Adam Krzanowski
Jan Buczyński (1932-2008) - wieloletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej SMZK
Jan Buczyński urodził się 15 maja 1932 roku, zmarł 26 lipca 2008 roku w Krośnie. Posiadał wykształcenie magisterskie w zakresie prawa administracyjnego. Pracował w Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Krośnie a następnie od 1975 r. w Komendzie Wojewódzkiej MO. Zajmował się problemami społeczno-oświatowymi oraz profilaktyką uzależnień od środków odurzających i alkoholu. Przez wiele lat prowadził zajęcia edukacyjne z zakresu prawa, historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Korespondencyjnym w Krośnie i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Po przejściu na emeryturę włączył się w nurt pracy społecznej zarówno w Związku Zawodowym Policjantów, Policyjnym Klubie Seniorów i Polskim Związku Działkowców.
Na szczególnie pokreślenie zasługuje działalność Jana Buczyńskiego w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w latach 1981-2008. Przez osiem kolejnych kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, począwszy od V (29.03.1981 r. do XII (1.10.2005 r.). W ciągu 24 lat wzorowo współpracował, jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej, z Prezesami Stowarzyszenia: Franciszkiem Krausem (1967-1984), Janem Krzanowskim (02.1984-12.1984), Adolfem Marczakiem (1987-1997), Marianem Terleckim (1984-1987 i 1999-2011). Godnym podkreślenia jest fakt, iż jako przewodniczący, potrafił w sposób profesjonalny dokonywać oceny funkcjonowania prezesów i Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Formułowane, a zarazem wyważone wnioski oraz zalecenia ujęte w sprawozdaniach KR, powodowały integrację członków Zarządu i stymulowały ich do efektywniejszej pracy. Jego wnioski o udzielenie absolutorium dla ustępujących Zarządów były przedmiotem pogłębionej analizy i dyskusji. Przyjmowane były z dużą aprobatą Walnego Zebrania Członków.
W okresie XIII kadencji (1.10.2005-28.09.2008 r.) był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Walne Zebranie Członków nadało mu 21.09. 1996 r. tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. był prelegentem Zarządu Powiatowego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, wygłaszając wiele prelekcji na terenie klubokawiarni, świetlic wiejskich i zakładowych w powiecie krośnieńskim.
W latach siedemdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX w. był członkiem Rodzinnego Ogrodu Działkowców "Panorama" w Krośnie przy ul. Okrzei 152, pełniąc funkcję członka i przewodniczącego Zarządu. Posiadał legitymację członków społeczności działkowców do uczestniczenia w licznych spotkaniach i dyskusjach, na różnych forach dyskusyjnych na szczeblu wojewódzkim czy krajowym, na temat statusu członków Stowarzyszenia Działkowców. Przygotowywał i pisał opinie, formułował urzędowe pisma i wyrażał swoje stanowisko na tych spotkaniach dyskusyjnych w sprawie niezależności funkcjonowania Stowarzyszenia Działkowców od władz i posiadania przez ich członków odpowiedniego areału ziemi. Bronił interesów działkowców przed próbami zawłaszczenia ziemi Stowarzyszenia Działkowców, na rzecz samorządów lokalnych.
J. Buczyński na posiadanej działce uprawiał warzywa i piękne kwiaty. Był organizatorem corocznych uroczystości dożynkowych dla działkowiczów i ich rodzin oraz innych okazjonalnych imprez, które integrowały to grono, czym zaskarbił sobie szacunek wśród działkowiczów.
Jan Buczyński zmarł 26 lipca 2008 roku i pochowany został na cmentarzu komunalnym w Krośnie. Ceremonia pogrzebowa przeprowadzona w obrządku świeckim była bardzo wzruszającym momentem. Ceremoniarz uroczystości, w swojej retoryce, przypomniał bardzo sugestywnie i barwnie lata pracy i działalność zmarłego. Niezwykle ciepło i serdecznie pożegnał Jana Buczyńskiego, dostarczając zebranym uroczystości pogrzebowej, wielu wzruszających momentów.
Krosno, listopad 2018 roku
Źródła:
A. Kosiek, M. Terlecki, T. Łopatkiewicz, Władze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w półwieczu
A. Kosiek, T. Łopatkiewicz, Członkowie Honorowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
Notatki, rozmowy osobiste i konsultacje społeczne autora, jako radnego Rady Miasta Krosna, z Janem Buczyńskim w latach 1992-2008.