Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Spotkanie opłatkowe w Oddziale krakowskim SMZK

Email Drukuj PDF
(13 głosów, średnia ocena: 4.77 na 5)

 

Corocznie przełom lat oraz związany z tym okresem czas Świąt Bożego Narodzenia łączy "ludzi gniazda wspólnego", którzy na okolicznościowych spotkaniach dziękują sobie za dobre zdarzenia roku minionego i przekazują wzajemnie życzenie na Rok Nowy. Czas ten jest też okazją do uspokojenia emocji rozkołysanych płynącymi z kraju i ze świata niepokojącymi wiadomościami oraz okazania większej serdeczności, życzliwości i miłości swoim bliskim, a także osobom ze swojego otoczenia, ale jest również czasem budzenia nadziei na lepszy rok.

01 Prezes Stanisław Szafran składa życzenia na Nowy Rok uczestnikom spotkania Oddział Krakowski Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, zgodnie z wieloletnią tradycją rozpoczął Nowy 2019 Rok uroczystym spotkaniem w dniu 8 stycznia 2019 r. Prezes Oddziału dr inż. Stanisław Szafran wprowadzając uczestników spotkania "Opłatkowego" w nastrój wigilijnego wieczoru, przypomniał zdarzenia z działalności Oddziału w minionym roku. Z żalem przypomniał, że szeregi Stowarzyszenia opuścili na zawsze: Pani Elżbieta Zuzak-Kędracka i w wieku 103 lat - Prof. Stanisław Jakubczyk. Wspomniał również o obchodach Jubileuszu 60-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz 45-lecia istnienia Oddziału Krakowskiego SMZK. Wyraził przekonanie, że działalność wszystkich członków angażujących się prawie przez pół wieku w pracę społeczną Oddziału, dobrze służyła sprawie drogiej nam Małej Ojczyzny. Prezes złożył również wszystkim członkom SMZK, zarówno uczestniczących w spotkaniu, jak również z różnych powodów nieobecnych następujące życzenia:

02 Uczestnicy spotkania "Szanowni Państwo! Drodzy i Kochani Krajanie!

Minął 2018 rok, kolejny rok naszego życia. Fale dobrych wspomnień rozjaśniają nasze myśli, ale niekiedy przyciemnia je cień smutku, powodowany smutnymi zdarzeniami, których mogliśmy doświadczyć. Powitaliśmy Nowy 2019 Rok pełni nadziei, że będzie lepszy, zdrowy i szczęśliwy, choć otaczająca nas rzeczywistość, budzi niepokój i obawy o nadchodzący czas.

03 Uczestnicy spotkania Jesteśmy o rok starsi, ale i może mądrzejsi o nowe doświadczenia. Dla jednych miniony rok był szczęśliwy i dobry, dla innych zwyczajny, bez nadzwyczajnych uniesień, ale skończył się Świętami, o których myśl przywołuje na oblicza uśmiech, a w sercach budzi życzliwość, skłania do czynienia dobra.

04 Pan Roman Kahul przy keyboardzie rozpoczyna pieśni kolędowe Minął kolejny rok pełen zaskakujących wydarzeń, z których jedne mogły wzbudzać w nas strach o nasze rodziny i przyszłość cywilizowanego świata, ale też inne niosły szczyptę nadziei, na pomyślną przyszłość.

W naszym Stowarzyszeniu świętowaliśmy Jubileusze: 60-lecia Stowarzyszenia i 45-lecia naszego Oddziału. Myślę, że dobrze wspominamy nasze comiesięczne spotkania, a co najważniejsze, że mamy chęć spotykania się w naszej rodzinie "Miłośników Ziemi Rodzinnej". Ufam, że w Nowym Roku będziemy mieli wolę dalszego w nich uczestniczenia i że będziemy czerpali radość i dobrą energię z tych spotkań.

Dziś wracamy myślami do minionych Świąt Bożego Narodzenia, do tradycyjnego Opłatka, do wspomnień wigilijnego stołu - jak w większości naszych domów - do polskiej tradycji, z którą wiąże się tyle najrozmaitszych ceremonii, które ogrzewają serce, powodują nagłe zwilgotnienie oczu, przywołują uśmiech skierowany do tych, którzy są z nami oraz zadumę o tych, których już wśród nas nie ma.

Cyprian Kamil Norwid napisał kiedyś:

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień Wigilijny
przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie"

05 Bóg się rodzi intonowane tradycyjnie na poczatku spotkania 06 Uczestnicy spotkania Dorocznym obyczajem spotykamy się, by przy cichym szeleście łamiącego się opłatka
i kolędowej pieśni, powitać Nowy Rok i przekazać sobie najlepsze życzenia, których spełnienia oczekujemy.

Nasze tradycje to nie tylko choinka, prezenty i pusty talerz na wigilijnym stole dla strudzonego wędrowca, ale przede wszystkim szczere i gorące życzenia, składane przy łamaniu się opłatkiem.

Idąc tym śladem proszę przyjąć najlepsze życzenia: Niech Nowy Rok 2019 będzie tym, w którym spełniać się będą Wasze marzenia! Niechaj wszystkie Jego dni upłyną Wam w zdrowiu, szczęściu, dostatku i pomyślności oraz radości z naszych wszystkich spotkań.

07 Uczestnicy spotkania 08 Uczestnicy spotkania Życzenia te w imieniu swoim i Zarządu Oddziału kieruję do wszystkich członków naszego Stowarzyszenia, którzy z różnych przyczyn nie mogli z nami zasiąść przy wspólnym stole, ale jak niektórzy zapewniali, - w ten "opłatkowy wieczór" - myślami i sercem będą razem z nami.

Drodzy Państwo! Drodzy i Kochani Krajanie!

Podzielmy się opłatkiem, ciepłym słowem, życzeniami okraszonymi szczerymi uczuciami tak głęboko nieraz skrywanymi w trudach codziennych zwykłych dni. Niech kolędowe pieśni wleją w nas płomień radości wspólnego działania dla dobra naszej drogiej Ziemi Krośnieńskiej.

09 Organizator spotkania Pan Albin Wojnar przy pracy Niech ten NOWY ROK 2019 przyniesie wszystkim nam nadzieję i same radosne niespodzianki, niech obfituje w dobrobyt i dni pełne miłości, niech przyniesie nam wszystkim same sukcesy, zadowolenie i dobre wydarzenia. Niech przyniesie każdemu z Was w podarku to czego Mu właśnie najbardziej potrzeba.

Niech spokój i radość zagości we wszystkich Państwa domach, a uśmiech zadowolenia przyjdzie i pozostanie na obliczach Waszych i Waszych najbliższych.

DOSIEGO ROKU!"

Pogodny i optymistyczny nastrój spotkania, przy wspólnym kolędowaniu i wspominaniu starych obyczajów ze stron rodzinnych, trwał do późnych godzin wieczornych.

 

 
Autorem tego artykułu jest Maria Magdalena Szafran

Zobacz inne artykuły tego autora >>

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. "Protokół dyplomatyczny na co dzień" - prelekcja płk Marka Kołacza - 5 marca 2024
 2. "Z zagadnień onomastyki - nazwy miejscowe i nazwy osobowe" - prelekcja dr Alicji Orzechowskiej - 6 lutego 2024
 3. Galeria fotograficzna uroczystości 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2024
 4. Tradycyjne "Spotkanie Opłatkowe" 2024 Oddziału Krakowskiego SMZK - 9 stycznia 2024
 5. "Mikołaj Kopernik - życie i działalność" - prelekcja mgr Doroty Janeczko - 7 listopada 2023
 6. Relacja z promocji albumu Zbigniewa Więcka
 7. Galeria fotograficzna promocji albumu Zbigniewa Więcka (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 8. Relacja ze Spaceru pamięci - 30 października 2023
 9. Galeria fotograficzna Spaceru pamięci - 30 października 2023 (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 10. Jubileusz 50-lecia działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - 3 października 2023
 11. Program działalności Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2023/2024
 12. Wywiad Doroty Suwalskiej z Tadeuszem Łopatkiewiczem o SMZK - 14 lipca 2023
 13. Relacja z wykładu z okazji 65-lecia SMZK - 14 czerwca 2023
 14. Galeria fotograficzna wykładu „65 lat działalności SMZK” w obiektywie Joanny Łach
 15. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 16. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 17. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 18. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 20. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 21. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 22. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 23. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 24. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 25. Władze Stowarzyszenia w XVIII kadencji (2022-2025)
 26. Archiwum newsletterów
 27. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny


sideBar