6 czerwca 2023 r., w Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się dziewiąte w bieżącym 50. sezonie działalności, spotkanie Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krakowie. Tradycyjne czerwcowe spotkanie z poezją zaszczyciła pani Maria Stefanik - poetka Ziemi Krośnieńskiej oraz Jej mąż pan Leszek Stefanik - fotografik, który swoimi fotografiami ilustruje wydawane przez małżonkę tomiki poezji.
Prezes Oddziału pan dr inż. Stanisław Szafran, otwierając spotkanie, powitał Gości i zebranych członków SMZK, a następnie przedstawił krótko biografię artystyczną pani Marii Stefanik.
Pani Maria Stefanik urodziła się w 1957 roku w Krośnie. Pochodzi z Jedlicza, a od 2004 r. osiedliła się w Żarnowcu, w pobliżu dawnego dworku Marii Konopnickiej. Aura dworku i zlokalizowanego tam Muzeum twórczyni "Roty" zainspirowała ją wówczas do rozpoczęcia w 2005 r. twórczości poetyckiej. Debiutem poetyckim pani Marii Stefanik był tomik: "Dobra prym" (Jedlicze 2007), a później wydała następne tomiki:
- "Krajobraz polskich dusz", Jedlicze 2010
- "Kresowe tęsknoty", Krosno 2015
- "Jedlicze - oddech ziemi", Krosno 2017
- "Na ramionach Karpat", Krosno 2018
- "Na przystanku życia", Lubliniec 2018
- "Zauroczenie", Krosno 2020
- "Światło z ziemi", Jedlicze 2022
Niezależnie od tematycznych tomików poezji publikowała swoje utwory w różnych, regionalnych czasopismach (miesięczniku "Croscena") i almanachach poetyckich (wydawanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie), a także w rzeszowskim kwartalniku literacko-artystycznym "Fraza". Ponadto od 2014 r. wiersze poetki ukazały się także w almanachach polskiej poezji religijnej: "A Duch wieje kędy chce…" (Lublin 2014), (Ludźmierz 2015), "Miej miłosierdzie dla nas", "U Maryi w Fatimie" (Lubliniec 2016 i 2017) i in.
Utwory Marii Stefanik były nagradzane na wielu ogólnopolskich konkursach literackich (Chełm - wielokrotnie, Dukla, Kalisz, Lubenia, Lublin, Mielec, Piwniczna, Przasnysz, Tuszów Narodowy). W 2015 r. otrzymała wyróżnienie, a w 2017 r. nagrodę Burmistrza Gminy Jedlicze i Starosty Krośnieńskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Należy do Regionalnego Klubu Poetyckiego w Krośnie oraz do kresowej grupy poetyckiej "Krzemień" w Chełmie. Od dnia 11. X. 2018 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Poetka swoją poezję wiąże głównie z tematyką regionalną, religijną i historyczną, a jak sama mówi - motywami jej twórczości są: "Twórcze piękno przyrody, uroda miejsc i przeżycie spotkania - inspirują do dzielenia się uczuciami. Historia dziejów, kultura, także bliski zwyczaj, który z minionym pokoleniem odszedł. Nostalgia wielkich i bliskich nam ludzi".
W swoim wystąpieniu Poetka opowiedziała o swojej drodze twórczej, o doświadczeniach życiowych i wielkiej miłości do poezji, tradycji i ziemi rodzinnej. W toku swojej relacji recytowała wiersze z różnych tomików, a szczególnie wyakcentowała wiersze z ostatniego zbioru poświęconego postaci twórcy przemysłu naftowego Ignacemu Łukasiewiczowi, stworzonego w hołdzie dla wielkiego polskiego wynalazcy, patrioty, przemysłowca, społecznika i filantropa.
Inspiracją Poetki do wejścia na drogę twórczości literackiej była Maria Konopnicka i jej poświeciła jeden ze swoich wierszy:
U poetki w Żarnowcu
Pamięci poetki Marii Konopnickiej
W drewnianej ażurowej werandzie
białego dworku od frontu
przyjmujesz lud i gości
po latach tułaczych.
Tu spełnionym marzeniem:
dom na własność
i siedem mórg ziemi,
sędziwe drzewa,
pełno kwiatów
na ostatnie lata.
Skrzypi podłoga,
gabloty dyplomów,
kreśli gabinet
Chwile i lata,
tekst Roty.
A nocą
przy naftowej lampie
z wiekowego kałamarza
listy do dzieci, Elizy,
wujka na zesłaniu,
praca w przekłady,
studia i szkice,
aby w życiu trwać.
23 II 2016 r.
Bóbrka, Chorkówka, Jedlicze to dla poetki nie tylko kolebki przemysłu naftowego, których wymownym symbolem jest lampa naftowa, ale pejzaż naftowy i historia przemysłu naftowego tkwi w sercach i myślach rodaków, czego poetka daje wyraz m.in. wierszach poświęconych lampie naftowej i Ignacemu Łukasiewiczowi, którego 200. rocznicę urodzin obchodziła Polska w ubiegłym roku.
Lampa naftowa
Wiekowa ikona na ołtarzu światła
szkło i metal w najlepszej harmonii,
bezpowrotna pamiątka pokolenia
i na wszelki wypadek…
W lustrzanym odbiciu spotkanie:
urody czasu i półmrok historii,
kunszt artysty i rodzinne dzieje…
Rdzą wyniszczona
od zmagań z trudem
i przejściem epoki
na emeryturę…
Knot zastygły
zegarem ostatniej
w ciemności jej służby,
kielich opustoszał
z czystej materii palnej
światła ziemi -
czarnych pokładów -
darów tej ziemi…
30 XII 2009
Na spotkanie przybył wraz z Poetką jej małżonek - Leszek Stefanik, który pasjonuje się fotografią, a wynikami swoich prac ilustruje wydawane przez poetkę tomiki wierszy. Na spotkanie przywiózł zestaw plansz obejmujących fragment wystawy pt. "Wyprawa śladami Ignacego", przygotowanej na Jubileusz 200-lecia urodzin Ignacego Łukasiewicza. Autor na ośmiu planszach zamieścił 24 fotosy związane z miejscami nauki i pracy twórcy przemysłu naftowego.
Uczestnicy spotkania z uznaniem odnieśli się do twórczości pani Marii Stefanik podkreślając trafność wyboru tematyki i niezwykłe skojarzenia artystyczne oraz składali życzenia rozwoju jej dalszej twórczości poetyckiej.
Prezes dr inż. Stanisław Szafran podziękował Poetce za zaszczycenie Oddziału SMZK w Krakowie swoją obecnością oraz Jej małżonkowi za przywiezienie materiałów wystawowych dotyczących Ignacego Łukasiewicza.
Uczestnikom spotkania podziękował za żywą dyskusję oraz złożył wszystkim życzenia miłych, spokojnych i zdrowych wakacji.