W dniu 7 października 2022 r. przedstawiciele Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krakowie: dr inż. Stanisław Szafran - prezes, dr hab. inż. Czesław Rybicki - wiceprezes i mgr inż. Albin Wojnar, zostali przyjęci na audiencji przez JM Rektora AGH prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa. Przedstawiciele Oddziału SMZK przypomnieli wieloletnie związki Ziemi Krośnieńskiej z Akademią Górniczo-Hutniczą, liczną kadrę pracowników i rzesze studentów zdobywających wiedzę w tej znakomitej Uczelni. W ubiegłym roku minęło 60 lat od utworzenia w Krośnie Zaocznego Studium Zawodowego Kopalnictwa Naftowego i Wiertnictwa oraz Maszyn Górniczych AGH, dla którego przyjęto nową wówczas formę organizacyjną Punktu Konsultacyjnego AGH. Punkt Konsultacyjny Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krośnie rozwijał swoją działalność szczególnie w latach dziewięćdziesiątych. Na rok akademicki 1999/2000 na studia w Punkcie Konsultacyjnym Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH wpisało się 792 studentów. Obok studiów na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu, działały również Punkty Konsultacyjne AGH: Wydziałów: Maszyn Górniczych i Hutniczych, Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Zarządzania.
W Krakowie znalazło swoje miejsce studiów i pracy zawodowej liczna rzesza Krośnian. Na wszystkich uczelniach, instytutach naukowych, kombinacie hutniczym, biurach projektowych i wielu innych zakładach pracy prowadziło swoją działalność na różnych stanowiskach i szczeblach zawodowych wiele osób z Ziemi Krośnieńskiej, nie tracąc kontaktów zawodowych, rodzinnych oraz emocjonalnych ze swoim środowiskiem rodzinnym. Te więzi łączące Krośnian mieszkających i pracujących w Krakowie stały się inspiracją założenia w 1973 roku Koła Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krakowie, a później było motywem przewodnim jego działania.
Przedstawiciele Oddziału Krakowskiego SMZK poinformowali JM Rektora AGH o historii Stowarzyszenia, jego działaniach i osiągnięciach. Przypomnieli, że w przyszłym roku Oddział Krakowski SMZK będzie obchodził jubileusz 50-lecia założenia, a w przyszłym miesiącu rozpocznie XVI kadencję swojej działalności. Swoją pracę Stowarzyszenie dokumentuje w licznych pracach wydawanych drukiem, a jego sztandarowym wydawnictwem są tomy ujęte tytułem "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Bieżąca praca Stowarzyszenia jest przedstawiana na systematycznie uzupełnianej stronie internetowej.
Prezes w imieniu wszystkich członków Oddziału Krakowskiego SMZK podziękował JM Rektorowi za dotychczasowe, życzliwe udostępnianie lokali Uczelni na siedzibę Oddziału oraz możliwość odbywania comiesięcznych spotkań. Wyraził przekonanie, że JM Rektor nadal będzie wspierał wysiłki Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej na terenie Krakowa, a w szczególności w Akademii Górniczo-Hutniczej.
JM Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis z wielkim zainteresowaniem wysłuchał informacji przedstawicieli krakowskich Krośnian deklarując dalsze wspieranie możliwymi środkami działalność Oddziału SMZK w Krakowie. Równocześnie zadeklarował chęć osobistego udziału w spotkaniach członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Na pamiątkę spotkania przedstawiciele Oddziału Krakowskiego SMZK przekazali JM Rektorowi VIII tom dzieła "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", a nawiązując do dwusetnej rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza (którego posąg umieszczony jest w niszy auli AGH) i obchodzonego "Roku Łukasiewicza" - wręczyli także pamiątkową "lampkę Łukasiewicza" i album "Naftowe dziedzictwo Bóbrki".