Od ponad czterdziestu lat najpoważniejszym, a przy tym ciągłym i długofalowym zadaniem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej są prace podejmowane około publikacji kolejnych tomów serii wydawniczej "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Pierwszy tom z tego cyklu ukazał się w roku 1972, kolejne - w latach 1973, 1995, 2002, 2010 oraz 2012. Owe sześć dotychczas wydanych tomów studiów krośnieńskiej, liczących łącznie niemal trzy tysiące stronic, znalazło bardzo dobre przyjęcie, wypracowując sobie u czytelników wysoką markę. Na zawartość rzeczową wydawnictwa składa się łącznie 89 artykułów naukowych i popularnonaukowych, przygotowanych przez 60 autorów, z których wielu wywodzi się z Krosna lub najbliższych miastu okolic.
Nie spoczywamy na laurach! Pragnąc rozwijać serię studiów krośnieńskich otwieramy niniejszym tekę redakcyjną tomu siódmego. Zapraszamy tym samym P.T. Autorów badań szczegółowych, regionalistów i znawców tematów lokalnych, by zgłaszali do publikacji swe najnowsze prace. Nie nakładamy żadnych ograniczeń tematycznych, ani chronologicznych w podejmowanych pracach studialnych, wymagamy tylko, aby teksty przygotowane były starannie, językiem jasnym, zrozumiałym i z właściwą interpunkcją, zaś aparat przypisowy zestawiony był w zgodzie z zasadami obowiązującymi w wydawnictwach SMZK (patrz dokument "Zapis bibliograficzny stosowany w wydawnictwach SMZK"). W szczegółowych kwestiach technicznych, dotyczących np. materiałów ilustracyjnych, prosimy o kontakt z Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. - sekretarzem redakcji. Na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. prosimy również kierować wszelką inną korespondencję związaną z tomem, a także przesyłać gotowe teksty. Zakładamy, iż ich objętość nie powinna przekraczać 1-1,5 arkusza wydawniczego (40-60 tys. znaków łącznie). Ilustracje przyjmowane będą jako pliki utworzone w przestrzeni barwnej Grey lub RGB a zapisane jako JPG lub lepiej TIFF, w możliwie wysokiej rozdzielczości.
Prace redakcyjne nad nadesłanymi tekstami autorskimi przebiegać będą wedle scenariusza wypracowanego przy wcześniejszych tomach: redakcja językowa i techniczna odbywać się będzie w Krośnie (dr Tadeusz Łopatkiewicz), zaś redakcja naukowa i ostateczna kwalifikacja artykułów do druku - w Krakowie (prof. dr hab. Franciszek Leśniak - redaktor naukowy tomu). Ostateczne zamknięcie teki redakcyjnej tomu siódmego serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu" przewidywane jest na koniec marca roku 2014.
Zapraszamy wszystkich do współpracy!