Po raz 43. członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, sympatycy organizacji oraz przedstawiciele Oddziałów z Krakowa - z prezesem Stanisławem Szafranem, Lublina - z prezesem Leonem Ginalskim i Grzegorzem Chandochą - sekretarzem Oddziału wrocławskiego, spotkali się w sobotę 10 września 2016 roku na dorocznej imprezie pod nazwą "Na rodzinnej ziemi", tym razem w gminie Wojaszówka. Jak zwykle, wśród przedstawicieli Oddziałów najliczniejsza była grupa krakowska (9 osób). Po spotkaniu w Krośnie, uczestnicy zostali przewiezieni do dworu w Bratkówce, gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa, i wysłuchali krótkiej informacji jej Dyrektor, Jolanty Mikus o historii zabytkowego dworu i jego mieszkańcach.
Prezes Wanda Belcik powitała w imieniu Zarządu Głównego przybyłych gości i wręczyła książkowe upominki (wydawnictwa SMZK) przedstawicielom Oddziałów oraz gospodarzom: Sławomirowi Stefańskiemu, wójtowi gminy, Jolancie Mikus, dyrektor Szkoły, Krystynie Kozik, przewodniczącej Rady Gminy oraz sołtysowi wsi Bratkówka. Podczas tej części spotkania obecny był Stanisław Pomprowicz, Honorowy Członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej i Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka, autor książek o miejscowościach gminy. Godzi się w tym miejscu dodać, że w holu szkoły przygotowano z tej okazji wystawkę książek S. Pomprowicza.
Następnie Sławomir Stefański zaprezentował gminę zwracając szczególną uwagę na jej zasoby przyrodnicze, przedsiębiorczość i aktywność mieszkańców oraz zrealizowane i planowane inwestycje. Swoje wystąpienie zilustrował bogatym materiałem fotograficznym.
Przy kawie i ciastkach był czas na rozmowy i wspomnienia, a potem czas na zwiedzanie Izby Pamięci Rodu Starowieyskich, starannie urządzonej w pomieszczeniu przy dawnej kaplicy dworskiej, z archiwalnymi fotografiami, dokumentami i pamiątkami po dawnych właścicielach. Wśród członków tego rodu są między innymi Franciszek Starowieyski (1930-2009) artysta malarz, rysownik i scenograf oraz ks. Marek Starowieyski, kapłan archidiecezji warszawskiej, prof. nauk teologicznych, autor wielu publikacji z zakresu chrześcijaństwa antycznego i patrologii.
Piękny, ciepły wrześniowy poranek zachęcał do spaceru po dworskim parku.
Kolejny punkt programu to wizyta w Browarze Rzemieślniczym w Wojkówce. Tu uczestnicy wysłuchali informacji o historii obiektu i tradycjach małych browarów, które zdobywają coraz więcej rynków zbytu. Chętni mogli degustować różne gatunki wytwarzanego tu piwa.
Następna miejscowość na trasie wizyty krośnian to Dom Ludowy w Ustrobnej, gdzie panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały bardzo smaczny obiad, złożony z dań regionalnych. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Muzeum Wsi w Odrzykoniu, gdzie obejrzeliśmy ekspozycje: etnograficzną i historyczną oraz wysłuchaliśmy wystąpienia Barbary Guzek, prezesa Stowarzyszenia Odrzykoniaków, o projektach zrealizowanych przez tę organizację i jej dorobku wydawniczym. Obejrzeliśmy również film promocyjny o Stowarzyszeniu i wsi Odrzykoń.
Z kolei nastąpił przejazd do Rzepnika, do dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Paraskewy, która jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym. Tu dr Tadeusz Łopatkiewicz opowiedział o lokalnej, etnograficznej grupie Zamieszańców i historii świątyni oraz o synu rzepnickiego parocha Jana - dr. Modeście Humieckim (1842-1899), lekarzu, który w latach 1883-1887 pełnił funkcję burmistrza Krosna, był radnym Rady Powiatowej, a ponadto autorem licznych publikacji o tematyce medycznej, literackiej itp. Na miejscowym cmentarzu zapaliliśmy znicze na grobach dr. Modesta Humieckiego oraz prof. Bazylego Bika, nauczyciela krośnieńskiego Liceum Ogólnokształcącego i jego żony Zofii.
W godzinach popołudniowych w Domu Ludowym w Ustrobnej odbyło się spotkanie integracyjne z przedstawicielami miejscowej społeczności, które regionalnymi pieśniami urozmaicał zespół "Przybowianki". Powrót do Krosna nastąpił w późnych godzinach popołudniowych.
Wspaniała pogoda, ciekawy program, przyjazna atmosfera oraz smakołyki serwowane przez gospodarzy sprawiły, że wszyscy uczestnicy, a było w sumie 80 osób i trzeba było poruszać się autobusem oraz busem, byli bardzo zadowoleni ze spotkania. To dla Zarządu Głównego wielka satysfakcja, że "rodzinna ziemia" jest wciąż atrakcyjna dla krośnian, choć wydawałoby się, że doskonale znana.
Zobacz też fotogalerię ze Spotkania (tylko dla zalogowanych)