Dobiega końca aktywny i owocny w konkretne efekty naszego trudu czas działalności Stowarzyszenia w tegorocznym sezonie, kiedy - pomiędzy wrześniem 2009 a czerwcem 2010 roku - wiele razy mieliśmy sposobność uczestniczyć w różnych formach pracy oświatowej i popularyzatorskiej. Zarząd Główny, który obradował w tym okresie osiem razy, systematycznie organizował je dla szerokiego grona członków i sympatyków, głównie w oparciu o plany pracy. Wykorzystywał też inne okazje, aby wszystkim zainteresowanym wskazywać godne uwagi propozycje płynące ze świata kultury celem wzięcia w nich udziału.
W ostatnich dziesięciu miesiącach odbyły się dwa tradycyjne spotkania o specyficznym posmaku integracyjnym. Bardzo udany i cieszący się dużym zainteresowaniem był i tym razem wyjazd krośnian do kilku miejscowości w gminie Miejsce Piastowe na Spotkanie przedstawicieli Oddziałów SMZK (26 IX). Radosny i pełen optymizmu nastrój poświąteczny towarzyszył też życzeniom, które nasi członkowie przekazywali sobie przy łamaniu się opłatkiem na Spotkaniu Noworocznym (21 I). Ciepła atmosfera sprzyjała kameralnym rozmowom, wymianie myśli, wspomnieniom, a dla wielu uczestników była objawem radości bardziej ludycznej, bo finalizowanej przy muzyce, w tańcach na parkiecie.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz popularniejsze stają się krajowe i zagraniczne wycieczki korporacji. Czas na nich spędzony to dla szeregu osób okazja, aby aktywnie wypoczywając poznać piękno i bezcenne wartości kulturowe ciekawych ośrodków. Późnym latem 2009 roku przedmiotem zainteresowania stały się atrakcyjne walory historii i kultury Sanoka oraz zamku Sobień (12 IX), zaś ostatnio, po podobnej ekskursji, bogata przeszłość i najcenniejsze dobra kultury Przemyśla (20 V). W najbliższym czasie zaplanowano również wyjazd na Słowację (17 VI; zwiedzanie jaskini Domica, zamku Krasna Horka i miasta Koszyce).
Jak zawsze wcześniej, duże zainteresowanie wzbudziły promocje nowych wydawnictw o treści regionalnej, które prezentowali i omawiali ich autorzy. Taką szczególną popularnością cieszyły się wieczorne spotkania z Janem Tulikiem, autorem uroczej, popularyzującej miasto i jego ludzi, książki Legendy. Krosno i okolice (9 XI) oraz Zdzisławem Łopatkiewiczem, który przybliżył cenną poznawczo i bogatą w szatę ilustracyjną publikację O Jedliczu i około Jedlicza (20 I). Warto nadmienić, że jej autorowi, który jest członkiem ZG SMZK, nadany został tytuł Honorowego Obywatela Gminy Jedlicze (20 IX).
Nie mniej chętne i liczne grono miłośników regionu gromadziły inne spotkania, np. z członkiem ZG Stowarzyszenia poetą Janem Lusznią, (27 I zorganizowała je Krośnieńska Biblioteka Publiczna) oraz te, które przybliżały znane postaci wywodzące się z Krosna i okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład o kolejach życia, dorobku naukowym i działalności społecznej rodaka z Korczyny prof. dr. hab. Stanisława Grochmala, który zaprezentował jego syn, krakowski adwokat Kazimierz Grochmal (24 IV).
Z podobną uwagą wysłuchaliśmy także wykładu o życiu i działalności naukowej wybitnych geologów - braci Jana i Stanisława Wdowiarzów. W ramach Wszechnicy Piastowskiej sylwetki tych reprezentantów ziemi krośnieńskiej w środowisku krakowskim, którzy wywodzili się z Rogów, przedstawił w Miejscu Piastowym dr Stanisław Szafran, prezes Oddziału SMZK w Krakowie (31 X). Ostatnio (12 VI), dla słuchaczy Wszechnicy, z którą współpracujemy wymieniając prelegentów, w kościele p.w. św. Bartłomieja w Rogach dr Tadeusz Łopatkiewicz, członek ZG Stowarzyszenia, omówił zabytkoznawczą podróż Stanisława Tomkowicza, krakowskiego historyka sztuki, konserwatora i inwentaryzatora zabytków, który przybył do tej wsi w roku 1893.
