Za nami 39. doroczne spotkanie członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej i jego sympatyków, w którym wzięło udział 75 osób. Tym razem jego program - przy dość chłodnej, wietrznej i tylko chwilami słonecznej pogodzie, jak bywa jesienią - zrealizowany został wyłącznie w Krośnie, głównie w odrestaurowanych lub nowo wzniesionych obiektach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która kształci młodzież od 13. lat, a od 7 sierpnia br. ma swego patrona. Jest nim prof. dr Stanisław Pigoń (1885-1968), nasz rodak z Komborni, wybitny historyk literatury polskiej, edytor i pedagog.
Inauguracja spotkania miała miejsce przed południem w dzielnicy Suchodół, na terenie nowo oddanego rok temu Kampusu Politechnicznego PWSZ (ul. Dmochowskiego). Jego aktualny kształt (projekt, rozbudowa, przebudowa i wyposażenie przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej) był dla wielu osób sporym zaskoczeniem. W pamięci tkwiły bowiem ciągle d. Szkoła Rolnicza (od 1898) czy późniejszy Zespół Szkół Rolniczych (od 1977), które funkcjonowały tam przez długie dziesięciolecia po ostatniej wojnie (do 1996).
Pan Kanclerz, gospodarz obiektów, które dobrze oceniana w rankingach Uczelnia uratowała od zupełnej zagłady i destrukcji (realizacja prac w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013), ciepło powitał gości w przestronnej i nowo wzniesionej auli Szkoły.
Także mgr Wanda Belcik, prezes ZG Stowarzyszenia, dziękując władzom Uczelni za miłe i gościnne przyjęcie, powitała grono dostojnych osób, którzy zaszczycili doroczne spotkanie. Byli wśród nich przedstawiciele władz Krosna - prezydent mgr inż. Piotr Przytocki, wiceprezydent mgr Bronisław Baran i przewodniczący Rady Miastamgr inż. Stanisław Słyś, przedstawiciele władz PWSZ - prorektor ds. studiów dr Zbigniew Barabasz i kanclerz mgr Franciszek Tereszkiewicz oraz dwaj reprezentanci krakowskiego środowiska naukowego. Oddział SMZK w Krakowie reprezentował prezes dr inż. Stanisław Szafran z członkami Zarządu, w Warszawie - wiceprezes mgr inż.Czesław Urbanik, we Wrocławiu - wiceprezes mgr inż. Tadeusz Kochanek oraz w Lublinie - prezes mgr Leon Ginalski (wszystkim reprezentantom oddziałów Pani Prezes wręczyła upominki w postaci wydawnictw regionalnych, ufundowanych przez krośnieńskie
instytucje kultury - RCKP i Muzeum Rzemiosła oraz Wydawnictwo Ruthenus).
W uroczystej części wstępnej zabrał głos Prezydent Krosna, który zaznaczył, że władze gminy nagradzają od niedawna tych, którzy w szczególny sposób zasługują na uhonorowanie. - Chcieliśmy w ten sposób z wdzięcznością podkreślić, że są osoby "na uchodźstwie", które identyfikują się z Krosnem. Po zaprezentowaniu krótkich not biograficznych oraz treści swoich zarządzeń z maja br., Pan Prezydent wręczył Medal "Za zasługi dla Krosna" prof. zw. dr. hab. Franciszkowi Leśniakowi z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN za pasję, wytrwałość i osiągnięcia w badaniach prowadzonych od lat nad nowożytną historią miasta i prof. zw. dr. hab. inż. Arturowi Bębnowi z AGH im. Stanisława Staszica za znaczny wkład w rozwój szkolnictwa wyższego w Krośnie. Obaj wybitni uczeni wpisali się do księgi pamiątkowej.
W odpowiedzi, prof. A. Bęben lapidarnie wyraził podziękę, która jak zawsze nosiła smak wrodzonej elokwencji, zabarwionej szczyptą humoru i nostalgii. - Urodziłem się w Turaszówce na kopalni ropy naftowej - powiedział - i każdy przyjazd na ziemię krośnieńską budzi we mnie sentyment. Tu uczyłem się w gimnazjum, tu się ożeniłem, a po latach przynależność do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej pełniej otworzyła mi oczy na piękno regionu. Cieszę się, że dzięki temu spotkałem tylu mądrych i wartościowych ludzi. Na koniec życzył władzom miasta, aby korzystnie zmieniające się Krosno jeszcze bardziej rozkwitało i prężniej się rozwijało.
