Dnia 16 kwietnia 2015 r. członkowie SMZK mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w pożytecznym wydarzeniu. Wyjątkową, bo wysłuchali wykładu na temat "Ćwierćwiecze Muzeum Rzemiosła w Krośnie", który wygłosiła Dyrektor tej placówki Ewa Mańkowska. Był to więc przekaz "z pierwszej ręki", z samego (i najważniejszego!) źródła wiedzy. Rzecz działa się w pomieszczeniu audytoryjnym Piwnicy PodCieniami (kamienica Rynek 5) stanowiącej integralną część krośnieńskiego Muzeum Rzemiosła. Mieści się ono w "domu pod zegarem" - w dawnej Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza (ul. Piłsudskiego 19).
Opowieść o dwudziestopięcioleciu muzeum ilustrowały wyświetlane na banerze zdjęcia (ponad 100 fotografii), które prelegentka określiła jako "historię w obrazkach". Komentując w formie wartkiej narracji to, co prezentowały, dzieliła się uwagami o ludziach, wydarzeniach, nie stroniła od danych liczbowych (bez nużącej wielopiętrowej statystyki). Mówiła więc o tym, co wpisało się na trwałe w historię placówki, ale i o jej dniu dzisiejszym.
Wspomniała o udokumentowanym pomyśle stworzenia muzeum, który zrodził się w latach 80. ubiegłego wieku, o tym, że znakomici krośnieńscy rzemieślnicy: Józef Cisowski - ślusarz, Tadeusz Bochenek - zegarmistrz, Jan Deptuch - cukiernik zwrócili się w powyższej sprawie do ówczesnego Prezydenta Miasta Krosna Zbigniewa Piotrowskiego, który poparł i sprzyjał tej inicjatywie. Odniosła się do faktu zorganizowania pierwszej ekspozycji - wystawy zegarów ze zbiorów Tadeusza Bochenka (w 1987 r.), którą zwiedziło w ciągu dwóch tygodni 700 osób. Mówiła także o wizycie w Krośnie pod koniec ósmej dekady XX w. prof. Aleksandra Krawczuka, Ministra Kultury i Sztuki, która przesądziła o szybszym otwarciu muzeum.
Wymieniła osoby, które miały znaczący wkład w zorganizowanie placówki. Byli to: Ewa Cisowska, Stanisław Pomprowicz, Andrzej Kosiek, Tadeusz Łopatkiewicz, Zdzisław Gil - członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Oficjalna inauguracja działalności Muzeum Rzemiosła nastąpiła 17 kwietnia 1990 r.
Muzeum jest organizatorem wielu form aktywności, a są to: wystawy, konkursy, koncerty, lekcje muzealne (ok. 100 w roku), konferencje, promocje książek, widowiska obrzędowe, warsztaty, pokazy filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi. I tak np. od 2006 r. odbyły się 62 wystawy, w tym (od 2008 r.) z cieszącego się dużym zainteresowaniem i powodzeniem cyklu "Od ucznia do mistrza" - 9 wystaw. Obecnie w ciągach wystawienniczych Piwnicy PodCieniami prezentowana jest ekspozycja "Majstersztyk - dzieło mistrzów rzemiosła" i ma ona ścisły związek z obchodzonym w marcu br. ćwierćwieczem placówki.
W końcowej części wystąpienia Dyrektor Ewa Mańkowska podkreśliła, że muzeum którym kieruje działa dzięki pasji i oddaniu pracowników, a także wsparciu i życzliwości władz Krosna i krośnieńskiego samorządu (placówka finansowana jest z budżetu miasta). Podziękowała SMZK za przyjacielskie kontakty z muzeum i zaprosiła do jeszcze liczniejszego udziału w organizowanych przez placówkę imprezach.
Z kolei Wanda Belcik, prezes SMZK złożyła życzenia realizacji planów i marzeń dotyczących muzeum, dalszego rozwoju i funkcjonowania z pożytkiem dla miasta i mieszkańców. Wykład Ewy Mańkowskiej nagrodzony został oklaskami.