5 lutego 2019 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie odbyło się drugie w bieżącym roku spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Otwierając spotkanie prezes dr inż. Stanisław Szafran podał smutną informację, że w dniu 2 lutego 2019 r. zmarł mgr inż. Jan Bobrzecki - aktywny działacz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, współzałożyciel Koła SMZK w Krakowie, a w latach 1983-2001 wiceprezes Zarządu Oddziału w Krakowie. Urodził się 14 grudnia 1926 r. w Krośnie. W 1946 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Krośnie. W latach 1946-1953 studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, uzyskując tytuł zawodowy mgr inż. mechanika. W latach 1965-1968 studiował Wydz. Górniczym AGH specjalizując się w wiertnictwie. W okresie 1950-1970 pracował zawodowo w Przedsiębiorstwie Geologicznym w Krakowie, a następnie w latach 1970-1998 w Przedsiębiorstwie Geologicznym Budownictwa Wodnego "HYDROGEO" w Krakowie na stanowisku dyrektora. W uznaniu zasług za swoją aktywną pracę otrzymał wiele odznaczeń państwowych, resortowych, regionalnych i stowarzyszeniowych, a w tym: Krzyż Kawalerski O.O.P., Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal 40-Lecia PRL. Był uhonorowany również Złotymi Odznakami regionalnymi: Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Za pracę Społeczną dla Miasta Krakowa, Za Zasługi dla Woj. Katowickiego, Za Zasługi dla Woj. Wrocławskiego i Miasta Wrocławia, a ponadto odznakami resortowymi: Zasłużony dla Polskiej Geologii, Zasłużony dla Budownictwa i Przem. Mat. Budowlanych oraz in. Otrzymał również tytuły i stopnie honorowe, a m.in.: Honorowy Obywatel Krosna, Honorowy Członek SMZK, stopień "Dyrektor Górniczy II st." i in.
Łącząc się w głębokim żalu z rodziną zmarłego i wszystkimi, którzy mieli okazję z Nim współpracować i cieszyć się darem Jego przyjaźni, uczestnicy spotkania uczcili pamięć zmarłego kolegi chwilą ciszy. Pogrzeb odbył się w dniu 7 lutego 2019 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Tematem programowym spotkania był referat mgra Adama Krzanowskiego pt. "Józef Kucza ps. "Góra", "Wiąz" - życie i działalność".
Pan mgr Adam Krzanowski - krośnieński regionalista, historyk, nauczyciel akademicki, był wychowankiem mgr Józefa Kuczy, który przez wiele lat był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Prelegent, przedstawiając postać dyrektora Józefa Kuczy, nie ograniczył się tyko do informacji biograficznych o bohaterze, lecz przedstawił sylwetkę tego wybitnego nauczyciela, wychowawcę i społecznika na tle historii krośnieńskiego Liceum, z wyeksponowaniem najważniejszych zdarzeń:
- 1900 r. - w wyniku wieloletnich starań Rady Miasta, wiedeńskie Ministerstwo Wyznań i Oświaty wyraziło zgodę na otwarcie CK Szkoły Realnej (siedmioletniej, męska) w Krośnie.
- 1904 r. - patronem Szkoły został św. Kazimierz.
- 1907 r. - pierwszy egzamin dojrzałości uczniów Szkoły Realnej.
- 1912 r. - rozpoczęto przyjmowanie dziewcząt, ale wyłącznie w charakterze prywatnym.
- 1918 r. - CK Szkoła Realna została przekształcona w Państwową Szkołę Realną.
- 1921 r. - Państwowa Szkoła Realna została przekształcona w Państwowe Gimnazjum im. M. Kopernika, z dwoma profilami: humanistycznym i matematyczno-przyrodniczym.
- 1925 r. - ostatnia matura w Państwowej Szkole Realnej.
- 1930 r. - wprowadzono w Gimnazjum nauczanie koedukacyjne.
- 1932 r. - reforma szkolnictwa: powstaje czteroletnie gimnazjum, kończące się "małą maturą" i dwuletnie liceum kończące się "duża maturą".
- 1939 r. - pierwsza matura w liceum.
- 23 X 1944 r. - rozpoczęcie nauki po przerwie wojennej (w Pałacu Biskupim).
- 1945 r. - pierwsze powojenne matury (na podstawie kształcenia TON).
- 1946 r. - kształcenie wraca do budynku przy ul. Piotra Skargi.
- 1948 r. - powołanie Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia Licealnego (jedenastolatka) bez zachowania imienia.
- 1949 r. - powołanie mgra Józefa Kuczę na dyrektora Szkoły.
