7 maja 2019 r., w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się ósme w bieżącym sezonie dwuczęściowe spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
W pierwszej części spotkania dr inż. Stanisław Szafran - prezes Oddziału Krakowskiego SMZK złożył sprawozdanie Zarządu z działalności Oddziału w roku 2018. Projekt sprawozdania został rozesłany do członków Oddziału. Sprawozdanie uzyskało pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej oraz członków Oddziału. Zebrani przyjęli przedłożone sprawozdanie bez zastrzeżeń.
W części informacyjnej spotkania prezes Oddziału poinformował, że 27 marca 2019 r. zmarł płk Stanisław Dąbrowa Kostka - ostatni z uczestników brawurowej akcji rozbicia więzienia w Jaśle przeprowadzonej przez Kedyw Podokręgu AK Rzeszów Obwód Jasło, pod kryptonimem "Pensjonat". W 1987 r. płk Stanisław Dąbrowa Kostka przedstawiał na spotkaniu Oddziału Krakowskiego SMZK działalność ruchu oporu na Ziemi Krośnieńskiej oraz przygotowanie i przebieg w/w akcji uwolnienia więźniów z jasielskiego więzienia.
W drugiej części spotkania mgr inż. arch. Piotr Korpanty - podróżnik i znawca południowo-wschodnich Kresów, przedstawił referat pt.: "Wołyń - refleksje z podróży po Kresach".
Referent przedstawił bogate kompendium wiedzy o Kresach Wschodnich, udokumentowanej fotograficzne, a zdobytej przede wszystkim podczas swoich licznych podróży na obrzeża dawnej Rzeczypospolitej. Kresy obejmujące swoimi granicami strefy kilku regionów, krain i obszarów etnicznych, przyciągają jak magnes ludzi rozmiłowanych w historii tych ziem, pięknie krajobrazów i różnorodności zabytków. Każde bezpośrednie czy pośrednie wejście w ich sferę wzbudza zawsze nostalgiczne refleksje, a często silne wzruszenia.
Prelegent swoją retrospekcyjną podróż po Wołyniu rozpoczął w miasteczku Bełz, a następnie odwiedził: Krystynopol, Sokal, Poryck, Włodzimierz Wołyński, Bielin, Maciejową, Mołczanów, Kobryń, Czartorysk, Kuzniecowsk, Kostiuchnówkę, Kowel, Łuck, Równe i inne miejscowości. We wszystkich pokazywał ciekawe zabytki architektury, kultury i sztuki (kościoły, cerkwie, klasztory, zbory, pałace, zamki, umocnienia obronne oraz pomniki, miejsca pamięci i cmentarze), a także zabytki natury. Każda miejscowość ma swoją historię, często wywołującą w słuchaczach obrazy "Dzikich Pól" i walki prowadzone na tych terenach, barwnie malowane w Trylogii przez Sienkiewicza, czy też w "Mohorcie" i "Pieśni o ziemi naszej" przedstawianych przez Wincentego Pola. Szczególną uwagę zwrócił prelegent na przerażającą zbrodnię dokonaną na Polakach przez OUN-B i UPA 11 lipca 1943 r., czyli w "Krwawą niedzielę" w kościele w Porycku. Referent wspominając ten przypadek "zbrodniczej rzezi wołyńskiej" pokazał kilka makabrycznych dokumentów z tamtego czasu. Ponadto pokazane zostały miejsca historycznych bitew, a tym Legionów Polskich w latach 1915-1916 (walki pod Kostiuchówką).
Referat pana mgra inż. arch. Piotra Korpantego ożywił zainteresowanie uczestników spotkania do studiowania historii Rzeczypospolitej oraz zachęcił do odwiedzania opisanych regionów.
Mgr inż. arch. Piotr Korpanty urodził się w Mielcu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, następnie pracował w Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Służby Zdrowia - był głównym projektantem szpitali w Miechowie, Suchej Beskidzkiej i Bielsku-Białej. Od 1989 r. pracuje w Ośrodku Historii Techniki Akademii Górniczo-Hutniczej. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął peregrynacje po Kresach południowo-wschodnich, a później z pasją poznawał historię i zabytki tych obszarów dawnej Rzeczypospolitej. Wielokrotnie zwiedzał te tereny i dokumentował fotograficznie eksplorowane zabytki. Wyniki swoich studiów wielokrotnie referował na wielu spotkaniach i wykładach.