drukowanych, ani w Internecie. Prace powinny być podpisane pseudonimem, a informacje o autorze utworu powinny znaleźć się w załączonej kopercie podpisanej tym samym pseudonimem.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Czytelni Głównej KBP w dniu 18 grudnia 2019. Regulamin Konkursu i karta uczestnictwa dostępne są na stronie KBP >>

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w środę 11 września 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Obchody 120. roczny urodzin Jana Winiarskiego - relacja z dwudniowej imprezy
 3. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - program i przygotowania
 4. V Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha - program i przygotowania
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

01 Jan Winiarski w trakcie obserwacji nieba 02 Karykatura Jana Winiarskiego, rys. Stanisław Kochanek W Korczynie, w dniach 6-7 września 2019 roku, odbędą się uroczyste obchody 120. rocznicy urodzin Jana Winiarskiego (1899-1991), pochodzącego z przysiółka Leszczyny miłośnika i popularyzatora astronomii, nauczyciela, harcerza, organizatora tajnego nauczania, założyciela i wieloletniego prezesa krośnieńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Organizatorami dwudniowej imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Zarząd Główny w Krośnie, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - Oddział im. Jana Winiarskiego w Krośnie, Wójt Gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz Szkoła Podstawowa w Korczynie. Oprócz wykładów oraz pokazów filmów, istotnym elementem programu obchodów będą dwudniowe obserwacje Słońca oraz nocnego nieba, prowadzone dla widzów przez członków krośnieńskiego Oddziału PTMA.

more

 
Zobacz galerię fotograficzną imprezy >> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
 

 

belka

 

sierpień 2019

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w środę 7 sierpnia 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Wycieczka do Niebylca i okolic - relacja i rozliczenie
 3. Obchody 120. roczny urodzin Jana Winiarskiego - program i organizacja
 4. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - program i organizacja
 5. V Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha - program i organizacja
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

lipiec 2019

Konsultacje3

Wiesz, co jest naprawdę potrzebne naszemu Miastu i chcesz się podzielić swoją opinią - weź udział w tej ankiecie! Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która ma na celu ocenę różnych aspektów życia w Krośnie oraz określenie potrzeb Mieszkańców.
Miasto stara się o dofinansowanie dla projektu w ramach Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wyniki ankiety będą wykorzystane przy tworzeniu założeń do tego projektu.

Wypełnij ankietę>>

 

belka

 

Konsultacje2 Urząd Miasta Krosna zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Krosna. Już od 5 lipca 2019 r. wypełnione ankiety można składać w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28A, przy ul. Staszica 2 oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Prochownia 4 w formie papierowej.

Ankiety można również wypełnić online (kliknij), poprzez elektroniczny formularz dostępny na platformie konsultacyjnej eurzad.umkrosno.pl

Zachęcamy członków oraz sympatyków SMZK do udzielenia odpowiedzi na siedem prostych pytań.

 

belka

 

czerwiec 2019

wakacje

Przed nami wakacje :-) Życzymy aby czas ten przyniósł wszystkim odpoczynek, pozwolił podreperować zdrowie, doładować akumulatory i podnieść poziom apetytu na życie.
Ciekawych spotkań, ciekawych ludzi, w ciekawych miejscach - dla wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

A przede wszystkim - świętego spokoju w ciszy mąconej, co najwyżej, przesypującym się piaskiem.
I najważniejsze - gdziekolwiek wyjedziesz - weź Krosno ze sobą...

 

 

belka    


archiwum2


newProgram wycieczki na Pogórze Dynowskie - czytaj >>

Ostatnia edycja: środa, 22 stycznia 2020 11:13  
Autorem tego artykułu jest Redaguje Zarząd Główny SMZK

Zobacz inne artykuły tego autora >>

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. "Z zagadnień najstarszej ikonografii niezachowanych kościołów drewnianych Małopolski Południowej" - wykład dra t. Łopatkiewicza - 15 maja 2024
 2. "Ks. płk. Józef Panaś - duchowny, społecznik, żołnierz, patriota" - prelekcja dr inż. Stanisława Szafrana - 9 kwietnia 2024
 3. "Protokół dyplomatyczny na co dzień" - prelekcja płk Marka Kołacza - 5 marca 2024
 4. Galeria fotograficzna uroczystości 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2024
 5. Tradycyjne "Spotkanie Opłatkowe" 2024 Oddziału Krakowskiego SMZK - 9 stycznia 2024
 6. Relacja z promocji albumu Zbigniewa Więcka
 7. Galeria fotograficzna promocji albumu Zbigniewa Więcka (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 8. Relacja ze Spaceru pamięci - 30 października 2023
 9. Galeria fotograficzna Spaceru pamięci - 30 października 2023 (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 10. Jubileusz 50-lecia działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - 3 października 2023
 11. Program działalności Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2023/2024
 12. Wywiad Doroty Suwalskiej z Tadeuszem Łopatkiewiczem o SMZK - 14 lipca 2023
 13. Relacja z wykładu z okazji 65-lecia SMZK - 14 czerwca 2023
 14. Galeria fotograficzna wykładu „65 lat działalności SMZK” w obiektywie Joanny Łach
 15. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 16. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 17. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 18. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 20. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 21. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 22. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 23. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 24. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 25. Władze Stowarzyszenia w XVIII kadencji (2022-2025)
 26. Archiwum newsletterów
 27. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny

Google

SMZK na Wikipedii

Wikipedia SMZK

Statystyki wizyt

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj41
mod_vvisit_counterwczoraj66
mod_vvisit_counterw tym tygodniu41
mod_vvisit_counterw poprzednim tygodniu859
mod_vvisit_counterw tym miesiącu1879
mod_vvisit_counterw poprzednim miesiącu2088
mod_vvisit_counterwszystkie427912


sideBar