Spotkanie Noworoczne członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej jest okazją do podsumowania pracy w minionym roku i przedstawienia ogólnego planu działań w 2010 roku – 52 roku istnienia Stowarzyszenia – stwierdził prezes Marian Terlecki podczas tradycyjnego styczniowego zgromadzenia regionalistów. Oprócz licznego grona członków organizacji uroczystość zaszczycili swoją obecnością - Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta i Kazimierz Krężałek, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego.
Te działania oraz aktywność Stowarzyszenia cenią władze miejskie i powiatowe, co akcentowali jej przedstawiciele obecni na spotkaniu. Bronisław Baran i Stanisław Słyś złożyli obecnym życzenia noworoczne oraz wyrazili uznanie dla pracy społecznej członków.Kazimierz Krężałek podziękował organizacji za „perfekcyjną” promocję powiatu na terenie kraju i poza jego granicami, za włączanie gmin powiatu do upowszechniania bogatej tematyki kulturowej i turystyczno-historycznej oraz za doświadczenia płynące z pracy społecznej.
Zadania zrealizowane w 2009 roku przedstawił prezes Marian Terlecki, a były to oprócz działalności organizacyjnej, imprezy dla członków i sympatyków, w tym 2 prezentacje książek, 5 wykładów, 3 spotkania i 3 wycieczki. Prezentowano książki: Ewy Bereś „Krosno i jego samorząd w dobie autonomii galicyjskiej” (luty) i Jana Tulika „Legendy. Krosno i okolice” (listopad). W okresie od marca do grudnia przedstawiono prelekcje na następujące tematy: „Samorząd i Powiatowy Komitet Narodowy w Krośnie w okresie I wojny światowej” (Ewa Bereś), „Generał Stanisław Maczek – związki z Krosnem i regionem” (Stanisław Pomprowicz), „Drogi ku wolnej ojczyźnie – przyczynek do żołnierskiej biografii krośnian porucznika Stanisława Gorczycy i Władysława Nowaka” (Andrzej Kosiek), „Mieczysław Potocki – pierwszy konserwator Krosna i okolic” (Tadeusz Łopatkiewicz), „Matka Boska Rożniatowska – Kresowa Misericordia Domini” (Zdzisław Gil).
Bronisława Betlej, Zdzisław Gil i Tadeusz Łopatkiewicz wygłosili prelekcje w krakowskim oddziale Stowarzyszenia. Odbyły się spotkania: z członkami oddziału lubelskiego w Lublinie, z Kazimierzem Buczkiem, prezesem Wydawnictwa KaBe i „Spotkanie na rodzinnej ziemi Krosno-Miejsce Piastowe”.
Zorganizowano wycieczki na trasach: Krosno-Zamość-Chełm-Włodawa-Lublin, kolejną - Krosno-Krasiczyn-Przemyśl-Kalwaria Pacławska oraz Krosno-Sanok-Sobień .
Ważnym wydarzeniem w życiu organizacji było uzyskanie pomieszczenia (stałej siedziby) w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej 10. Umowę użyczenia podpisano z gminą Krosno w dniu 10 sierpnia 2009 roku.
Od 2009 roku Stowarzyszenie ma swoją stronę internetową, którą administruje Tadeusz Łopatkiewicz. Strona zawiera aktualne informacje o działalności organizacji, wydawnictwach, posiada piękną szatę graficzną i bogate galerie fotograficzne.
Stowarzyszenie włączyło się również poprzez przekazanie własnych wydawnictw i dokumentów do budowy Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej, którą realizuje Krośnieńska Biblioteka Publiczna.
Zadania te zrealizowano dzięki zaangażowaniu członków i wsparciu władz samorządowych Krosna oraz placówek kultury w mieście i powiecie.
W planach na 2010 rok ma Stowarzyszenie 18 zadań, a wśród nich wydanie V tomu studiów o Krośnie oraz dwu innych publikacji o tematyce regionalnej.
fot. Zdzisław Gil
Zobacz fotorelację >> ze Spotkania Noworocznego w obiektywie Krystyny Kogut i Zdzisława Gila.