Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Aktualności SMZK - I półrocze 2019

Email Drukuj PDF
(1 głos, średnia ocena: 5.00 na 5)

news


Posłuchaj hejnału krośnieńskiego:

newProgram 46. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - czytaj >>
newObchody 120. rocznicy urodzin Jana Winiarskiego (1899-1991) - 6-7 września 2019 - czytaj >>
newZaproszenie na V Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha - czytaj >>
new Wszędzie jest coś ciekawego do obejrzenia. Relacja z wycieczki SMZK do Niebylca i okolic - 29 czerwca 2019 - czytaj >>
newGaleria fotograficzna wycieczki do Niebylca i okolic - 29 czerwca 2019 - oglądaj >>
newRelacja z wycieczki do Biecza i Binarowej - 25 maja 2019 - czytaj >>
newSprawozdanie z działalności SMZK w roku 2018 - czytaj >>
newUroczystości Jubileuszu 60-lecia działalności SMZK" - 22 września 2018 - czytaj - zobacz - słuchaj >>
newPlan pracy SMZK w roku 2019 - czytaj >>
newWładze Stowarzyszenia XVII kadencji - czytaj >>


czerwiec 2019

wakacje

Przed nami wakacje :-) Życzymy aby czas ten przyniósł wszystkim odpoczynek, pozwolił podreperować zdrowie, doładować akumulatory i podnieść poziom apetytu na życie.
Ciekawych spotkań, ciekawych ludzi, w ciekawych miejscach - dla wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

A przede wszystkim - świętego spokoju w ciszy mąconej, co najwyżej, przesypującym się piaskiem.
I najważniejsze - gdziekolwiek wyjedziesz - weź Krosno ze sobą...

 

 

belka

 

Dni Krosna

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza wszystkich zainteresowanych do swego stoiska zorganizowanego w ramach Dni Krosna. Spotkajmy się na Rynku, w niedzielne popołudnie 9 czerwca 2019, w godzinach od 14:00 do 18:00, aby zaprezentować nasze wydawnictwa, w tym osiem tomów serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", a także twórczość malarską i rzeźbiarską członków SMZK. Do zobaczenia!

Program Dni Krosna - Miasta Szkła (6-9 czerwca 2019)

 
Obejrzyj galerię fotograficzną imprezy>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
 

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się we wtorek 4 czerwca 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Wycieczka do Biecza i Binarowej - relacja i rozliczenie
 3. Udział SMZK w "Dniach Krosna miasta szkła"- 9 czerwca 2019
 4. Wycieczka do Niebylca i okolic - program i organizacja
 5. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - program i organizacja
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

maj 2019

Jedrzejowscy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na wykład

Późnorenesansowy nagrobek Jana i Elżbiety Jędrzejowskich i jego domniemany
twórca Santi Gucci.

W kręgu szlacheckich fundacji dla kościoła Franciszkanów w Krośnie

który wygłosi dr Piotr Łopatkiewicz

Spotkamy się we wtorek 14 maja 2019 roku, o godz. 18:00, w kościele OO. Franciszkanów w Krośnie.

Po wykładzie zapraszamy do zwiedzenia krypty grobowej Anny i Stanisława Oświęcimów pod ich kaplicą rodową.

 
Czytaj relację z wykładu>>
Obejrzyj galerię fotograficzną wykładu>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny)
 

    

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 10 maja 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Wycieczka do Muzeum Narodowego w Krakowie - relacja i rozliczenie
 3. Wycieczka do Binarowej i Biecza - program i organizacja
 4. Udział SMZK w "Dniach Krosna miasta szkła" - 7-9 czerwca 2019
 5. Wycieczka do Niebylca i okolic - program i organizacja
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

kwiecień 2019

AMyskoZ głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 28 marca 2019 roku, w wieku 80 lat, zmarł w Tenczynku członek Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej dr inż. Andrzej Myśko. Pozostanie w naszej pamięci jako wybitny specjalista w zakresie geologii naftowej i geotermii oraz ceniony i lubiany nauczyciel akademicki, serdeczny i lojalny kolega oraz aktywny propagator piękna Ziemi Krośnieńskiej.

