Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Aktualności SMZK - II półrocze 2018

Email Drukuj PDF
(1 głos, średnia ocena: 5.00 na 5)

news


Posłuchaj hejnału krośnieńskiego:

new"Rodzina Wiatrów - sztuka i medycyna" - spotkanie w Oddziale krakowskim SMZK - 11 grudnia 2018 - czytaj >>
newJubileusz 20-lecia Stowarzyszenia Kulturalnego DĘBINA - czytaj >>
newNowy tom „Studiów krośnieńskich”. Wiedza i ciekawostki - artykuł na portalu Krosno24.pl - czytaj >>
newRelacja z wykładu Wandy Belcik "Pamiętniki ziemian galicyjskich" - 22 listopada 2018 - zobacz >>
newWokół nas... - nowa rubryka w menu witryny SMZK - czytaj >>
newRelacja z IV Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 24 października 2018 - czytaj >>
newRelacja z Konferencji niepodległościowej - 17 października 2018 - czytaj >>
newUroczystości Jubileuszu 60-lecia działalności SMZK" - 22 września 2018 - czytaj - zobacz - słuchaj >>
newGaleria otwarcie wystawy "Legiony Polskie 1914-1918" - 10 października 2018 - oglądaj >>
newPlan pracy SMZK w roku 2018 - czytaj >>
newWładze Stowarzyszenia XVII kadencji - czytaj >>


grudzień 2018

BN BN Świąt prawdziwie odświętnych, ciepłych w sercu, zimowych za oknem, pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, niosących nadzieję na rok przyszły. Świąt wypełnionych radością i miłością, dających spokój i odpoczynek. Nowego Roku 2019 spełniającego marzenia, pełnego zdrowia, optymizmu, szczęścia, sukcesów i powodzenia życzy wszystkim krośnianom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
- Zarząd Główny SMZK

Życzenia multimedialne >>

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia 2018 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
 2. Spotkanie Noworoczne'2019 - sprawy organizacyjne
 3. Wnioski do Planu działalności SMZK w roku 2019
 4. Projekt Sprawozdania z działalności SMZK w roku 2018 - dyskusja
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Mikolaj 2018 Człowiek żyje, dni mijają, myśli sobie, że wszystko już przeżył i nic go raczej nie zaskoczy... Aż tu nadchodzi 6 grudnia i oto na parapecie mojego okna spostrzegam rankiem wór, pozostawiony w nocy przez Świętego Mikołaja!

No! Tego się nie spodziewałem... :-) Zaskoczenie i radość ogromna - z rozpakowywania, bo wór duży i ciężki, a także wdzięczność wielka, że Mikołajowi chciało się fatygować do mnie skromnego. Dziękuję! Dziękuję! Dziękujemy! Widać to prawda, że życie zaczyna się po sześćdziesiątce... :-)

A jak się ptaszki ucieszą... :-) Wszak zima idzie i do dzioba nie ma czego włożyć... Życzę wszystkim krośnianom takiej radości, jaka w dzisiejszy ranek stała się Uli i moim udziałem :-)

 

belka

 

listopad 2018

JakubczykZ głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 22 listopada 2018 roku, w wieku 102 lat, zmarł w Krakowie artysta malarz, rzeźbiarz, filmowiec

Stanisław Jakubczyk

Twórca wielu dzieł artystycznych, człowiek niezwykle utalentowany, pracowity, uczynny, pogodny, mający dystans do siebie i bardzo życzliwy dla ludzi. Zawsze aktywny i pełen inwencji twórczej, swoimi dziełami wzbudzał podziw wszystkich, którzy mieli szczęście spotkać Go na swojej drodze życiowej.

Urodził się w 18 maja 1916 roku w Lubatowej k. Iwonicza Zdroju. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wyższego Studium Pedagogicznego i Studium Filmowego w Łodzi. Był autorem dzieł w ponad stu kościołach w Polsce i w kilku za granicą. Gama Jego prac artystycznych obejmuje polichromie, witraże, mozaiki, sgraffita, rzeźby, obrazy sztalugowe i akwarele. W dorobku pozostawił wiele filmów krótkometrażowych oraz 16 tomików poezji oraz refleksji i wspomnień .

