S p r a w o z d a n i e z d z i a ł a l n o ś c i
Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
w roku 2014
Stowarzyszenie realizowało zadania statutowe w zakresie propagowania wiedzy o Krośnie i ziemi krośnieńskiej, w tym upowszechniania wydawnictw własnych, kontaktów i współpracy z Oddziałami w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu, różnymi instytucjami oraz spraw organizacyjnych.
Wśród zrealizowanych zadań ważne miejsce zajmowały wydarzenia historyczne dotyczące I wojny światowej w regionie, w związku z przypadającą w 2014 roku 100. rocznicą jej wybuchu. Temu tematowi poświęciliśmy wyjazd na cmentarze wojenne w regionie jasielskim, zwiedzanie ekspozycji w Prywatnym Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie i w Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz wykład. Ponadto przypomnieliśmy osoby zasłużone dla krośnieńskiej oświaty i sportu, działalność Marii Konopnickiej w Żarnowcu i inne.
W omawianym roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym podsumowano działalność Zarządu Głównego XV kadencji oraz wybrano nowe władze organizacji na lata 2014-2017.
Upowszechnianie tematyki regionalnej
W ramach upowszechniania tematyki regionalnej Zarząd Główny zorganizował następujące wykłady:
- Witryna internetowa SMZK - dorobek pięciolecia 2009-2014 - dr Tadeusz Łopatkiewicz - luty
- Po co Ci te chłopy? Rzecz o Karolu Lewakowskim - prezentacja filmu połączona z komentarzem mgr. Andrzeja Kośka - marzec
- Kościół pw. Trójcy Świętej w Krośnie w świetle badań architektonicznych i konserwatorskich - dr Piotr Łopatkiewicz - maj
- Język poetycki depozytariuszem wartości - mgr Jan Lusznia - październik
- Krosno w czasie I wojny światowej - dr Ewa Bereś - listopad
- Tadeusz Sarapuk (19311994) krośnieński pasjonat sportu, trener i nauczyciel - mgr Adam Krzanowski - listopad
- Mgr Jan Krzanowski (1921-1984) krośnieński pedagog - mgr Adam Krzanowski - grudzień
Ponadto członkowie ZG wygłaszali prelekcje poza Stowarzyszeniem. Tadeusz Łopatkiewicz przedstawił w Oddziale krakowskim temat "Dziewiętnastowieczna ikonografia kościoła Świętej Trójcy w Krośnie" (kwiecień), Adam Krzanowski wygłosił prelekcję zatytułowaną " Z działalności legionowej i kupieckiej Kazimierza Franciszka Nowakiewicza (1887-1940)" w Osiedlowym Domu Kultury "Puchatek" w Krośnie, a Zdzisław Gil omówił temat "Dzieła architektoniczne prof. Jana Sas Zubrzyckiego w regionie krośnieńskim" podczas uroczystości nadania sztandaru Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Krośnie (czerwiec).
W roku 2014 Zarząd Główny zorganizował prezentację książki Zdzisława Łopatkiewicza "Marii Konopnickiej żarnowieckie lata" wydanej przez Gminną Bibliotekę im. Kaspra Wojnara w Jedliczu. Fragmenty listów Konopnickiej czytała Nicol Ligęza, uczennica Gimnazjum nr 3 w Krośnie, oprawę muzyczną przygotował zespół uczennic tej szkoły pod kierunkiem nauczyciela Dawida Dudka. Dzięki współpracy z Biblioteką w Jedliczu uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę z autografem autora.
W czerwcu, zespół w składzie: Teresa Sznajder, Ewa Tomkiewicz i Marek Jędrzejczyk przygotował kiermasz wydawnictw własnych Stowarzyszenia na krośnieńskim rynku podczas Dni Krosna. Całoroczną sprzedaż książek prowadziliśmy w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Grodzkiej oraz przez internet, za pośrednictwem własnej witryny WWW.
W minionym roku zorganizowaliśmy dwa spotkania integracyjne. W dniu 9 stycznia tradycyjne spotkanie noworoczne w stołówce Krośnieńskich Hut Szkła, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Krosna: Stanisław Słyś, Przewodniczący Rady Miasta, Piotr Przytocki, Prezydent Krosna, Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta oraz przedstawiciel powiatu krośnieńskiego - Wicestarosta Andrzej Guzik. Było krótkie podsumowani roku, życzenia, uroczysta kolacja i tańce. Spotkanie przygotował zespół w składzie: Halina Tenerowicz, Helena Chodorowska i Stanisław Lorens.
