W piątek 8 lutego 2019 roku odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Tak jak ostatnio, zorganizowaliśmy je w stołówce internatu Zespołu Placówek Oświatowych w Krośnie, przy ul. Bohaterów Westerplatte 20. Tegoroczne spotkanie zgromadziło 75 osób, które zajęły miejsca przy ładnie przybranych stołach, ustawionych w podkowę.
Spotkanie otworzył Tadeusz Łopatkiewicz - prezes ZG SMZK, który powitał zaproszonych gości, a wśród nich: Piotra Przytockiego - Prezydenta Miasta Krosna, Zbigniewa Kubita - Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, Bronisław Barana oraz Tomasza Solińskiego - Wiceprezydentów Miasta Krosna, Jana Zycha - Wójta Gminy Korczyna, Bogusławę Bęben - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Teresę Basamanię - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Krośnie (gospodarza obiektu) oraz Józefa Kaczora - Prezesa Oddziału lubelskiego SMZK.
Następnie - w krótkim wystąpieniu Tadeusz Łopatkiewicz przedstawił syntetyczne sprawozdanie z efektów prac stowarzyszeniowych w roku 2018, wśród których wspomniał o 10. zorganizowanych wykładach popularno-naukowych i naukowych, których autorami byli w większości członkowie SMZK, dwóch konferencjach (Międzynarodowej konferencji naukowej - Robert Wojciech Portius de Lanxeth - krośnieński mieszczanin, kupiec i fundator oraz Konferencji naukowej Mieszkańcy Krosna i regionu w walce o niepodległość (1914-1918), których Stowarzyszenie było współorganizatorem, a także trzech wystawach (Firmy Królewskiego Wolnego Miasta Krosna 1873-1945 - ze zbiorów Zbigniewa Więcka, wystawie fotograficznej Zdzisława Gila Kadry z przeszłości SMZK oraz Legiony Polskie 1914-1918 - wystawie ze zbiorów kart pocztowych Mariana H. Terleckiego i Janusza Kubita). Ponadto wymienił kolejne tematy, na których koncentrowały się wysiłki Stowarzyszenia: pracach redakcyjnych i przygotowaniu do druku VIII tomu Studiów krośnieńskich, organizacji IV Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha oraz dwóch spotkań integracyjnych - Spotkania Noworocznego oraz 45. Spotkania przedstawicieli Oddziałów SMZK "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018". Kontynuując swe sprawozdanie prezes wspomniał również cztery odbyte wycieczki krajoznawcze (kulig w Pstrągowej, wyjazd do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę WYSPIAŃSKI oraz do Galerii Malarstwa w Sukiennicach, wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" w Rymanowie, połączoną ze zwiedzaniem Zakładu Uzdatniania Wody "Wisłok" w Sieniawie oraz wyprawę do Magurskiego Parku Narodowego oraz czerech cerkwi drewnianych z Łemkowszczyzny Środkowej).
Najpoważniejszym jednak przedsięwzięciem w roku ubiegłym była organizacja obchodów Jubileuszu 60-lecia działalności SMZK (22 września), na który złożyły się: Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta Krosna w auli PWSZ, prezentacja i promocja VIII tomu serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", wernisaż wystawy "Publikacje książkowe autorstwa członków SMZK", na której pokazaliśmy 123 książki 20. autorów oraz wieczorny koncert uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.
Kończąc tę część wypowiedzi prezes przypomniał też świętowany w październiku 2018 Jubileusz 45-lecia Oddziału krakowskiego SMZK, w którym wzięła udział liczna delegacja regionalistów z Krosna, całoroczną aktualizację witryny internetowej Stowarzyszenia oraz jego profilu na Facebooku, wspomniał o aktywności społeczno-kulturalnej wielu członków SMZK poza własną organizacją (wydawane książki, spotkania autorskie, wygłaszane wykłady, prelekcje, udziały w plenerach malarskich i rzeźbiarskich, wystawy urządzane ze zbiorów własnych) oraz wymienił instytucje oraz organizacje, z którymi SMZK współpracuje na bieżąco (władze samorządowe Krosna i gmin Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, Krośnieńska Biblioteka Publiczną, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka w Korczynie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Od-dział w Krośnie, a także oddziały terenowe SMZK - w Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie).
Tradycyjnie już w trakcie Spotkania Noworocznego nastąpiła publiczna prezentacja planu działalności Stowarzyszenia. Zagadnienia te prezes przedstawił hasłowo, ograniczając się do wymienia w ramach działalności statutowej planowanych: sześciu wykładów popularnonaukowych (jeden z nich z nowego cyklu "Poznajmy się"), pięciu wycieczek krajoznawczych (kulig w Pstrągowej, Muzeum Narodowe w Krakowie, okolice Lutczy i Niebylca, Biecza i Binarowej, oraz szlakiem winnic na Pogórzu) oraz dwóch spotkań integracyjnych - w tym 46. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019". W roku bieżącym zorganizujemy też kiermasz wydawnictw SMZK podczas Dni Krosna, obchody 120. rocznicy urodzin Jana Winiarskiego - pasjonata astronomii amatorskiej, V Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha, połączony z warsztatami recytatorskimi, powrócimy też do zwyczaju zapalania zniczy na grobach powstańców listopadowych i styczniowych oraz członków SMZK - bezpośrednio przed świętem zmarłych. Nadal rozwijać zamierzamy witrynę internetową SMZK oraz profil Stowarzyszenia na Facebooku, drogą elektroniczną rozsyłać chcemy kolejne numery newslettera "Wiadomości SMZK", dokumentować fotograficznie imprezy SMZK, pełnić dyżury w CWOP w Krośnie, przy ul. Grodzkiej 10, ponadto zajmować się sprzedażą i obsługą zamówień na wydawnictwa własne.
Ważne miejsce w naszej aktywności zajmować będzie współpraca z władzami samorządowymi Krosna i powiatu krośnieńskiego oraz z instytucjami kultury, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w środowisku, a także współpraca z Oddziałami Stowarzyszenia w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu.
Następnie głos zabrał Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, który wysoko ocenił przedstawiony dorobek Stowarzyszenia, jego rolę kulturotwórczą i popularyzatorską w środowisku, odniósł się też do naszego zeszłorocznego jubileuszu, w tym wydanego siłami Stowarzyszenia - VIII tomu Studiów krośnieńskich. Na koniec Prezydent złożył wszystkim członkom i sympatykom SMZK życzenia noworoczne, do których dołączył się również prezes ZG, który przedstawił też długą listę tych osób i instytucji, które nadesłały życzenia świąteczne i noworoczne na adres naszej organizacji.
Po tej oficjalnej części spotkania przyszedł czas na życzenia przy kieliszku szampana, następnie - świetnie przyrządzoną i podaną kolację oraz tańce przy muzyce serwowanej przez Roberta Czelnego. Czas do godziny 22:00 wypełniły nam wszystkim rozmowy, wspomnienia i tańce, a wszystko to w ciepłej, rodzinnej wręcz atmosferze bliskich sobie ludzi. Miło też było bezpośrednim organizatorom Spotkania słuchać na gorąco formułowanych wysokich ocen tej imprezy oraz podziękowań od tych wszystkich, którzy brali w niej udział. Zatem - do spotkania za rok!
Fotografował: Krzysztof Urbanek