Korzystając z gościny dwóch miejscowych instytucji - Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenie zorganizowało łącznie dziewięć spotkań (prezentacje książek), odczytów i wykładów o charakterze oświatowym. Temat Mieczysław Potocki (1810-1878) - pierwszy konserwator zabytków Krosna i okolic przedstawił T. Łopatkiewicz (26 X); autor prezentował go także w Oddziale krakowskim (2 III). Natomiast Zdzisław Gil mówił (7 XII) o XVII-wiecznym, będącym po konserwacji, obrazie Matki Boskiej z Rożniatowa k. Kałusza (określana jako kresowa Misericordia Domini), który aktualnie znajduje się w parafii farnej w Krośnie.
W ostatnich miesiącach cykl czterech wykładów poświęcony był głównie tematyce związanej z kościołem oo. Franciszkanów. W świątyni, w oparciu o obiekty oglądane z autopsji, dr Piotr Łopatkiewicz mówił o historii i zabytkach tego miejsca (22 II). Natomiast w RCKP zaprezentowano kolejno problematykę konserwatorską dotyczącą tego kościoła i klasztoru w okresie zaborów (dr Tadeusz Łopatkiewicz; 22 III), pokazano i omówiono krośnieńskie kościoły na starych pocztówkach ze szczególnym uwzględnieniem świątyni franciszkańskiej (Zbigniew Więcek; 24 V), a w wieńczącym cykl wykładzie zasygnalizowano wybrane wątki historyczne tematu Matka Boska Murkowa - patronka Krosna (Andrzej Kosiek; 7 VI). Całość przedsięwzięcia zrealizowano w związku z uroczystością koronacji obrazu i ogłoszenia Jej patronką miasta, które ostatnio miało miejsce na krośnieńskim Rynku (13 VI).
Dobrodziejstwem ostatnich kilkunastu miesięcy - od momentu zarejestrowania przez Stowarzyszenie domeny internetowej (19 II 2009) i utworzenia własnej witryny - jest możliwość nawiązania kontaktu przez nowoczesne medium, jakim jest Internet. Twórcą oraz rzetelnym i fachowym administratorem witryny jest dr T. Łopatkiewicz. Przy coraz szerszej współpracy członków systematycznie zamieszczane są na stronie wszelkie istotne nowości. Dzięki istnieniu dobrze funkcjonującej witryny możemy szybko i dokładnie informować się o wszystkim, co dotyczy korporacji. Fakt ten sprawił, że m.in. wyraźnie zwiększyły się szeregi naszej organizacji. Na pewno strona nie jest "martwym tworem", a rozbudowane rubryki tematyczne dają zainteresowanym wgląd w historię organizacji, w jej dokonania i zamierzenia. W ostatnim sezonie w rubryce "Byli wśród nas" pojawiło się choćby osiem nowych biogramów, zaś inne rubryki są systematycznie i na bieżąco wzbogacane i uzupełniane.
Poprzez witrynę szybko mogliśmy powiadomić internautów np. o spotkaniu i wystawie publikacji żołnierza AK Stanisława Pomprowicza, członka ZG SMZK, które zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Krośnie (5 X). Pisaliśmy też o naszej współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną. W związku z XI edycją Krośnieńskiego Konkursu Literackiego Stowarzyszenie ufundowało, podobnie jak w ubiegłych latach, nagrodę w postaci własnych wydawnictw książkowych z okolicznościowym dyplomem (17 XII).
Czytelników zapoznaliśmy także z treścią listu gratulacyjnego, który nasz ZG skierował do Oddziału krośnieńskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z okazji ćwierćwiecza reaktywowania ruchu numizmatycznego w mieście (7 XI) oraz z jubileuszowym adresem przekazanym na ręce naszego zasłużonego i długoletniego działacza prof. zw. dr. hab. inż. Artura Bębna, któremu Senat krakowskiej Uczelni, gdy Jubilat ukończył osiemdziesiąt lat życia, nadał godność Honorowego Profesora AGH (12 V).
Na nadchodzący czas wakacji wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy w społecznikowskim wysiłku solidarnie współtworzyli na co dzień dorobek naszej organizacji lub aktywnie uczestniczyli w różnych jej przedsięwzięciach, wraz z wyrazami wdzięczności i uznania ze strony Zarządu Głównego, należą się życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, satysfakcji oraz solidnego wypoczynku. Oby także w przyszłości obecność korporacji na społecznikowskiej niwie naszej "małej Ojczyzny" nadal rozwijała się, obfitując najkorzystniejszymi owocami twórczych działań i zabiegów dla dobra Krosna i regionu.
Czytaj też:
- Aktualności SMZK - II półrocze 2009
- Aktualności SMZK - I półrocze 2010
- Galeria SMZK (tylko dla zalogowanych)