Z okazji 100. Niepodległości Polski, zostało wydane opracowanie Adama Krzanowskiego pt. Legionista i kupiec krośnieński Kazimierz Franciszek Nowakiewicz (1887-1940). Autor poświęcił swoją pracę Legionistom, a szczególnie opisał historię żołnierza - Legionisty z Krosna K. Fr. Nowakiewicza i jego poprzedników z rodziny Smętkiewiczów. Zaprezentowana treść książki ukazuje jak trudna była wówczas walka o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jak napisał autor, iż: "W niniejszym opracowaniu odniosłem się jedynie do walki zbrojnej Legionów Piłsudskiego w latach 1914-1918, i aktywnym udziale w niej postaci K.Fr. Nowakiewicza. Jednak analiza dokumentów archiwalnych poucza nas, iż druga, również długa walka toczyła się w gabinetach polityków i wodzów armii uczestniczących w I wojnie światowej. A przecież Austria, Prusy i Rosja to nasi wieloletni zaborcy, ciemiężyciele narodu poprzez rusyfikację i germanizację. Społeczeństwo polskie czekało ponad 120 lat na wydarzenia militarne, które zachwiałyby potęgą państw zaborczych. I po latach klęsk i zwątpienia, upokorzenia i prób wynarodowienia, przyszło zwycięstwo i była wielka radość narodu w listopadzie 1918 r. Wprawdzie wymarsz Legionów z Oleandrów krakowskich i przekroczenie granicy austriacko-rosyjskiej z wojskowego punktu widzenia był wydarzeniem bez większego znaczenia, to jednak one stały się kamieniem węgielnym legendy legionowej, która upatrywała w nich narodzin niepodległości. Te historyczne wydarzenia, odzyskanie niepodległości przez Polskę pozostaną na zawsze związane z osobą Józefa Piłsudskiego. Opisany w niniejszym opracowaniu bohater legionista był również zafascynowany postacią Marszałka. Upowszechniana przez niego idea kultu Marszała padła na dobry grunt na ziemi krośnieńskiej. W jego poczynaniach związanych z popularyzacją osoby J. Piłsudskiego i Legionów, wspomagał go inny Legionista krośnieński Józef Krukierek".
Niniejsze opracowanie autor poświęca tym wszystkim Legionistom, którzy uwierzyli w swojego dowódcę, w jego rozumny namysł, który doprowadził Ojczyznę naszą do wolności. Dla Legionistów było to bardzo ważne. Opracowanie to jest osobistym przesłaniem autora dla wielkości i strategii militarno-dyplomatycznej Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego sztabu dowódczego. Szczęśliwi byli ci, którzy przeżyli koszmar wojny i walki zbrojnej, oni składali hołd swemu dowódcy Marszałkowi, bowiem nad grobami poległych szedł śpiew pieśni ułańskiej:
…Śpij kolego, twarde łoże,
Obaczym się jutro może…
Śpij kolego, w ciemnym grobie,
Niech się Polska przyśni tobie…
Treść opracowania wzbogaca swoim wspomnieniem Andrzej Nowakiewicz, wnuk K. Fr. Nowakiewicza, który tak napisał: "Analizując życie i działalność K.fr. Nowakiewicza, trudno nie oprzeć się refleksji i stwierdzić: czy był on bardziej Legionistą, żołnierzem, czy kupcem i handlowcem? Dokumenty źródłowe zgromadzone przez naszą rodzinę jednoznacznie wskazują, iż dziadek miał wielkie zasługi na polu walki o niepodległość ojczyzny. Lata żołnierskiej służby i przywiązanie do osoby Józefa Piłsudskiego, odniesione rany, trud wojenny odcisnęły się głęboko na osobowości K. Fr. Nowakiewicza. Szczególnie upodobał sobie postać Marszałka J. Piłsudskiego, która była dla niego wzorem i linią przewodnią jego postępowania".
Edytorsko opracował i o poprawną szatę graficzną zadbał wydawca Tomasz Wajda z Agencji wydawniczo-fotograficznej w Krośnie.
Krosno 8.11. 1919 r.