W dniu 20 września w Trzcinicy odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Oddziałów "Na rodzinnej ziemi", w którym uczestniczyły delegacje z Krakowa, Lublina, Warszawy oraz wyjątkowo liczna grupa z Wrocławia. Współorganizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Jasło, Dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Dyrekcja Zespołu Szkół w Trzcinicy oraz Nadleśnictwo Kołaczyce. Uczestnicy (ponad 80 osób) zwiedzili Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja", zapoznali się z dorobkiem i zamierzeniami gminy Jasło, które omówił Zastępca Wójta mgr Jan Lazar. Po obiedzie w miejscowym Zespole Szkół, uczestnicy spotkania udali się do drewnianego kościoła pw. Św. Doroty w Trzcinicy, gdzie wysłuchali prelekcji dr. Piotra Łopatkiewicza o pracach konserwatorskich przeprowadzonych w świątyni. Spotkanie zakończyło się w Ośrodku Edukacyjnym Nadleśnictwa Kołaczyce w Bierówce, przy grilu i występie kapeli ludowej "Trzcinicoki". Spotkanie przygotował zespół w składzie: Tadeusz Łopatkiewicz, Stanisław Lorens, Marek Jędrzejczyk, Henryk Bogacz, przy współpracy Teresy Sznajder i Ewy Tomkiewicz.
Wycieczki
ZW 2014 roku odbyły się dwie wycieczki krajoznawcze. W dniu 28 czerwca wycieczka "Na przedpole Beskidu Niskiego" której celem było zwiedzanie cmentarzy wojennych i kwater żołnierskich w regionie jasielskim. Odwiedziliśmy: kwaterę żołnierzy poległych w I wojnie światowej na cmentarzu parafialnym w Tarnowie i Dębowcu oraz cmentarze wojenne w Krempnej i Nowym Żmigrodzie. Wszędzie złożyliśmy wiązanki przygotowane przez prowadzącego wycieczkę Zdzisława Gila. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę "100. rocznica wybuchu wielkiej wojny" w Muzeum Regionalnym w Jaśle, remontowany dwór w Tarnowcu, cerkiew w Pielgrzymce i ekspozycję w Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.
Wycieczkę zakończyliśmy w Nowym Żmigrodzie, gdzie członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nowego Żmigrodzie przygotowali gorący posiłek przy ognisku.
Kolejną wycieczkę zorganizowano w dniu 30 sierpnia. Trasa wiodła przez Kamianną, Mochnaczkę Wyżną, Tylicz, Powroźnik, Muszynę i Krynicę, a zakończyła się w Foluszu. Przewodnikami byli: Alojzy Cabała i Tadeusz Łopatkiewicz, a kierownikiem Jan Lusznia.
Łącznie w 2014 roku zorganizowano 12 imprez: 6 wykładów, 1 prezentację filmu, 1 prezentację książki, 2 wycieczki, 2 spotkania integracyjne. O działaniach ZG informowaliśmy na witrynie internetowej SMZK, którą administrował Tadeusz Łopatkiewicz przy udziale członków Zarządu: Wandy Belcik, Henryka Bogacza, Andrzeja ośka i Adama Krzanowskiego.
Wydawnictwa
Dr Tadeusz Łopatkiewicz, sekretarz redakcji VII tomu serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", kontynuował prace związane z gromadzeniem i przygotowaniem materiałów do druku w tym tomu. Jej efektem jest pozyskanie 7 artykułów, które zostały zaakceptowane do publikacji przez prof. Franciszka Leśniaka, redaktora naukowego tomu. Mamy nadzieję, że VII tom studiów krośnieńskich uda się wydać w 2015 roku.
Kontakty, współpraca
ZG utrzymywał kontakty z Oddziałami Stowarzyszenia, współpracował z Urzędem Miasta Krosna i jego jednostkami organizacyjnymi. W ramach tej współpracy przedstawiciele organizacji uczestniczyli w XXI i XXII Forum Organizacji Pozarządowych oraz w spotkaniach zespołów powołanych do realizacji poszczególnych zadań: Andrzej Kosiek w komisji konkursowej do oceny ofert, a Andrzej Prugar w pracach Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (do sierpnia 2014 r.)
Zarząd współpracował również ze Starostwem Powiatowym, władzami samorządowymi gminy Jasło oraz wieloma organizacjami i instytucjami kultury a to: Krośnieńską Biblioteką Publiczną, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Regionalnym w Jaśle, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Zespołem Szkół w Trzcinicy, Nadleśnictwem Kołaczyce, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Zarządem Rejonowym PCK w Krośnie, Towarzystwem Miłośników Nowego Żmigrodu i kapelą ludową "Trzcinicoki".
Stowarzyszenie było jednym ze współorganizatorów XV Krośnieńskiego Konkursu Literackiego i fundatorem nagrody książkowej dla laureatki, autora utworu o tematyce krośnieńskiej, którą otrzymała Karolina Łysikowska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Krośnie.
Sprawy organizacyjne
W dniu 21 września w Sali narad Urzędu Miasta w Krośnie odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym podsumowano działalność organizacji w latach 2011-2014 i dokonano wyboru członków nowego Zarządu Głównego na lata 2014-2017.
W 2014 roku w szeregi Stowarzyszenia wstąpiło 4 nowych członków, ogólna liczba osób w Oddziale krośnieńskim to 228 osób, ale aktywność wykazywała mniej niż połowa zapisanych.
Zarząd Główny odbył 8 posiedzeń, podczas których omawiano bieżące sprawy organizacji, Odbyły się także 3 zebrania prezydium oraz spotkania zespołów powołanych do realizacji imprez.
Członkowie ZG pełnili przez cały rok, we wtorki i czwartki, dyżury w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Grodzkiej 10 w Krośnie.0