Z kolei prorektor dr Z. Barabasz, odwołując się do historii Szkoły, zaprezentował jej znaczące dokonania w środowisku lokalnym. Zaznaczył, że PWSZ mogła powstać w 1999 r. dzięki przychylności władz uczelni krakowskich, rzeszowskich oraz m. in. staraniom nieżyjącego senatora Stanisława Zająca. Kreśląc aktualną ofertę, z jaką Szkoła wychodzi do młodzieży, równocześnie scharakteryzował nowe, przewidywane w planie rozwojowym, kierunki studiów. Omówiwszy także interesująco obecny kształt bazy dydaktycznej - nowoczesnej, zmodernizowanej i szybko rozwiniętej w różnych punktach miasta - pokazał, jaką postać mają te działania, które Uczelnia podejmuje na rzecz środowiska studenckiego i mieszkańców miasta.
W planie spotkania przewidziano także dwa ciekawe komunikaty, których treść przywołała Tradycje szkolnictwa na poziomie wyższym w Krośnie przed rokiem 1999.
Mgr Adam Krzanowski, nawiązawszy do odległej przeszłości historycznej, zwrócił uwagę, że Krosno - wedle określenia z przewodnika Józefa Krukierka (1936) - było "miastem szkół", a w okresie ostatniego półwiecza (od 1961) funkcjonowało w nim, w różnej postaci, 14 wyższych uczelni (m. in. punkty konsultacyjne, wydziały, studia zaoczne, studia podyplomowe, kolegia nauczycielskie obsługiwało wielu wykładowców o różnych specjalnościach).
Natomiast prof. Artur Bęben, który w l. 60. XX w. był młodym pracownikiem zaangażowanym w pracach organizacyjnych Punktu Konsultacyjnego Wydziału Górniczego AGH w Krośnie, odbył "podróż sentymentalną" w przeszłość. Odwołując się do wspomnień - aby ocalić od zapomnienia sprawy ludzkie - przywołał imiennie długi szereg tych osób, które swą pomocną i życzliwą postawą wspierały działania organizatorów. Podał, że w ciągu 51. lat dyplomy inżynierów z zakresu różnych specjalności zdobyły w Krośnie 602. osoby, a spośród nich 3 osoby uzyskały stopień doktora nauk technicznych.
Po przerwie, podczas której było miejsce na poczęstunek (kawa, herbata, ciastka) i okazja do wymiany myśli, uwag, propozycji czy odświeżenia wspomnień, zapoznaliśmy się z obiektami Uczelni. Po laboratoriach dla różnych kierunków studiów, które mieszczą się w d. internacie i d. budynku gospodarczym Zespołu Szkół Rolniczych, oprowadził nas, służąc rzeczowymi informacjami i odpowiadając na pytania, inż. Radosław Siwik, absolwent PWSZ i administrator obiektów Uczelni. Także w d. budynku Szkoły Rolniczej pokazał kilka sal wykładowych, połączonych z pracowniami produkcji roślinnej, hodowli roślin i nasiennictwa, rolnictwa ekologicznego, agrobiznesu i samorządu.
Popołudniową porą - po wspólnym obiedzie w stołówce Krośnieńskich Hut Szkła (ul. Tysiąclecia 13) - nastąpił ciąg dalszy zwiedzania. Po dotarciu w bezpośrednie sąsiedztwo staromieścia, ruchomymi schodami (najdłuższe na Podkarpaciu; różnica poziomów 20 m), niedawno udostępnionymi w ramach Centrum Dziedzictwa Szkła, wyjechaliśmy z parkingów przy ul. Legionów na poziom Rynku. Naszym celem było zapoznanie się z dwoma nowymi instytucjami.
Najpierw obejrzeliśmy niedawno wzniesiony, przestronny i okazały obiekt Biblioteki Głównej PWSZ (otwarta w czerwcu 2010), o której zbiorach informowała p. kierownik mgr Judyta Zajdel. Uczestnicy spotkania zwiedzili Wypożyczalnię (parter) oraz Czytelnię Główną połączoną z czytelnią internetową (I p.). Ta ostatnia, udostępniając gratisowo wszystkim zainteresowanym czytelnikom ponad sto tytułów dzienników i czasopism (także w trzech językach obcych), dysponuje również setką miejsc z dostępem do komputerów i internetu. Cennym uzupełnieniem lokalowym jest aneks wystawowy oraz sala szkoleniowo-konferencyjna (II p.). Biblioteka, co warto podkreślić, swą nowoczesnością wzbudziła nie tylko nasze zainteresowanie, poparte sporą ilością zapytań, ale również podziw i uznanie.