Uroczystości pogrzebowe dr inż. Andrzeja Myśki rozpoczną się Mszą Świętą Żałobną w kościele parafialnym w Tenczynku, w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. o godz. 12:00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Łącząc się w głębokim żalu po stracie Zmarłego - Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy najszczerszego współczucia.

more

 

belka

 

Krosno pl W piątek 5 kwietnia 2019 roku na oficjalnej stronie Miasta Krosna pojawił się - wśród 33 innych - graficzny link do naszej witryny stowarzyszeniowej. Szukajcie nas u dołu strony miejskiej, w prawym, dolnym narożniku. Dedykowana ikona naszego Stowarzyszenia, po kliknięciu, odsyła internautów do strony SMZK. Nasz graficzny link do witryny, z grafiką znaczka organizacyjnego SMZK, funkcjonuje pośród wielu innych, ważnych dla mieszkańców Krosna linków do różnych stron WWW, np. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, e-Usług EPUAP, Nieruchomości w Krośnie, Geodezyjnego Systemu Informacyjnego, Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej, Hali Sportowo-Widowiskowej, Centrum Dziedzictwa Szkła, Darmowej pomocy prawnej, Certyfikatów i wyróżnień, Podkarpackiego Systemu e-Administracji Publicznej itd.

Nie wątpimy, iż dedykowana ikona naszej witryny stowarzyszeniowej przyczyni się do wzrostu internetowych odwiedzin strony SMZK.ORG, a także rozpropaguje wśród krośnian podejmowane przez nas inicjatywy kulturalno-oświatowe.

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 5 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Sprawozdanie finansowe za rok 2018
 3. Wycieczka do Muzeum Narodowego w Krakowie - program i organizacja
 4. Obchody 120 rocznicy urodzin Jana Winiarskiego - wykład i pokazy astronomiczne - program i organizacja
 5. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - program i organizacja
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Znaczek DebinaStowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na wykład

Stowarzyszenie "Dębina" szumi pod Krosnem

który wygłosi dr Edward Marszałek - Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina"

Wykład z cyklu "Poznajmy się" odbędzie się w środę 3 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00, w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41.

 

 
 

belka

 

marzec 2019

zaloba1Przepełnieni głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w piątek 22 marca 2019 roku, w wieku 68 lat, zmarła

JOLANTA MATYS

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie
członek naszego Stowarzyszenia

                                                                                 Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pożegnanie Jolanty Matys odbędzie się w środę 27 marca 2019 roku w kościele pw. Św. Piotra Apostoła i Św. Jana z Dukli w Krośnie, ul. Wyszyńskiego:

 • godz. 11:00 nabożeństwo różańcowe
 • godz. 11:30 msza żałobna

po czym nastąpi eksportacja na cmentarz w Nowym Żmigrodzie.

 

belka

 

Z piątku na sobotę 15/16 marca  2019 Superhost, hostujący nasze usługi internetowe, dokonał migracji wszystkich danych domeny SMZK.ORG (poczta, FTP, WWW, MySQL) na nowe, wydajniejsze serwery.

SuperHost

Migracja przeprowadzona została według poniższego harmonogramu i - jak widać - zakończyła się pełnym sukcesem.

SuperHost2

Wszystkie usługi działają poprawnie. Zmianie uległy jedynie adresy do Webmaila, którego użytkownicy (posługujący się adresami mailowymi @smzk.org winni teraz łączyć się z pocztą pod adresem https://nowapoczta.superhost.pl z użyciem dotychczasowego loginu i hasła. Działa również poprzedni, stary adres do Webmaila, który przekierowuje automatycznie logujących na nowy serwer.

 

belka

 

Mapa cyrkul dukielski Mapa cyrkułu dukielskiego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na wykład

Podziały administracyjne ziemi krośnieńskiej w okresie zaborów

Cyrkuły, dominia, powiaty

który wygłosi mgr Daniel Nowak

Spotkamy się w czwartek 14 marca 2019 roku, o godz. 17:00, w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41.

 
 

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 1 marca 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG SMZK
 2. Spotkanie Noworoczne - podsumowanie i rozliczenie
 3. Wycieczka do Muzeum Narodowego w Krakowie - program i organizacja
 4. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - przygotowania organizacyjne
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

luty 2019

rocznica WWW1 19 lutego 2019 roku mija 10 lat funkcjonowania witryny internetowej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Okrągła rocznica stanowi nie tylko okazję do skromnego świętowania, ale też refleksji, podsumowań i zdania sprawy z wszystkiego, co w ciągu dziesięciolecia udało się nam wspólnie stworzyć i zgromadzić.

