Stanisław Szafran
Maria Teklińska z d. Gonet (1920-2007) - zasłużony żołnierz ZWZ-AK, długoletni pracownik przemysłu naftowego, działaczka Koła i Oddziału SMZK w Krakowie
Urodziła się 9 lipca 1920 w Korczynie k. Krosna, zmarła 13 października 2007 w Krakowie (spoczywa na Cmentarzu Batowickim). W młodości związana z Krosnem, gdzie ukończyła Gimnazjum Ogólnokształcące o profilu humanistycznym (1939).
W okresie okupacji hitlerowskiej była aktywną uczestniczką ruchu oporu jako żołnierz Tajnej Organizacji Wojskowej i Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej. Pełniła funkcję łączniczki komendanta podkarpackiej siatki TOW, a następnie łączniczki Kedywu w Podokręgu AK Rzeszów; w dywersji nosiła ps. "Stacha". W ramach akcji dywersyjnych przewoziła pocztę, środki żywności i odzież dla żołnierzy AK, a także broń ze zrzutów lub zdobytą na Niemcach. Uczestniczyła w akcji uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle (1943); po udanej ucieczce udzielała im pomocy.
Osiedliwszy się w Krakowie po II wojnie światowej, zamieszkała przy ul. Świerczewskiego (obecnie ul. Studencka) u dr Marii Estreicherówny, ciotki Karola Estreichera, prof. UJ (mieszkała tam z rodziną do końca życia).
Pracę zawodową rozpoczęła w Państwowym Urzędzie Naftowym (1945), a kontynuowała w Ministerstwie Przemysłu - Centralny Zarząd Przemysłu Paliw Płynnych i w Instytucie Naftowym w Krakowie. Pracowała też m. in. w Naczelnej Organizacji Technicznej - Oddział Wojewódzki w Krakowie oraz w Zarządzie Inwestycji Szkół Wyższych w Krakowie (do 1975).
Sercem i umysłem związana z "krajem lat dziecinnych", była członkiem-założycielem krakowskiego Koła Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej (3 X 1973); działała w Zarządzie Koła (1983-91) i Oddziału (1991-92). MRN w Krośnie przyznała jej tytuł "Honorowego Obywatela Krosna" (1988).
Należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; otrzymała stopień wojskowy porucznika Wojska Polskiego. Była członkinią Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Za zasługi otrzymała m.in. Krzyż Armii Krajowej (z Londynu), Medal Wojska Polskiego, Krzyż Partyzancki i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Będąc osobą bardzo aktywną, przedsiębiorczą, ciekawą świata i ludzi, interesowała się literaturą, teatrem (należała do Towarzystwa Kultury Teatralnej) i muzyką (stale bywała na koncertach w Filharmonii Krakowskiej). Lubiła podróże (uczestniczyła w wielu wycieczkach krajoznawczych, które organizowała Akademia Górniczo-Hutnicza).