Minął kolejny rok i znów gromadzimy się na tradycyjnym spotkaniu noworocznym, by podsumować nasze działania, złożyć sobie życzenia i po prostu ze sobą pobyć - powiedziała Wanda Belcik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej witając zaproszonych gości oraz członków i sympatyków organizacji w świątecznie udekorowanej sali Krośnieńskich Hut Szkła, w czwartkowy wieczór 10 stycznia 2013 roku.
Wśród ponad sześćdziesięcioosobowego grona uczestników obecni byli: Stanisław Słyś, Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta i Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Wanda Belcik przedstawiła krótkie podsumowanie działań Zarządu Głównego SMZK w 2012 roku, podkreślając, że założony plan udało się zrealizować prawie w całości. Poprzez wykłady, spotkania i wycieczki krajoznawcze Zarząd upowszechniał tematykę regionalną wypełniając w ten sposób cele statutowe. Jego przedstawiciele uczestniczyli w naradach, konferencjach, szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez jednostki samorządowe, instytucje kultury, organizacje społeczne i stowarzyszenia w Krośnie.
Efekty działalności Stowarzyszenia doskonale obrazuje witryna internetowa, którą w ciągu niespełna czterech lat odwiedziło ponad 52 tysięce internautów łącznie z 86 krajów świata. Za jej pośrednictwem można zasięgnąć informacji o bieżącej działalności organizacji, zamówić wydawnictwa, zapoznać się z planami pracy, obejrzeć multimedialne materiały audio i wideo związane z Krosnem i regionem. Strona zawiera ponadto 300 artykułów o tematyce regionalnej, 50 galerii fotograficznych, biogramy 34 zasłużonych krośnian, bibliografię publikacji o Stowarzyszeniu i inne.
Ważne wydarzenia w roku 2012 to niezwykle udane spotkanie przedstawicieli Oddziałów "Na rodzinnej ziemi - Krosno", zorganizowane przy współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz spotkanie noworoczne. Członkowie Stowarzyszenia mieli możliwość wysłuchania 6 wykładów na tematy historyczne, literackie i socjologiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki - w czerwcu do Tarnowa, w sierpniu do Łańcuta i Markowej, gdzie gościnnie przyjęło uczestników Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Członkowie ZG wygłosili prelekcje o zabytkach Krosna w oddziale krakowskim (A. Kosiek, T. Łopatkiewicz), a Alojzy Cabała i Tadeusz Łopatkiewicz prezentowali tematy związane z regionem w krośnieńskim i jasielskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Zarząd Główny poświęcił bardzo wiele pracy przygotowaniu VI tomu "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", który zawiera 14 artykułów, w dużej części autorstwa członków Stowarzyszenia. Promocja tomu planowana jest w lutym. Dbałość o promocję wydawnictw własnych wyrażała się liczbą prezentacji - cztery spotkania, których tematem była książka T. Łopatkiewicza "Karykatury z teki Stanisława Kochanka. Podkarpacie 1970-1973" (Krosno, Jasło, Gorlice, Jedlicze) oraz kiermasz wydawnictw własnych podczas "Dni Krosna". Aktywnością wydawniczą wykazali się członkowie Stowarzyszenia, którzy opracowali i własnym nakładem wydali książki (Stanisław Pomprowicz, Bronisława Betlej). Adam Krzanowski opracował publikację "Krośnieńskie harcerstwo 1912-2012", a prof. Kazimierz Szmyd "Pokoleniowe przemiany wsi podkarpackiej 1930-2010".
Zarząd Główny jest inicjatorem upamiętnienia 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przygotowania do uroczystości w dniu 22 stycznia w kościele farnym w Krośnie, które realizował przy wsparciu Urzędu Miasta. Działalność Stowarzyszenia była wspierana przez władze samorządowe Krosna i powiatu krośnieńskiego, a także przez przychylne organizacji instytucje, wśród których wymienić trzeba: PWSZ, KBP, Zarząd Rejonowy PCK, RCKP, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, CDS i Muzeum Podkarpackie.
W 2013 roku działania popularyzatorskie Stowarzyszenia skupiać się będą wokół 150. rocznicy Powstania Styczniowego, a w szczególności - jego aspektu regionalnego (wystawa, konferencja, wykłady). Ponadto planowane są wycieczki i spotkania oraz rozpoczęcie gromadzenia materiałów do kolejnego tomu studiów o Krośnie.
Prezes podziękowała członkom Zarządu Głównego, którzy angażowali się szczególnie poprzez przygotowanie wykładów, wycieczek, spotkań, prace redakcyjne i organizacyjne oraz dyżury w CWOP. A były to następujące osoby: Andrzej Kosiek, Stanisław Lorens, Tadeusz Łopatkiewicz, Marian Terlecki, Teresa Sznajder, Halina Tenerowicz, Mieczysław Fejkiel, Helena Chodorowska, a także Alojzy Cabała, Zdzisław Gil, Andrzej Prugar, Marek Jędrzejczyk, Ewa Tomkiewicz, Adam Krzanowski i Ryszard Krzywda. Życzyła wszystkim, aby ciepłe myśli i dobre uczucia wypełniały każdy dzień Nowego Roku. Życzenia noworoczne przekazał następnie Stanisław Słyś, Przewodniczący Rady Miasta oraz Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta, który z uznaniem mówił o podejmowanych przez SMZK inicjatywach, w tym obchodach 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
Przy dźwiękach kolęd polskich uczestnicy spotkania składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem.
Na noworoczny toast, który nastąpił później, przybył Piotr Przytocki, Prezydent Krosna, który również skierował serdeczne życzenia do zebranych.
Smaczna kolacja i wspólne tańce przy akompaniamencie muzyki przygotowanej przez Roberta Czelnego wypełniły dalszą część wieczoru. Niespodzianką było przybycie grupy kolędniczej, złożonej głównie z członków Bractwa Świętego Ekspedyta, która zaprezentowała program o narodzeniu Jezusa.
Uczestnicy spotkania chętnie włączyli się do udziału w tym programie przez wspólne śpiewanie kolęd.
Wspólna zabawa, tańce i rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych.
Fotografował: Tadeusz Łopatkiewicz