Stefan Musiał (1928-2014) - historyk, pedagog i społecznik
Stefan Musiał urodził się 9 września 1928 roku w Dobrucowej (gm. Tarnowiec) w rodzinie robotniczej. Uzdolniony, dzięki samokształceniu i własnemu uporowi, ukończył w 1955 roku dyplomem magisterskim studia historyczne na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Po studiach przyjął posadę nauczyciela historii i logiki w Zakładzie Kształcenia Nauczycieli w Liceum Pedagogicznym w Gorlicach. W latach późniejszych był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Świerchowej k. Jasła. Następnie przez 3 lata pracował na stanowisku Gminnego Dyrektora Szkół w Osieku Jasielskim.
W roku 1977 przeniesiony został do Jedlicza, również na stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół. Od 1984 roku, po reorganizacji szkolnictwa, Stefan Musiał przez okres czterech lat sprawował nad szkołami i przedszkolami gminy Jedlicze funkcję Inspektora oświaty i wychowania.
W 1988 roku przeszedł na emeryturę, pozostał jednak czynny na wielu płaszczyznach życia społecznego, gdzie już wcześniej dał się chlubnie poznać. Nadal przygotowywał i prowadził własne wykłady z historii dla mieszkańców Jedlicza. Wykłady te cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Rozwijał bibliotekę własną, na którą składały się przede wszystkim książki poświęcone historii Polski i powszechnej, naukom społecznym i politycznym oraz filozofii.
Będąc członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego prowadził też Musiał skromną pracę naukową. Przygotował na przykład teksty odnoszące się do przeszłości miejscowości podkarpackich, m.in. Dębowca, Osieka Jasielskiego, Nowego Żmigrodu, jako rozdziały do wydawnictwa "Miasta polskie w Tysiącleciu".
Mgr Stefan Musiał prowadził też aktywną działalność związkową. Przez 10 lat był przewodniczącym Zarządu Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jaśle. Po przejściu na emeryturę kierował Sekcją Emerytów ZNP w Jedliczu.
W latach 1990-2002 zasiadał w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej (kadencja VIII-XI). Prócz tego aktywny był jako autor prezentowanych na forum Stowarzyszenia wykładów i prelekcji (np. "Powstanie Warszawskie 1944. Uwarunkowania historyczno-polityczne i wojskowe" - 13 października 1994, czy "Oskar Kolberg i dzieło jego życia (w 110 rocznicę pracy w krośnieńskiem)" - 13 czerwca 1995 roku). W uznaniu jego społecznej pracy, 1 października 2005 roku, Walne Zebranie SMZK nagrodziło Stefana Musiała godnością Członka Honorowego.
Kolejną jego pasją była turystyka. Jako kwalifikowany przewodnik PTTK był organizatorem wielu wycieczek krajoznawczych dla nauczycieli i młodzieży.
Za pracę zawodową, społeczną i związkową Stefan Musiał odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Zmarł 15 kwietnia 2014 i pochowany został na cmentarzu komunalnym w Jedliczu. Wraz z jego odejściem utraciliśmy cenionego wychowawcę młodzieży, pedagoga o rozległej wiedzy, niezwykle zaangażowanego w pracę zawodową, naukową, społeczną i związkową. Straciliśmy człowieka mądrego, skromnego i uczciwego, bo takim właśnie pozostał w naszej pamięci.