Pogrzeb Profesora Stanisława Jakubczyka odbędzie się w piątek 30 listopada 2018 roku, o godz. 12:00, na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Łącząc się w głębokim żalu po stracie Zmarłego - Rodzinie i Przyjaciołom składamy
wyrazy najszczerszego współczucia.

 

belka

 

Pamietnik Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprasza uprzejmie na wykład

Pamiętniki ziemian galicyjskich

który wygłosi mgr Wanda Belcik

Spotkamy się w czwartek 22 listopada 2018 roku, o godz. 17:00, w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41.

 
Obejrzyj galerię fotograficzną wykładu>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
Czytaj relację z wykładu pióra Joanny Łach>>
 

 

belka

 

Budzet obywatelski Mieszkasz w Krośnie? Sprawy naszego miasta nie są Ci obojętne? Zagłosuj na projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Zdecyduj, co powstanie lub co będzie realizowane w Krośnie i w Twojej dzielnicy.

Opublikowane zostały dwie listy projektów: 28 propozycji ogólnomiejskich oraz 21 dzielnicowych. Wśród nich znajdują się propozycje niecodzienne, jak np. budowa obserwatorium astronomicznego, jak również bardzo przyziemne, związane z rozbudową infrastruktury w mieście. Znajdziemy tu również projekty „miękkie” mające na celu rozwój mieszkańców Krosna. Są także propozycje dla seniorów.

Głosowanie trwa do 4 grudnia 2018 roku.

Pełna lista projektów dostępna jest na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 16 listopada 2018 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
 2. Konferencja naukowa w 100-lecie odzyskania niepodległości oraz otwarcie wystawy "Legiony Polskie 1914-1918" ze zbiorów kart pocztowych Janusza Kubita i Mariana H. Terleckiego - relacja i podsumowanie
 3. IV Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha - relacja i podsumowanie
 4. Wnioski do Planu działalności SMZK w roku 2019
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

październik 2018

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprasza admiratorów poezji na

konkursowe przesłuchania recytatorskie w ramach

    

IV KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI JANA ZYCHA

   

Zych 04 baner Zgodnie z Regulaminem, IV Konkurs odbędzie się w środę 24 października 2018 roku, w dworze Szeptyckich w Korczynie, ul. Spółdzielcza 20. Początek - godz. 9:00.

Celem głównym Konkursu jest popularyzacja twórczości wybitnego poety regionu krośnieńskiego - Jana Zycha (1931-1995). Ponadto - kształtowanie wrażliwości na piękno mowy ojczystej, tworzenie okazji do pracy nad kulturą języka oraz trudną sztuką interpretacji, promocja osiągnięć recytatorskich uczniów oraz ich opiekunów, a także czynnego uczestnictwa w kulturze.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało łącznie sześćdziesięcioro czworo młodych recytatorów, z 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz gimnazjów (40 zgłoszeń) i szkół średnich (24 zgłoszenia) Krosna i powiatu krośnieńskiego. Planujemy zatem przeprowadzenie dwóch odrębnych, następujących po sobie, przesłuchań konkursowych, rozpoczynających się odpowiednio:

 • uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz gimnazjów - godz. 9:00
 • uczniowie szkół średnich- godz. 12:00

more

 

belka

 

Konferencja niepodleglosciowa Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Przewodniczący Rady Miasta Krosna - Prezydent Miasta Krosna

zapraszają na

KONFERENCJĘ NAUKOWĄ

Mieszkańcy Krosna i regionu

w walce o niepodległość (1914-1918)

02środę 17 października 2018 roku, o godz. 11:00, w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 4

more

 
Obejrzyj galerię fotograficzną Konferencji>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
Czytaj relację z Konferencji>>
 

 

belka

 

Wystawa Legiony Polskie afisz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, Krośnieńska biblioteka Publiczna oraz Kolekcjonerzy

zapraszają uprzejmie na otwarcie wystawy

Legiony Polskie 1914-1918

ze zbiorów kart pocztowych Janusza KubitaMariana H. Terleckiego

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 10 października 2018 roku, o godz. 17:00, w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ul. Wojska Polskiego 41.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2018 roku.

 
Zobacz też>>
Obejrzyj galerię fotograficzną otwarcia wystawy>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
Czytaj relację z wernisażu (witryna Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej>>)
 

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w czwartek 4 października 2018 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
 2. Podsumowanie uroczystości Jubileuszu 60-lecia SMZK
 3. 45. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - podsumowanie
 4. Jubileusz 45-lecia działalności Oddziału krakowskiego SMZK - informacja
 5. Konferencja naukowa w 100-lecie odzyskania niepodległości - przygotowania i uzgodnienia
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

wrzesień 2018

Slajd01 W sobotę 22 września 2018 odbyły się uroczystości jubileuszu 60-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. W ciągu całego dnia, przy dobrej frekwencji, wyczerpaliśmy bogaty program rocznicowy. Zainteresowanych zachęcamy do lektury relacji z poszczególnych imprez jubileuszowych, a także obejrzenia zasobnych galerii fotograficznych, filmów, wysłuchania audycji radiowych.

more

 

belka

 

Zap 60 jub int Zap 60 jub int 4 Zarząd Główny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

zaprasza uprzejmie na uroczystości

Jubileuszu

60-lecia działalności
Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

organizowane w sobotę 22 września 2018 roku
według poniższego programu

more

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się we wtorek 11 września 2018 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
 2. Informacja o przygotowaniach do Jubileuszu 60-lecia SMZK
 3. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - uzgodnienie szczegółów
 4. 45. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec'2018" - przygotowania
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

sierpień 2018

Krosno 8 obwoluta W środę 22 sierpnia 2018 nastąpiło przekazanie do druku najnowszego, ósmego tomu serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Kiedy w październiku 2017 roku Tadeusz Łopatkiewicz - prezes ZG SMZK zgłosił propozycję uczczenia jubileuszu 60-lecia działalności Stowarzyszenia kolejnym tomem Studiów, nie brakowało wątpiących - czy w tak krótkim czasie uda się wszystko sfinalizować? Mimo tych obaw, Zarząd Główny SMZK podjął decyzję o pilnym przystąpieniu do prac organizacyjnych. Należało bowiem zebrać zespół autorów, przygotować teksty do publikacji, poddać je niezbędnym pracom redakcyjnym i składowi typograficznemu, aby w 10 miesięcy później można było wziąć do ręki pachnący farbą drukarską tom. Z racji napiętego programu autorzy tekstów mieli na prace gabinetowe jedynie 6-7 miesięcy, tak aby do końca kwietnia 2018 dostarczyć artykuły sekretarzowi redakcji. Na szczęście kilku z autorów wywiązało się ze swego zadania przed terminem, zatem prace redakcyjne można było rozpocząć już w marcu br.

Chociaż pierwotnie zespół autorski był liczniejszy, ostatecznie udało się zgromadzić teksty 13. autorów, które złożyły się na zawartość jubileuszowego tomu Studiów i wypełniły cztery główne rozdziały książki.

more

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w środę 29 sierpnia 2018 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. XI Kongres Regionalistów Polskich w Legnicy w dniach 23-25 września
 3. Informacja o przygotowaniach do Jubileuszu 60-lecia SMZK i ostateczne uzgodnienie programu obchodów
 4. 45. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec'2018" - uzgodnienie programu
 5. Wycieczka krajoznawcza do Magurskiego Parku Narodowego - 11 sierpnia 2018 - podsumowanie imprezy
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Wystawa ksiazek 60 Zarząd Główny Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, w związku z obchodami jubileuszu 60-lecia działalności naszej korporacji, organizuje wystawę

Publikacje książkowe autorstwa członków SMZK

Przedmiotem ekspozycji będą książki i inne druki zwarte, których autorem, współautorem lub redaktorem jest osoba organizacyjnie związana z naszym Stowarzyszeniem. Nadbitki artykułów, jak również pojedyncze teksty w pracach zbiorowych, czasopismach, seriach wydawniczych itp. nie będą przyjmowane.

Wernisaż zaplanowany jest na sobotę 22 września, a wystawa stanowić będzie jedną z imprez obchodów jubileuszowych.