- 1951 r. - przekształcenie Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia Licealnego w Liceum Ogólnokształcące.
- 1962 r. - nadanie szkole oficjalnej nazwy Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.
- 1973 r. odsłonięcie pomnika patrona - Mikołaja Kopernika przed budynkiem Szkoły.
- 1974 r. - mgr Józef Kucza po 25 latach sprawowania funkcji dyrektora Szkoły przeszedł na emeryturę.
- 1988 r. zmiana nazwy szkoły na I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.
Pan dyrektor Józef Kucza kierował szkołą w niezwykle trudnym okresie historii Polski, ale zawsze dbał o wysoki poziom nauczania i wychowania, co wynikało ze standardów Jego wykształcenia i doświadczeń życiowych.
Urodził się 13 listopada 1907 r. we Wrocance k. Krosna, w rodzinie chłopskiej, ale ojciec pracował również w rozwijanym wówczas przemyśle naftowym. Uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku, w którym w 1928 r. zdał maturę. W latach 1928- 1934 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra historii. Pracę zawodową rozpoczął w drukarni OO Michalitów w Krakowie, a następnie przeniósł się do Zakładów Graficznych w Miejscu Piastowym, gdzie pracował do 1939 r. Po wybuchu wojny został powołany do macierzystego 2 pułku strzelców podhalańskich. W działaniach wojennych dostał się do niewoli niemieckiej, skąd uciekł i powrócił do Wrocanki, gdzie rozpoczął działalność w ruchu oporu. W latach 1940-1945 był dowódcą plutonu AK OP-15 (ps. "Góra"), uczestnicząc w wyznaczonych akcjach dywersyjnych i zbrojnych. Współorganizował i prowadził nauczanie w Tajnej Szkole Podchorążych w Miejscu Piastowym. Równocześnie był aktywnym działaczem w TON na Podkarpaciu (ps. "Wiąz"). Po wojnie otrzymał pracę na stanowisku kierownika bursy w Krośnie. 15 marca 1949 został powołany na stanowisko dyrektora Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej w Krośnie i energicznie pracował nad podnoszeniem poziomu kształcenia oraz poszerzeniem bazy dydaktycznej szkoły. Prowadził również aktywną działalność społeczną. W latach pięćdziesiątych czynnie włączył się do walki z analfabetyzmem, był czołową postacią w walce o oświatę w powiecie krośnieńskim. Pełnił funkcję sekretarza Komitetu Powiatowego do Walki z Analfabetyzmem. W latach 60-tych był radnym WRN w Rzeszowie, PRN i miasta oraz członkiem Komisji Oświaty Miejskiej Rady Narodowej w Krośnie. Szczególnie dbał o poziom pracy szkół i inwestycje oświatowe, doprowadził do budowy Domu Nauczyciela oraz sali gimnastycznej przy LO w Krośnie. Troszczył się o nowe inwestycje dla oświaty, poprzez budownictwo nowych szkół i rozbudowę istniejącej bazy oświatowej. Z Jego inicjatywy odbyła się w LO w Krośnie Ogólnopolska Inauguracja Roku Kopernikowskiego, połączona z odsłonięciem pomnika patrona szkoły. Był działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz współtwórcą Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, pełniąc funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Zarządu (1958-1967). Od początku pracy zawodowej należał do ZNP, w latach 1963-1972 był prezesem Zarządu Powiatowego ZNP w Krośnie. W latach 70-tych był przez jedną kadencję społecznym I sekretarzem KM PZPR w Krośnie.
Prelegent w swoim wystąpieniu wskazywał na ogrom dokonań dyrektora Józefa Kuczy. Mimo niezwykle trudnych czasów zawsze był człowiekiem odpowiedzialnym i oddanym młodzieży. W każdej sprawie starał się mieć przemyślane własne zdanie i bronić go na różnych gremiach. Z wielka atencją prelegent poświęcił bohaterowi referatu wybrany aforyzm J.A. Jewtuszenki: "Własne zdanie czasami drogo kosztuje, jednak bez naprawdę własnego zdania nie ma jednostki, a bez jednostki nie ma narodu. Odważnie wypowiedziane własne zdanie tworzy jednostkę i przestaje być całkowicie prywatnym zdaniem, staje się głosem wszystkich pozostałych. Oczywiście tylko w tym wypadku, jeśli własnym zdaniem nie próbuje się tłumić zdania innych ludzi".
Prezes Oddziału serdecznie podziękował panu mgr Adamowi Krzanowskiemu za przybycie na spotkanie z członkami Oddziału Krakowskiego SMZK i wygłoszenie interesującej prelekcji.