Na początku było słowo… A właściwie wiele słów, akcentujących potrzebę posiadania w Stowarzyszeniu własnej strony WWW. Najczynniejszym orędownikiem tej sprawy był dr Stanisław Szafran, prezes Oddziału krakowskiego SMZK, podnoszący tę kwestię na kolejnych Walnych Zebraniach. Lata mijały, ponawiany postulat pozostawał wciąż niezrealizowany, aż nadszedł ten dzień, kiedy odważyłem się zrobić pierwszy krok. Nie mając żadnych doświadczeń w dziedzinie administrowania witrynami WWW - zarejestrowałem domenę SMZK.ORG i wykupiłem 15 GB miejsca na hostingu serwerowym. Zaczynałem od zera - i to w sensie dosłownym. Adres www.smzk.org nie był jeszcze nikomu znany, nie było ani jednego zarejestrowanego użytkownika, ani jednego wejścia na stronę, bo i strony WWW przecież jeszcze nie było, nie miałem ani jednego abonenta newslettera stowarzyszeniowego, bo nawet nie myślałem wtedy o jego publikacji. Wówczas to, jedynie w głowach niektórych członków Zarządu Głównego błąkała się bliżej niesprecyzowana myśl, że dobrze byłoby, aby Stowarzyszenie - poprzez oficjalną stronę WWW - zaistniało też w internecie. Ale jak? W jaki sposób? Jakimi środkami? Nikt tego nie wiedział…

more

 

belka

 

Konsultacje Do 28 lutego 2019 roku trwać będą konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic Krosna. Wyniki ankiet to element wniosku o zmianę granic Krosna, jaki miasto musi złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca br. Głosować powinien każdy, kto mieszka w Krośnie, również osoby niepełnoletnie.

Ankieta zawiera tylko jedno pytanie:

Czy jesteś za poszerzeniem granic administracyjnych Gminy Miasto Krosno o tereny o powierzchni ok. 121,92 ha, stanowiące część Gminy Krościenko Wyżne (w granicach obrębu ewidencyjnego Krościenko Wyżne) oraz Gminy Miejsce Piastowe (w granicach obrębów ewidencyjnych Targowiska i Łężany)?

Głosować można wybierając jedną z opcji: jestem za, jestem przeciw lub wstrzymuję się. Przy oddawaniu głosu należy podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, który służy wyłącznie do celów weryfikacji miejsca zamieszkania.

Głosować można tradycyjnie, poprzez wypełnienie druku ankiety i wrzucenie jej do urny lub przez internet >> do którego to sposobu zachęcamy wszystkich, którym przyszłość Krosna jest nieobojętna.

Zob. też Poradnik głosującego >> a także obszerny artykuł poświęcony sprawie poszerzenia granic Krosna - na portalu Krosno24.pl
O kulisach trwających konsultacji warto również przeczytać na portalu Krosno.pl >>

 

belka

 

choinkaStowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na tradycyjne

SPOTKANIE NOWOROCZNE

które obędzie się w piątek 8 lutego 2019 roku, o godz. 17:00, w stołówce bursy  międzyszkolnej, wejście od ulicy Armii Krajowej (obok "Naftówki") - Zespół Placówek Oświatowych w Krośnie, ul. Bohaterów Westerplatte 20a.

Spotkanie ma charakter składkowy i w związku z tym prosimy o dokonanie wpłaty 55 zł od osoby. Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane będą od dnia 15 do 31 stycznia 2019 roku, we wtorki czwartki w godz. 14:00-16:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

more

 

belka

 

styczeń 2019

Lublin W piątek 25 stycznia 2019 roku, w Nałęczowie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. W zebraniu wzięło udział siedmiu czynnych członków Stowarzyszenia. Prezes Oddziału Leon Ginalski złożył obszerne sprawozdanie z dwudziestoletniego okresu kierowania Oddziałem (1999-2019). Następnie oświadczył, że ze względu na wiek i nękające go choroby oraz problemy z dojazdem do Krosna rezygnuje z dalszego sprawowania funkcji prezesa. Zebrani przyjęli to ze zrozumieniem.

Z kolei Marian Kliszczewski zaproponował by na prezesa Oddziału wybrać dr Józefa Kaczora, urodzonego w Korczynie, pracownika naukowego UMCS. Józef Kaczor wyraził zgodę na kandydowanie, a zebrani wybrali go na prezesa przez aklamację.