Zwracamy się do członków SMZK z uprzejmą prośbą o wypożyczenie pojedynczych egzemplarzy książek własnych, które spełniają powyższe warunki. Publikacje te należy składać u Pani Joanny Łach, w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ul. Wojska Polskiego 41, II piętro, w nieprzekraczalnym terminie do 19 września 2018 roku.

 

belka

 

lipiec 2018

SMZK Jubileusz 60 kol 60 lat temu, 24 lipca 1958 roku, Stowarzyszenie nasze - wówczas noszące nazwę Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej - zostało zarejestrowane przez Urząd Spraw Wewnętrznych Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie i wpisane do rejestru stowarzyszeń i związków. Tym samym przyjęto pierwszy statut Stowarzyszenia, na mocy którego 12 października 1958 wybrano na I kadencję (1958-1967) dziesięcioosobowy Zarząd.

Przypominając tę piękną rocznicę pragniemy poinformować wszystkich członków i sympatyków naszej korporacji, że z chwilą tą inaugurujemy Jubileusz 60-lecia działalności SMZK, którego główne obchody zaplanowane są na dzień 22 września br.

Uroczystości jubileuszowe stanowią dogodną okazję do przypomnienia kilku pokoleń krośnieńskich społeczników i regionalistów, których zbiorowy wysiłek i ofiarny trud złożyły się na 60 lat twórczej pracy naszej organizacji.

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 13 lipca 2018 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Udział SMZK w Dniach Krosna'2018 - informacja
 3. Wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Hrendówka" w Odrzechowej - 7 lipca 2018 - podsumowanie wycieczki
 4. Informacja o przygotowaniach do obchodów Jubileuszu 60-lecia SMZK
 5. Finalny etap przygotowań do wydania VIII tomu Studiów krośnieńskich
 6. Wycieczka krajoznawcza do Magurskiego Parku Narodowego - 11 sierpnia 2018
 7. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

  

archiwum2


newProgram wycieczki na Pogórze Dynowskie - czytaj >>

Ostatnia edycja: wtorek, 27 sierpnia 2019 10:12  
Autorem tego artykułu jest Redaguje Zarząd Główny SMZK

Zobacz inne artykuły tego autora >>

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. "Protokół dyplomatyczny na co dzień" - prelekcja płk Marka Kołacza - 5 marca 2024
 2. "Z zagadnień onomastyki - nazwy miejscowe i nazwy osobowe" - prelekcja dr Alicji Orzechowskiej - 6 lutego 2024
 3. Galeria fotograficzna uroczystości 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2024
 4. Tradycyjne "Spotkanie Opłatkowe" 2024 Oddziału Krakowskiego SMZK - 9 stycznia 2024
 5. "Mikołaj Kopernik - życie i działalność" - prelekcja mgr Doroty Janeczko - 7 listopada 2023
 6. Relacja z promocji albumu Zbigniewa Więcka
 7. Galeria fotograficzna promocji albumu Zbigniewa Więcka (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 8. Relacja ze Spaceru pamięci - 30 października 2023
 9. Galeria fotograficzna Spaceru pamięci - 30 października 2023 (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 10. Jubileusz 50-lecia działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - 3 października 2023
 11. Program działalności Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2023/2024
 12. Wywiad Doroty Suwalskiej z Tadeuszem Łopatkiewiczem o SMZK - 14 lipca 2023
 13. Relacja z wykładu z okazji 65-lecia SMZK - 14 czerwca 2023
 14. Galeria fotograficzna wykładu „65 lat działalności SMZK” w obiektywie Joanny Łach
 15. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 16. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 17. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 18. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 20. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 21. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 22. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 23. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 24. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 25. Władze Stowarzyszenia w XVIII kadencji (2022-2025)
 26. Archiwum newsletterów
 27. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny

Google

SMZK na Wikipedii

Wikipedia SMZK

Statystyki wizyt

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj76
mod_vvisit_counterwczoraj56
mod_vvisit_counterw tym tygodniu563
mod_vvisit_counterw poprzednim tygodniu344
mod_vvisit_counterw tym miesiącu907
mod_vvisit_counterw poprzednim miesiącu2088
mod_vvisit_counterwszystkie424852


sideBar