Istotnym składnikiem różnorodnych treści, udostępnianych na naszej stowarzyszeniowej witrynie internetowej, są galerie fotograficzne. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż cieszą się one chyba największym zainteresowaniem internautów - a statystyki odwiedzin naszego serwera dowodzą tego wprost. Pierwsza galeria fotograficzna pojawiła się na www.smzk.org niemal równocześnie z samą witryną, bo już w marcu 2009 roku. W ciągu minionych siedmiu lat obiektyw aparatu fotograficznego towarzyszył dosłownie każdej imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie - a były to zarówno wykłady, jak i prezentacje książek, wystawy, sesje popularno-naukowe, spotkania "Na rodzinnej ziemi", zebrania sprawozdawczo-wyborcze, dziesiątki wycieczek krajoznawczych krajowych i zagranicznych…
14 marca 2016, wraz z wykładem dr Marty Rymar, licznik zamieszczonych na witrynie galerii fotograficznych wskazał liczbę 100. Ten skromny jubileusz skłania do podsumowań, tudzież podzielenia się kilkoma informacjami.
Dla ochrony prywatnych wizerunków osób fotografowanych, galerie nasze dostępne są jedynie dla tych internautów, którzy wcześniej zarejestrowali się i zalogowali na naszej witrynie. Nie chcemy, aby nasze fotografie stały się dobrem ogólnoświatowego Internetu, gdyż chcielibyśmy mieć elementarną kontrolę nad tym - kto je przegląda. Zapewne sam proces logowania się, wymóg pamiętania hasła i loginu, sprawia niektórym użytkownikom naszej witryny niejakie kłopoty, ale mamy coś za coś.
Owe 100 udostępnionych już galerii to w tej chwili 8822 (słownie: osiem tysięcy osiemset dwadzieścia dwie) fotografie barwne. Co prawda - na witrynie jest jedno takie zdjęcie, którego nie obejrzał do tej pory nikt, najczęściej jednak liczba osłon poszczególnych fotografii oscyluje wokół 70-80, a w rekordowych przypadkach sięga nawet 134.
Wśród autorów fotografii w opublikowanych stu galeriach jest wiele nazwisk członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Po jednej galerii mają na swym koncie: Stanisław Szafran, Piotr Grudysz, Natalia Szczerba z Białorusi, Jan Belcik, Wacław Cichoń, Urszula Perec, Daniel Sokołowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach i Tomasz Rutana z MBP w Jaśle, Kinga Uliasz, Robert Kubit, Stanisław Lorens, Grzegorz Krzemień, Tomasz Lorens i Zbigniew Więcek.
Po dwie galerie wykonali: Joanna Łach z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Wacław Turek z RCKP, Józef Zajączkowski z Jedlicza, Michał Łopatkiewicz i Krystyna Kogut. Trzy galerie mają na swym koncie: Roman Klara i Zdzisław Gil, zaś cztery - Piotr Łopatkiewicz. Pozostałe 72 galerie wykonał Tadeusz Łopatkiewicz.
Wartość dokumentacyjną i pamiątkową tych niemal 9 tysięcy fotografii trudno przecenić. Utrwalają one odwiedzane przez nas miejsca, ukazują związanych ze Stowarzyszeniem ludzi, a tych - niestety! - wciąż ubywa, dokumentują - impreza po imprezie - naszą korporacyjną działalność. Są też - szczególnie dla krośnian rozsianych po świecie - istotnym łącznikiem z miastem skąd nasz ród oraz grupą krośnieńskich znajomych i przyjaciół. Jest kilku takich użytkowników witryny, którzy nie mogąc, z racji miejsca zamieszkania, uczestniczyć w naszych wykładach i spotkaniach, po każdym z nich gruntownie zapoznają się z opublikowaną galerią fotograficzną, aby chociaż w ten sposób pobyć chwilę wśród swoich. Widzę to dobrze w statystykach naszego serwera, mówią mi o tym sami w rozmowach…
Zainteresowanie naszymi fotografiami to wystarczający imperatyw, aby publikować kolejne galerie. Rozpoczynamy zatem drugą setkę!