Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w dniu 17 lutego 2016 r. odbyła się w czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentacja książki Bożeny Gruszki i Tadeusza Łopatkiewicza zatytułowanej "Jan Zych (1931-1995). Przywracanie pamięci". Książka została wydana w 20. rocznicę śmierci poety przez Wydawnictwo Ruthenus w Krośnie.
Spotkanie rozpoczęła Wanda Belcik, prezes Stowarzyszenia, witając licznie zebranych uczestników oraz gości: Bronisławę Piterę i Stanisława Zycha - rodzeństwo poety, Jadwigę Zimkową - adresatkę młodzieńczego tomiku poezji, Piotra Przytockiego - Prezydenta Miasta Krosna oraz autorów. Wspomniała, że prezentacja książki jest trzecią z kolei, bowiem wcześniejsze odbyły się w Korczynie (22 września 2015) oraz Krakowie (1 grudnia 2015).
Tadeusz Łopatkiewicz, współautor książki, przypomniał wydarzenia, którymi upamiętniono poetę a to: odsłonięcie tablicy na skwerze u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Wojska Polskiego w Krośnie, Konkurs recytatorski jego poezji oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na frontonie Gminnej Biblioteki Publicznej (oba wydarzenia w Korczynie).
Następnie omówił ważniejsze wątki pierwszych dwudziestu lat biografii autora "Zielonych skrzypiec", podkreślając, iż mamy szczególny powód, by o nich mówić, gdyż z Korczyny, miejsca urodzenia i młodości "zaczerpnął pierwszą osnowę życia" i w swoich wierszach często do stron ojczystych powracał.
T. Łopatkiewicz przebadał genealogię rodzinną poety, dokumenty szkolne, odwiedził miejsca, w których żył i uczył się Jan Zych, zgromadził archiwalne fotografie rodziny i wspomnienia jemu współczesnych. Omawiając środowisko rodzinne pokazał istniejący do dziś dom poety i jego układ architektoniczny, w którym ważnym miejscem był warsztat tkacki (pomieszczenie związane z tradycją tkacką w Korczynie), fragmenty nieistniejącego przydomowego wiatraka.
Podkreślał trudne warunki nauki w okresie okupacji niemieckiej w Korczynie, a praktycznie jej brak, oraz równie ciężkie lata edukacji w krośnieńskim gimnazjum i liceum w okresie tuż powojennym. Zilustrował to fragmentami wspomnień Jana Machnika i Henryka Olbrychta, kolegów szkolnych Zycha. Dzień zakończenia wojny, 9 maja 1945, stał się dla poety osobistym dramatem, ponieważ zabłąkana kula wystrzelona na wiwat, raniła śmiertelnie jego kolegę Stanisława Kustronia, z którym zamienili się miejscami w szeregu, podczas manifestacji młodzieży na rynku w Krośnie. Wydarzenie to opisał w tekście poetyckim "Pokój", który podczas spotkania zaprezentowała Marlena Niemiec, laureatka I Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha. Talent i systematyczna praca pozwoliła poecie osiągnąć dobre wyniki w szkole średniej i na maturze, a dzięki temu - kontynuować edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. T. Łopatkiewicz wspomniał na koniec jeszcze jeden wątek krośnieński z biografii Zycha - jego młodzieńczy tomik juweniliów poetyckich "Sen na kwiatach", ofiarowany z okazji jej imienin Jadwidze Zimkowej, sympatii z czasów szkolnych.
Bożena Gruszka mówiła o okolicznościach powstania książki i współpracy z Tadeuszem Łopatkiewiczem (głównie przez internet). Przypomniała, że Jan Zych należał do pokolenia pisarzy urodzonych w latach trzydziestych, które rozpoczynało twórczość w warunkach bardzo trudnych. Wspomniała o literackiej znajomości Zycha ze Sławomirem Mrożkiem (mieszkanie przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie), Kole Młodych ZLP, które dawało możliwości rozwoju talentów pisarskich, i Adamie Włodku, który opiekował się poetą. Jan Zych był pracowity, niezwykle muzykalny, "słyszał słowa", uczęszczał na 8 lektoratów językowych. Jego pasją było przyswajanie literaturze polskiej poetów i pisarzy języków m. in. bułgarskiego, serbskiego, macedońskiego, ukraińskiego, a w szczególności języka hiszpańskiego. To on przełożył dzieła Lorki, Marquez'a, Nerudy i Paza. Przygotował też dla krakowskiego Wydawnictwa Literackiego obszerną antologię poezji iberoamerykańskiej, której niestety nie wydano (Wydawnictwo zerwało umowę). Wyjazd Zycha do Meksyku (1978) spowodował, że "wypychnięto" go z rynku wydawniczego w Polsce, pomijano w antologiach, zapominano powoli. O przywrócenie twórczości Zycha w antologiach upominał się między innymi krakowski poeta Józef Baran.
Bożena Gruszka wspomniała także, że dzięki uprzejmości bibliotekarzy, do których kierowała swe kwerendy, udało się jej wyprostować błędy, które pojawiły się w notach biograficznych Zycha, na przykład datę zgonu i inne. Na koniec ujawniła, że chciałaby zdobyć film nakręcony przez Telewizję Polską, w którym występuje sam poeta.
Spotkanie zakończył T. Łopatkiewicz, który podkreślił dużą wartość dokumentacyjną książki, która zawiera - prócz esejów poświęconych biografii literackiej Jana Zycha - bogatą bibliografię, dwa indeksy oraz kalendarium życia i twórczości poety.
Następnie, wręczając symboliczne, róże podziękował współautorce książki oraz rodzeństwu poety i J. Zimkowej. Autorom podziękowała prezes Stowarzyszenia. Po spotkaniu można było nabyć książkę i uzyskać autografy autorów.
Bożena Gruszka, Tadeusz Łopatkiewicz, Jan Zych (1931-1995). Przywracanie pamięci, red. T. Łopatkiewicz, Krosno 2015, Wydawnictwo Ruthenus, ss. 224, ilustr., bibliogr., indeksy, ISBN 978-83-7530-366-7