Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zapaliliśmy znicze na grobach powstańców i zasłużonych krośnian

Email Drukuj PDF
(3 głosów, średnia ocena: 5.00 na 5)

 

01 02 W przededniu Święta Zmarłych i Wszystkich Świętych, w środę 30 października 2019 roku, członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zapalili znicze na grobach Powstańców oraz zmarłych członków SMZK, aby dać tym dowód pamięci o nich. Życiowe dzieło tych ludzi, ich patriotyzm i bohaterstwo, a także niezbywalne osiągnięcia na różnych polach, to dziś nie tylko fundament dobrej pamięci o nich samych, lecz także nasze stowarzyszeniowe dziedzictwo, z którego czerpiemy nieustannie powody do chlubnego powinowactwa, a także jasnej identyfikacji w naszej małej ojczyźnie.

O godz. 9:30, w słoneczne przedpołudnie, spotkaliśmy się przy bramie Starego Cmentarza przy ul. Krakowskiej, aby zapalić znicze z okolicznościową kartką na ośmiu grobach powstańczych: Franciszka Bernarda, Feliksa Machinki, Roberta Dembowskiego, Jana Grabowskiego, Walerego Kozłowskiego, Jana WainaDionizego Mazurkiewicza.

03 04 W godzinę później zebraliśmy się na cmentarzu komunalnym przy ul. Stefana Wyszyńskiego, gdzie w jeszcze liczniejszym gronie odbyliśmy spacer pamięci połączony z zapaleniem zniczy na grobach trzech powstańców styczniowych: Wojciecha Biernata, Józefa Ligenzy oraz Stefana Adolfa Nizińskiego. Następnie postawiliśmy znicze na grobach zmarłych członków naszego Stowarzyszenia, a to: Józefa Bielańskiego, Jana Buczyńskiego, Bronisława Burka, Władysława Chajeca, Stanisława Chrzanowskiego, Józefa Cisowskiego, Jana Czajkowskiego, Ireny Farskiej, Kazimierza Górawskiego, Stanisława Kochanka, Franciszka Krausa, Jana Krzanowskiego, Józefa Kuczy, Józefa Kusiby, Antoniego Lorensa, Adolfa Marczaka, Augusta Mazurkiewicza, Władysława Niepokoja, Ireny Okólskiej, Janiny Petryńskiej, Juliusza Rossa, Zygmunta Rygla, Stanisława Steligi, Józefa Szmyda, Teresy Sznajder 06 05Mariana Stanisława Ziobry.

Znicze od naszego Stowarzyszenia zapłonęły tego dnia również na cmentarzu komunalnym w Jedliczu, zapalone przez Zdzisława Łopatkiewicza na grobach: Bronisławy Betlej, Władysława Dubisa, Stefana MusiałaFryderyka Węgrzyna.

W upamiętnieniu grobów zasłużonych krośnian udział wzięli członkowie ZG SMZK: Wanda Belcik, Jan Kielar, Roman Klara, Stanisław Lorens, Elżbieta Leśniak, Tadeusz Łopatkiewicz, Aldona Merska-Sroka, Barbara Pawlak, Marian H. Terlecki i Maciej Zborowski.

   

Fotografował: Tadeusz Łopatkiewicz

 
Zobacz też galerię fotograficzną spaceru pamięci>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
 

 
Autorem tego artykułu jest Tadeusz Łopatkiewicz

Zobacz inne artykuły tego autora >>

Komentarze  

 
Roman Kahul
+1 # RE: Zapaliliśmy znicze na grobach powstańców i zasłużonych krośnianRoman Kahul 2019-11-04 18:48
Byłem w Krośnie na grobach Babci i Rodziców, widziałem efekt waszej działalności,gr atuluję i szczerze podziwiam.
Roman Kahul
 
 
Tadeusz Łopatkiewicz
# RE: Zapaliliśmy znicze na grobach powstańców i zasłużonych krośnianTadeusz Łopatkiewicz 2019-11-04 20:45
Na szczęście cmentarze krośnieńskiej nie są tak rozległe, jak krakowskie. Będziemy corocznie zapalać znicze na blisko 40 grobach, bo to jest również nasza, stowarzyszeniow a, powinność.
Pozdrawiamy Cię Romanie z Krosna :-)
 

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. Przedstawiciele Zarządu Oddziału SMZK w Krakowie z wizytą u JM Rektora AGH prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa
 2. Wznowienie działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
 3. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2022/2023
 4. Biogram Stanisława Pomprowicza (1925-2022)
 5. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 6. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 7. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 8. "Z Poetą pod rękę..." - relacja z V Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 23 października 2019
 9. Relacja ze Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - 21 września 2019
 10. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2019/2020
 11. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 12. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 13. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 14. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 15. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 16. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 17. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 18. Władze Stowarzyszenia w XVII kadencji (2017-2020)
 19. Archiwum newsletterów
 20. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny


sideBar