Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego wydało Suplement Słownika biograficznego twórców oświaty i kultury XIX i XX wieku Polski Południowo-Wschodniej pod redakcją Kazimierza Szmyda, Rzeszów 2015, w recenzji prof. dr. hab. Jadwigi Hoff.
Prof. Andrzej Meissner i prof. Kazimierz Szmyd, we Wstępie napisali: "{…}, iż w niniejszym suplemencie uwzględniono 153 biogramy osób w różny sposób związanych z lokalną i szerzej pojętą pracą twórczą, oświatową i kulturalną, działalnością, która wykracza ponad przeciętny poziom zaangażowania społecznego. Ludzie ci i ich dorobek zasługują na uchronienie od zapomnienia poprzez "ożywienie" ich wizerunków osobowych i twórczych.
Badania historycznooświatowe dotyczące edukacji i kultury regionalnej wydają się szczególnie pożądane wobec przejawów rzeczywistości ponowoczesnej, która w dużej mierze marginalizuje tradycję i lokalną pamięć kulturowo-oświatową. Ten rodzaj badań może się przyczyniać do lepszego rozumienia własnej historii, kształtowania poczucia tożsamości regionalnej na tle uniwersalnej kultury umysłowej, artystycznej i oświatowej w procesie ciągłości i przemian, które przynosi czas. Prace tego rodzaju mogą i powinny stać się przydatne w wymiarze społecznym i edukacyjnym uczniom, nauczycielom, studentom, osobom amatorsko i profesjonalnie zajmującym się regionalistyką.
Słownik… jest efektem realizacji projektu badawczego, którego celem było połączenie wysiłku ludzi z różnych środowisk wokół przedsięwzięcia twórczego na rzecz małych i większych ojczyzn. Biogramy są bowiem dziełem zespołu Autorów z regionu, przedstawicieli różnych instytucji kulturalnych i oświatowych z kilkunastu powiatów województwa podkarpackiego. […] Na koniec warto dodać, że myśl opracowania Słownika biograficznego twórców oświaty i kultury XIX i XX wieku Polski Południowo-Wschodniej pojawiła się jeszcze przed 2000 r. Inicjatorami tego projektu badawczego i wydawniczego byli pracownicy Zakładu Historii Oświaty i Wychowania Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego, tj. dr Adam Horbowski i mgr Adam Krzanowski (krośnianie - AK), którzy dostrzegali znaczenie poznawcze i edukacyjne tego przedsięwzięcia. Inicjatywa spotkała się z naukowym wsparciem ówczesnego dyrektora Instytutu Pedagogiki UR, prof. zw. dra hab. Andrzeja Meissnera, który wspólnie z prof. dr. hab. Kazimierzem Szmydem skupił wokół tego zadania kilkudziesięciu autorów".
Z satysfakcją odnotować należy, iż wśród autorów biogramów osób przywołanych w Słowniki.., są przedstawiciele regionu krośnieńskiego, w tym członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej (podkreślenie), jak, np.: Maria Alina Basak, Waldemar Basak, Wanda Belcik, Adam Krzanowski, Barbara Konieczkowska-Sieniawska, Tadeusz Łopatkiewicz, Małgorzata Rajchel-Józefczyk, Maria Szmyd. Kazimierz Szmyd, Kazimierz Zygarowicz, Adam Żuliński. Opracowali oni biogramy osób związanych z regionem krośnieńskim i inne. Są wśród nich takie osoby jak, np: Antoniewicz Władysław, Bielecki Ignacy, Borkowski Henryk, Chłędowski Kazimierz, Cynarski Stanisław (red. Krosno. Studia z dziejów miasta i z regionu, tom III, Rzeszów 1995 - AK.), Czuchra Jan, Dominikowska z Treterów Celina, Dukiet Józef, Grella Stanisława, Józefowicz Jan, Konieczkowski Andrzej, Krzanowski Jan, Okólska Irena, Ostaszewski Michał, Sarapuk Tadeusz, Sozański Józef, Sudyka Ryszard, Wierdak Benedykt, Więcek Jadwiga i in.
Zachęcam Czytelników do zapoznanie się z tym niezwykle ciekawym i pożytecznym wydawnictwem. Dla przypomnienia podaję, iż tom I Słownika… ukazał się w Wydawnictwie UR pod redakcją Andrzeja Meissnera i Kazimierza Szmyda, Rzeszów 2011. Życzę miłej lektury.
Suplement Słownika zamówić mozna pod adresem >>