Ostatnim punktem programu było sąsiadujące z biblioteką PWSZ Centrum Dziedzictwa Szkła. Ten najnowszy projekt, otwarty dla widzów 19 czerwca br., jest sporą atrakcją dla zwiedzających, reklamowaną pod hasłem Krosno - Miasto Szkła. Jest to obecnie pierwsze i jedyne w kraju interaktywne centrum turystyczno-kulturalne, konkurencyjny i innowacyjny produkt o charakterze unikatowym i ponadregionalnym. CDS prezentuje temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości poprzez atrakcyjne formy pokazu, starając się w ten sposób zafascynować widza tą problematyką. Trudno więc było oprzeć się presji miejsca i projektu, którego reklama głosi: Z bliska zobaczysz procesy jego tworzenia, zdobienia i obróbki, w których sam będziesz mógł wziąć czynny udział. U nas także zwiedzisz ekspozycję najwspanialszych dzieł mistrzów szklanej sztuki, a także zrobisz "szklane" zakupy w naszym sklepie!
Istotnie, zarówno koneserzy tej dziedziny produkcji i sztuki, jak również wszystkie inne zainteresowane osoby, mieli niemałą "ucztę" w postaci nie tylko doznań i wrażeń o charakterze estetycznym.
Najpierw w budynku głównym CDS (Blich 2) obejrzeliśmy aktualnie czynną wystawę okresową Sport w szkle - szkło w sporcie a w sali kinowo-konferencyjnej krótki, ale ciekawy film dokumentalny, który traktuje o historii szkła w ogóle, a o produkcji szkła w Krośnie w szczególności. Ścianę tej sali zdobi dużych rozmiarów dekoracyjna szklana mozaika, wykonana nowoczesną techniką (tzw. "fusing").
Następnie przyszła kolej na spektakularny pokaz technologicznego procesu produkcji przedmiotów ze szkła. Odbywa się on w niewielkiej odległości od buchających gorącem pieców hutniczych, a wykonawcami pracy są dwaj młodzi świetnie wyszkoleni fachowcy, którzy na naszych oczach, czyli "na żywo", z płynnej masy szklanej tworzyli dekoracyjne róże. Chociaż kilka osób, chcąc samodzielnie wydmuchać formę szklaną, odważnie podjęło próbę swoich sił pod kontrolą hutników, to jednak daleki od fachowości efekt ich wysiłku nie mógł być zadowalający. Program zwiedzania obejmował także inne interesujące stanowiska znajdujące się w części warsztatowej, w której pokazano nam obróbkę i zdobienie szkła (produkcja szklanych figurek metodą palnikową, grawerowanie, produkcja witraży i malowania na szkle).
Tzw. piwnice przedprożne - to druga część CDS, która znajduje się pod ziemią w zachodniej pierzei Rynku. W długim ciągu zrekonstruowanych pomieszczeń zobaczyliśmy wystawę - jak głosi informacja - najcenniejszych dzieł szklanej sztuki wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających lub związanych z Krosnem (Stanisław, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Maciej Habrat, Marzena Krzemińska-Baluch, Stanisław Mol i Witold Śliwiński).
Dzięki obejrzeniu wszystkich ekspozycji, które pokazują przemysł szklany w zupełnie nowej formule - przystępnej, atrakcyjnej i przede wszystkim nowoczesnej - wielowymiarowy świat szkła staje się widzowi wyjątkowo bliski. I takie też wrażenie, po zwiedzeniu Centrum Dziedzictwa Szkła, odnieśli uczestnicy z pewnością udanego spotkania.
Już w godzinach wieczornych, w zaadaptowanych niedawno historycznych piwnicach pod budynkiem Rektoratu PWSZ (Rynek 1), członkowie Zarządu Głównego SMZK odbyli przyjacielskie spotkanie z reprezentantami oddziałów zamiejscowych. Jego celem była wymiana doświadczeń oraz przedyskutowanie spraw programowych i organizacyjnych, a także problemów członkowskich i lokalowych, które różnie kształtują się w lokalnych środowiskach działalności korporacji.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fotografował: Tadeusz Łopatkiewicz
Zobacz też fotogalerię z całodniowego Spotkania "Na rodzinnej ziemi" >> (tylko dla zalogowanych)
Czytaj program Spotkania "Na rodzinnej ziemi" >>
Czytaj informację na witrynie PWSZ >>