11 grudnia 2018 r., w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się trzecie w 46. sezonie pracy spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Licznie przybyli uczestnicy mieli możliwość spotkania z Markiem Wiatrem (ojcem) - śpiewakiem i malarzem oraz Tomaszem Wiatrem (synem) - lekarzem uprawiającym hobbystycznie rysunek. Bohaterowie spotkania na motywie tematu "Rodzina Wiatrów - sztuka i medycyna" przedstawili historię rodu Tokarskich oraz własną działalność artystyczną.
Marek Wiatr urodzony w 1958 r. w Jedliczu. Atmosfera domu rodzinnego, w którym wyrastał artysta była inspiracją do rozwijania swoich zainteresowań artystycznych. Początkowo swój talent malarski rozwijał pod kierunkiem Stanisława Kochanka w Krośnie, a później studiował na ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Alojzego Siweckiego. Jednak świadom swoich zdolności wokalnych, nie porzucając zamiłowania do malarstwa, podjął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz. Po ukończeniu studiów kształcił się nadal na kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem światowej sławy barytona Pawła Lisicjana. W swym dalszym życiu artystycznym śpiew traktował jako swoją profesję, a malarstwo było jego zamiłowaniem. Przez trzy sezony był solistą Opery Krakowskiej, a następnie podjął pracę koncertową w kraju oraz za granicą. Wykonał wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Występuje na wielu koncertach, w tym również na koncertach charytatywnych. Przez wiele lat był dyrektorem Festiwalu Operowego, który organizował w Krośnie oraz w Iwoniczu-Zdroju. Prowadzi prywatną Szkołę Wokalno-Aktorską w Krośnie, a od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu.
Swój bogaty dorobek malarski prezentował na ponad 40 wystawach krajowych i zagranicznych. W 2001 r. wystawiał swoje obrazy na wystawie zbiorowej w Nowym Jorku, m.in. z Wiesławem Ochmanem, Zdzisławem Beksińskim i Jerzym Dudą-Graczem. Jego obrazy zdobią salony w wielu krajach świata, a często swoje dzieła przekazuje na cele charytatywne.
Tomasz Wiatr urodził się w 1983 r., a jego drogę działalności zawodowej wyznaczyły tradycje rodzinne (lekarskie - wykonywane przez dziadków i pradziadków, artystyczne - prowadzone przez ojca). Od najmłodszych lat ujawniał talenty artystyczne, a swoje zainteresowania rozwijał na lekcjach gry na fortepianie i tańca. Ale swoją działalność zawodową ukierunkował zgodnie z tradycją rodzinną i w 2008 roku ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Realizując swoje zainteresowania zawodowe specjalizuje się w zakresie urologii i z tej dziedziny uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Mimo trudnej i absorbującej pracy zawodowej znajdywał czas na swoją pasję twórczą, jaką jest rysunek - głównie portretowy. Stworzył kilka cykli portretów ludzi świata kultury, medycyny i mediów. Prezentację swoich prac rozpoczął w 2011 r. wystawą w dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Od tego czasu prezentował swój dorobek twórczy na ponad 15 wystawach krajowych i zagranicznych.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem i podziwem przyjęli prezentację referentów, a w dyskusji przekazywali najlepsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych i artystycznych.1 grudnia