Zgodnie z wieloletnią tradycją Zarząd Główny SMZK zaprosił członków i sympatyków organizacji na Spotkanie Noworoczne w dniu 14 stycznia 2016 r. , by w ten sposób rozpocząć kolejny rok działalności, przypomnieć ważniejsze wydarzenia roku 2015 i przedstawić plany na przyszłość.
Spotkanie, które odbyło się w świątecznie udekorowanej stołówce Krośnieńskich Hut Szkła (ul. Tysiąclecia 13), z udziałem ponad pięćdziesięcioosobowej grupy uczestników, prowadziła prezes Wanda Belcik. Powitała przybyłych gości, wśród których byli obecni Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran, zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Adolf Kasprzyk, wicestarosta powiatu krośnieńskiego, Jolanta Matys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz dr Jan Jakubowski, krośnianin, architekt i wykładowca Politechniki Łódzkiej. Przypominając program wieczoru wyraziła nadzieję, że upłynie on w radosnej atmosferze wśród rozmów i życzeń przy muzyce przygotowanej przez Roberta Czelnego.
Następnie prezes przedstawiła krótką informację o działalności Zarządu Głównego w 2015 roku, który obfitował w wiele wydarzeń i udanych przedsięwzięć, a wyrazem uznania dla Stowarzyszenia była Nagroda Prezydenta Miasta Krosna za całokształt działalności przyznana w czerwcu.
Przypomniała, że zgodnie ze statutem Zarząd koncentrował się na popularyzacji tematyki regionalnej w formie wykładów, spotkań, konkursu dla młodzieży, promocji książek i wycieczek krajoznawczych po ziemi krośnieńskiej i miejscowościach bardziej odległych.
Zorganizowano 6 wykładów, 2 prezentacje książek, 1 wystawę, 1 konkurs i 4 wycieczki. Tematyka wykładów dotyczyła zagadnień historycznych, biograficznych, literackich oraz ochrony zabytków i sztuki rzemieślniczej dawnych wieków. Wygłaszali je: mgr Zdzisław Gil, mgr Andrzej Kosiek, Tadeusz Gajewski i dr Tadeusz Łopatkiewicz. Członkowie Stowarzyszenia wygłaszali również prelekcje poza organizacją, dr Piotr Łopatkiewicz i dr Tadeusz Łopatkiewicz w Oddziale krakowskim, Zbigniew Więcek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
Ważnym wydarzeniem były obchody 20. rocznicy śmierci Jana Zycha, poety i tłumacza wywodzącego się z Korczyny. Stowarzyszenie zainicjowało je konkursem recytatorskim dla młodzieży, zorganizowanym wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie. W czerwcu odbył się wykład poświęcony poecie, (w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej), a we wrześniu promocja książki Bożeny Gruszki i Tadeusza Łopatkiewicza zatytułowanej "Jan Zych (1931-1995). Przywracanie pamięci" (w GOK w Korczynie).
Zorganizowaliśmy ponadto kiermasz wydawnictw własnych podczas Dni Krosna oraz wystawę naftowych pamiątek kolekcjonerskich, w związku 70-leciem Instytutu Nafty i Gazu, przy współpracy Instytutu oraz Krośnieńskiej Biblioteki.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki, a to: styczniowa do Krakowa, w celu zwiedzenia wystaw "Mit Galicji" i "Olga Boznańska", w czerwcu - wycieczka na Białoruś oraz w gorlickie "Szlakiem kiwonów, pałaców, cmentarzy", a w sierpniu - do Jarosławia i Przeworska.
Stałymi punktami w programie Stowarzyszenia były spotkania integracyjne. Były to: Spotkanie Noworoczne i wrześniowe Spotkanie przedstawicieli Oddziałów "Na rodzinnej ziemi - Łęki Dukielskie 2015". To ostatnie, niezwykle udane, zorganizowane zostało przy współpracy z Kołem Miłośników Historii Łęk Dukielskich i wójtem gminy Dukla. O jego powodzeniu świadczy liczba uczestników (85) oraz zaangażowanie społeczności Łęk Dukielskich - Koła Gospodyń, dyrektora szkoły, młodzieży, zespołów amatorskich oraz księży pracujących w miejscowych parafiach.
Prezes wspomniała o aktywności twórczej członków Zarządu Głównego, którzy przygotowali książki i artykuły opublikowane przez różnych wydawców. I tak: Adam Krzanowski wspólnie z Anną Ociepką opracował książkę "Krośnieńscy nauczyciele: Jan Krzanowski (1921-1984) i Tadeusz Sarapuk (1931-1994)", Tadeusz Łopatkiewicz książkę o Janie Zychu, a Wanda Belcik, Adam Krzanowski i Tadeusz Łopatkiewicz - biogramy do suplementu "Słownika twórców kultury i oświaty XIX i XX wieku Polski południowo-wschodniej'.
O cenne informacje, relacje z wydarzeń, opracowania wzbogaciła się witryna internetowa, którą doskonale administrował dr Tadeusz Łopatkiewicz. Współpracowali z nim: Wanda Belcik, Adam Krzanowski, Jan Lusznia i Maciej Zborowski.
W 2015 roku Zarząd Główny odbył 8 posiedzeń, w tym jedno wyjazdowe w Bałuciance, podczas których omawiano tematy istotne dla działalności statutowej oraz liczne sprawy bieżące. Pracę Zarządu wspierały władze samorządowe Krosna i powiatu krośnieńskiego, jednostki kultury i organizacje społeczne (łącznie 10 podmiotów).
Prezes zasygnalizowała, że w 2016 r. Zarząd Główny planuje kilka wykładów związanych z kulturą i historią ziemi krośnieńskiej, wyprawy przyrodnicze do rezerwatów na terenie Beskidu Niskiego i Pogórza Strzyżowskiego, spotkania integracyjne, wydanie VII tomu "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu" i inne.
Na koniec podziękowała członkom Zarządu za przygotowanie wykładów, wycieczek i spotkań, prace organizacyjne, dyżury w CWOP i złożyła wszystkim życzenia noworoczne.
Przed uroczystą kolacją głos zabrał dr Jan Jakubowski, który z podziwem mówił o współczesnym Krośnie, wspominał swoją młodość i osiągnięcia sportowe w rodzinnym mieście, a także proponował obecnym przedstawicielom Urzędu Miasta budowę nowych obiektów sportowych (kryte lodowisko). Następnie życzenia obecnym złożyli Prezydent Piotr Przytocki i Starosta Adolf Kasprzyk.
Dalsza część wieczoru upłynęła na rozmowach, wspomnieniach, snuciu planów i wspólnej zabawie przy melodiach serwowanych przez didżeja.
Fotografował: Tadeusz Łopatkiewicz