Zebrani w ciepłych słowach podziękowali Leonowi Ginalskiemu za dwudziestoletnią pracę i jednomyślnie przyjęli propozycję nowego prezesa, aby Leona Ginalskiego uczynić Honorowym Prezesem Oddziału. Prezes Józef Kaczor zaproponował, by sprawy organizacyjne Oddziału ustalić na następnym zebraniu, które odbędzie się marcu, w Lublinie. (relacja Mariana Kliszczewskiego)

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 18 stycznia 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Prezentacja i przyjęcie ramowego Planu działalności SMZK w roku 2019
 3. Prezentacja i przyjęcie Sprawozdania z działalności SMZK w roku 2018
 4. Spotkanie Noworoczne - kwestie organizacyjne
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Skladki Informujemy, iż składki członkowskie - wynoszące 30 zł rocznie - opłacić można nie tylko przy okazji imprez stowarzyszeniowych - u Skarbnika ZG, ale też przelewem na konto bankowe SMZK

nr 35 8642 1083 2002 8307 2064 0001
w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, Oddział w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Tysiąclecia 6

Informacja ta jest szczególnie użyteczna dla wszystkich tych, którzy na co dzień posługują się bankowością internetową, za pośrednictwem swego komputera domowego lub też smartfona i mogą tym samym dokonać przelewu bez dodatkowych opłat.
W polu TYTUŁEM prosimy podać imię i nazwisko oraz "składka członkowska za rok 2019". Dziękujemy za terminowe opłacanie składek!

 

belka

 

Kulig Kulig6 Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej organizuje w sobotę 19 stycznia 2019 roku

    

II KULIG Z BIESIADĄ GRILLOWĄ PRZY MUZYCE
w Siedlisku "Janczar" w Pstrągowej k. Strzyżowa

Program kuligu:

godz. 8:45 - zbiórka uczestników na parkingu obok Banku PKO SA, ul. Powstańców Warszawskich 3

godz. 9:00 - wyjazd w kierunku Pstrągowej k. Strzyżowa

godz. 10:00-13:00 - pobyt Siedlisku Janczar - zob. www.siedliskojanczar.pl/oferta/kuligi.html

 • kulig zaprzęgami konnymi (duże sanie)
 • ognisko w chacie grillowej z pieczeniem kiełbasek
 • gorący żurek
 • smalczyk pstrągowski
 • kawa i herbata bez limitu

ok. godz. 14:00 - powrót do Krosna

more

 
Zobacz galerię fotograficzną kuligu>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny
Czytaj relację z kuligu>>
 

 

belka

 

    

archiwum2


newProgram wycieczki na Pogórze Dynowskie - czytaj >>

Ostatnia edycja: wtorek, 27 sierpnia 2019 10:05  

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 2. Sprawozdanie z działalności Oddziału krakowskiego SMZK w roku 2019 - 30 czerwca 2020
 3. Relacja z wykładu mgra inż. Piotra Korpantego w Oddziale krakowskim SMZK - 3 marca 2020
 4. Zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję Naukową
 5. Relacja z wykładu dra Piotra Łopatkiewicza o drewnianej architekturze kościelnej - 13 lutego 2020
 6. Galeria fotograficzna wykładu dra Piotra Łopatkiewicza o drewnianej architekturze kościelnej - 13 lutego 2020
 7. Biogram Profesora Artura Bębna
 8. Plan pracy SMZK w roku 2020
 9. Sprawozdanie z działalności SMZK w roku 2019
 10. Relacja ze Spotkania Noworocznego - 10 stycznia 2020
 11. Tradycyjny "Opłatek" 2020 Oddziału Krakowskiego SMZK - 7 stycznia 2020
 12. Informacja o spotkaniu członków Oddziału wrocławskiego SMZK
 13. "Z Poetą pod rękę..." - relacja z V Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 23 października 2019
 14. Relacja ze Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - 21 września 2019
 15. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2019/2020
 16. 10 lat witryny internetowej SMZK - 19 lutego 2019
 17. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 18. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 20. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 21. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 22. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 23. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 24. Władze Stowarzyszenia w XVII kadencji (2017-2020)
 25. Archiwum newsletterów
 26. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Pogoda

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny

Google

SMZK na Wikipedii

Wikipedia SMZK

Statystyki wizyt

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj51
mod_vvisit_counterwczoraj60
mod_vvisit_counterw tym tygodniu647
mod_vvisit_counterw poprzednim tygodniu834
mod_vvisit_counterw tym miesiącu2840
mod_vvisit_counterw poprzednim miesiącu3833
mod_vvisit_counterwszystkie345627


sideBar