U C H W A Ł A
WALNEGO ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZEGO
STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie z dużym uznaniem ocenia dorobek Stowarzyszenia za okres XV kadencji (2011-2014). Słowa podziękowania kieruje szczególnie do:
- członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia za społeczne zaangażowanie oraz inicjowanie szeregu merytorycznych i organizacyjnych przedsięwzięć przez okres kadencji. Serdeczne podziękowanie kierujemy do mgr Stanisław Pomprowicza i mgr Andrzeja Kosieka, za wieloletnią i aktywną pracę w Zarządzie Głównym SMZK,
- członków Zarządów Oddziałów Stowarzyszenia w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu za promowanie Krosna i regionu w swoich środowiskach naukowych i społeczno-kulturowych,
- Rady Miasta Krosna i przewodniczącego Rady Stanisława Słysia, prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego i zastępcy prezydenta Bronisława Barana, za życzliwe i systematyczne wspieranie inicjatyw programowych i organizacyjnych Stowarzyszenia oraz przyznawanie środków finansowych na zadania merytoryczne, m.in. na wydanie VI tomu serii Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu, pod redakcją prof. dr hab. Franciszka Leśniaka,
- burmistrzów i wójtów gmin krośnieńskich oraz gminy Jasło za wspieranie i współorganizowanie imprez pn. Spotkania "Na rodzinnej ziemi",
- seniorów Stowarzyszenia, którzy swoją postawą twórczą i posiadaną wiedzą czynnie wspierają działalność Stowarzyszenia w Krośnie i w oddziałach terenowych,
- Wandy Belcik prezes ZG Stowarzyszenia, za szczególne osiągnięcia merytoryczne, rozwój Stowarzyszenia, podnoszenie jego prestiżu oraz za wiele lat pracy dla promowania Krosna i regionu.
Po wysłuchaniu sprawozdania z działalności Stowarzyszenia za okres 2011-2014, które przygotowała prezes ZG Wanda Belcik oraz sprawozdania Głównej Komisji Rewizyjnej, które przedstawiła jej przewodnicząca Teresa Sznajder, oraz dyskusji, Walne Zebranie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej wskazuje na następujące obszary działalności w XVI kadencji (2014-2017):
- Kontynuowanie zasadniczego kierunku działania związanego z promowaniem Krosna i regionu poprzez odczyty, spotkania, wycieczki, wystawy, promocje opracowań regionalnych związanych z upowszechnianiem wiedzy z historii regionu, rozwoju kultury i życia społeczno-gospodarczego.
- Włączenie się w obchody święta miasta Krosna, przypadające w pierwszej dekadzie czerwca każdego roku, poprzez przygotowanie stoiska informacyjno-handlowego z wydawnictwami SMZK i konferencji popularnonaukowych na temat:
* "Humanista i poeta Paweł z Krosna - Procler - życie i działalność (1474-1517)" oraz ufundowanie, przez samorząd miasta Krosna, tablicy pamięci lub metaloplastyki i odsłonięcie na jednym z budynków przy ul. Pawła z Krosna lub na budynku Rady Miasta przy ul. Staszica 2 - termin czerwiec 2015 r.
* "Historia krośnieńskiego lotniska w latach 1938-2015 r." oraz odsłonięcie tablicy pamięci poświęconej płk. Antoniemu Chojcanowi (1924-2013), ufundowanej przez samorząd miasta Krosna, w fasadzie budynku lotniska - termin czerwiec 2016 r.
* "Miasto Krosno - po 25 latach transformacji ustrojowej 1989-2014" oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez samorząd miasta Krosna, poświęconej dr. Antoniemu Lorensowi (1888-1962) na budynku Muzeum w Krośnie - termin czerwiec 2017 r. - Rozpoczęcie cyklu sesji popularnonaukowych i wykładów, poświęconych dotychczas niezbadanym zagadnieniom życia społeczno-politycznego oraz gospodarczego Krosna i regionu, a obejmujących okres po 1945 roku oraz ich upowszechnianie poprzez wydawnictwa zwarte lub okolicznościowe.
- Zacieśnienie współpracy z Radą Powiatu Krośnieńskiego i Starostwem Powiatowym w Krośnie oraz stowarzyszeniami poszczególnych miejscowości działającymi na terenie powiatu krośnieńskiego.
- Zadbanie o udział w pracach Stowarzyszenia studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz starszej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego.
- Kontynuowanie prac nad wydaniem kolejnych - VII i VIII tomu serii Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu.
- Opierając się na potencjale intelektualnym członków - twórców pracy naukowej Stowarzyszenia oraz autorów zewnętrznych, podjąć perspektywiczne badania nad biografią znaczących osób z Krosna i powiatu na przestrzeni wieków i opracowanie "Księgi Krośnian" we współpracy z dyrekcją Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
- Utrzymywanie i rozwijanie przez prezes i członków ZG, stałych kontaktów z Oddziałami Terenowymi poprzez prelekcje, spotkania, wizyty znaczących osób z Krosna i regionu. Przyjąć zasadę, iż raz w kadencji prezes ZG odwiedzi Oddziały Terenowe. Dokonanie rozeznania w zakresie powołania i rozwoju nowych oddziałów terenowych na terenie kraju.
- Zachęcanie członków Stowarzyszenia do wspólnego redagowania i odwiedzania witryny internetowej Stowarzyszenia www.smzk.org
- Kontynuowanie cyklicznych imprez Stowarzyszenia, a w szczególności corocznych "Spotkań na rodzinnej ziemi" z udziałem przedstawicieli oddziałów terenowych Stowarzyszenia.
- Organizowanie, wspólnie z Krośnieńską Biblioteka Publiczną, odczytów pn. "Wieczory wspomnień" poświęconych zasłużonym, a czasami zapomnianym, osobom z Krosna i powiatu oraz współdziałanie z dyrekcją Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
- Inspirowanie spotkań przedstawicieli władz samorządowych Krosna z Zarządami Oddziałów Terenowych w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Wrocławiu, celem przedstawienia aktualnych problemów społeczno-gospodarczych miasta Krosna.
- Wystąpienie ZG do Rady Miasta o nadanie jednej z ulic Krosna imienia dr Modesta Humieckiego.
- Walne Zebranie zatwierdza roczną składkę członkowską w dotychczasowej wysokości tj. 25 zł rocznie.
Walne Zebranie zwraca się do nowo wybranego Zarządu Głównego Stowarzyszenia o rozpatrzenie zgłoszonych wniosków i propozycji, wynikających z przeprowadzonej dyskusji, i po analizie ich zasadności opracowanie programu pracy SMZK na okres 2014-2017.
Komisja uchwał i wniosków Walnego Zebrania w składzie: Adam Krzanowski - przewodniczący, Ryszard Krzywda - członek, Tadeusz Łopatkiewicz - członek.
Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze
Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
Krosno, 21 września 2014 r.