![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
4 lutego 2025 r., w Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się drugie w bieżącym roku spotkanie Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krakowie. Tematem spotkania była prelekcja Pana mgra inż. Romana Kahula pt.: "Krośnianie wśród Złotych Wychowanków Politechniki Krakowskiej". Pan prezes dr inż. Stanisław Szafran witając uczestników spotkania przypomniał rys historyczny Politechniki Krakowskiej, która swój rodowód wywodzi z Akademii Górniczej, wznawiającej już w styczniu 1945 r. swoją powojenną działalność w zrabowanych, częściowo wypalonych i zrujnowanych działaniami wojennymi gmachach uczelnianych. Akademia Górnicza, po przeprowadzonych naborach w styczniu 1946 r., wznowiła prace dydaktyczne na czterech wydziałach, w tym dwóch przedwojennych - Górniczym i Hutniczym oraz dwóch nowych - Elektromechanicznym i Geologiczno-Mierniczym. Równocześnie trwały intensywne zabiegi i prace organizacyjne nad utworzeniem wydziałów politechnicznych, a ich wynikiem był dekret Rady Ministrów, zatwierdzony przez Prezydium KRN z dnia 19 listopada 1946 r. (z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 1945 r.), "o utworzeniu wydziałów architektury, inżynierii i komunikacji w Akademii Górniczej w Krakowie". Uchwałą Rady Ministrów 7 lipca 1954 r. w/w wydziały politechniczne zostały wydzielone ze składu AG i zostały przekształcone w samodzielną uczelnię - Politechnikę Krakowską. W bieżącym roku uczelnia ta będzie obchodzić Jubileusz 80-lecia swojej działalności, przyjęto bowiem postanowienia Dekretu RM za dokument o utworzeniu, a datę 1 kwietnia 1945 r. za początek jej życia naukowego i dydaktycznego. Dotychczas Politechnikę opuściło ponad 45 500 absolwentów, z których w Stowarzyszeniu Wychowanków PK jest zarejestrowanych 1650 osób, przy czym czynnych jest 550 członków.
Założone w 1958 r. Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Krakowskiej, wyznaczyło sobie kierunkowe cele ideowe istotne dla społeczności swojej Alma Mater, a m.in.: "skupianie wychowanków PK ze wszystkich okresów istnienia uczelni, stworzenie warunków dla umożliwienia łączności koleżeńskiej, podtrzymywanie i rozwijanie wyniesionych z uczelni zasad etyki zawodowej, utrzymywanie kontaktów kulturalno-towarzyskich, utrzymywanie łączności wychowanków z własną uczelnią i jej władzami oraz pielęgnowanie i podtrzymywanie całokształtu tradycji związanych z uczelnią". Realizując te cele władze SWPK postanowiły w toku uroczystości 40-lecie utworzenia Stowarzyszenia (1998 r.) założyć i prowadzić Złotą Księgę Wychowanków Politechniki Krakowskiej, a konsekwencji opracowano Statut określający zasady nadawania i procedurę wyłaniania osób do tytułu Złotego Absolwenta PK oraz powołano Kapitułę wykonującą postanowienia statutowe. Zgodnie z przyjętymi założeniami wpis do Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Krakowskiej jest wyróżnieniem Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej przyznawanym absolwentom Uczelni, którzy osiągnęli znaczące i ponadprzeciętne sukcesy w działalności zawodowej, ale również w kulturze, sztuce, sporcie, działalności samorządowej, społecznej i in. Wpisy do Złotej Księgi i wręczanie stosownych dyplomów dokonywane jest na ważnych uroczystościach uczelnianych.
W toku 25-letniej działalności Kapituła wyłoniła i wpisała do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej 336 absolwentów PK, a w tym wielu profesorów, twórców, artystów, przedsiębiorców, m.in. takich jak: Zdzisław Beksiński, Marek Grechuta, Janusz Majewski, Zbigniew Witold Engel, Lech Michał Rościszewski, Wojciech Zabłocki, Stanisław Niemczyk, Adam Berestyński i ks. kan. Adam Sroka.
W 26 edycjach wpisów do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej, uhonorowano tym zaszczytnym wyróżnieniem również absolwentów Politechniki Krakowskiej pochodzący z Ziemi Krośnieńskiej, a tym: mgra inż. Krzysztofa Zuzaka - I edycja (1998), mgra inż. Stanisława Wierdaka - II edycja (1999), mgra inż. Romana Kahula - V edycja (2002), mgra inż. Piotra Przytockiego i dr inż. Ryszarda Wolwowicza - VI edycja (2003), dra inż. Janusza Wojtyczka - IX edycja (2006) i mgra inż. Włodzimierza Kołtowskiego - XXIII edycja (2021). Ponadto wyróżnieniem tym zostało uhonorowanych kilku wychowanków związanych z regionem: mgr inż. Kazimierz Mrozik, prof. Aleksander Wodyński, mgr inż. Piotr Śliwiński, mgr inż. Waldemar Żyszkiewicz.
Sukcesy zawodowe, osiągnięcia organizacyjne i niezwykła wieloprzedmiotowa działalność wymienionych laureatów jest bardzo obszerna, a charakterystykę postaci laureatów i ich dzieł twórczych przedstawił prelegent w swojej prelekcji. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem przyjęli nieznane informacje o działalności Politechniki Krakowskiej i sukcesach jej wychowanków pochodzących z Ziemi Krośnieńskiej.
Mgr inż. Roman Kahul urodził się we wrześniu 1951 r. w Krośnie, gdzie w 1969 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika. Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej uzyskując w 1974 r. dyplom magistra inżyniera. Po studiach podjął pracę w Zakładzie Budownictwa i Inżynierii Lądowej na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie, gdzie w latach 1975-1979 i 1984-1988 prowadził pracę naukowo-dydaktyczną na stanowisku asystenta i st. asystenta. W latach 1980-1984 był zatrudniony w Biurze Eksportu ZBP BUDOSTAL w Krakowie na stanowisku specjalisty ds. realizacji kontraktów, a zdobyte doświadczenia realizował później (1988-1991) na stanowisku prezesa spółki projektowej ARC CONSULT sp. z o.o. w Krakowie oraz jako pełnomocnik przedstawicielstwa w Krakowie firmy MONOLIT POLAND sp. z o.o. z Krosna. W 1995 r. sprawował funkcję dyrektora ds. ekonomicznych firmy budowlanej REAL-CONSTRUCT sp. z o.o. w Krakowie, a od 1994 r. zajmował się również systemem zarządzania jakością ISO 9000 jako konsultant, później wykładowca w OBJW "Zetom" sp. z o.o. w Warszawie, a od 1998 r. jako niezależny konsultant, zarejestrowany w Det Norsske Veritas Poland, jako specjalista ds. budownictwa. Od 2001 r. jest audytorem kontraktowym w DNV Poland.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |