Wybrane stronice z poszczególnych artykułów:
|
W pierwszych dniach września 2016 odebraliśmy z drukarni, ciepły jeszcze i pachnący farba drukarską, nakład najnowszego, siódmego tomu serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Wydawanie kolejnych tomów tej serii, a poprzez to inicjowanie i animowanie badań nad przeszłością Krosna i okolic, to od lat 70. XX wieku najpoważniejsze zadanie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Redaktorem naukowym najnowszej publikacji SMZK jest prof. dr hab. Franciszek Leśniak, czuwający nad poziomem merytorycznym artykułów składających się na tomy już od roku 2002. Realizację wydawniczą przyjęło na siebie krośnieńskie Wydawnictwo RUTHENUS Rafała Barskiego. Na tom składa się dziewięć artykułów naukowych i sprawozdań, a także cztery recenzje książek dla Krośnieńskiego ważnych.
Spis treści tomu liczące niemal 400 stron przedstawia się następująco:
- Od redakcji
Artykuły i rozprawy
- Piotr Łopatkiewicz, Tablicowy obraz Koronacji Marii w kościele w Jasienicy Rosielnej a początki malarstwa w Krośnie u schyłku XV stulecia
- Franciszek Leśniak, Wieś miejska Białobrzegi (do połowy XVII w.)
- Piotr Łopatkiewicz, O Łopackich z Krosna w XVII i XVIII wieku
- Marek Jakubus, Oświata dukielska w latach 1772-1918 89
- Tadeusz Łopatkiewicz, Dziewiętnastowieczna ikonografia kościoła Świętej Trójcy w Krośnie
- Adrianna Gajdziszewska, Obraz Stanisława Bergmana Stanisław Oświęcim przy zwłokach Anny Oświęcimówny
- Janusz Kubit, Krośnieński Batalion Obrony Narodowej
- Marian Hubert Terlecki, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie w latach 1996-2011 (na przykładzie kilku kadencji)
- Wanda Belcik, Działalność Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w XV kadencji (2011-2014)
Recenzje
- Tomasz Babnis, Humanista niesłusznie zapomniany. Recenzja książki Alberta Gorzkowskiego "Paweł z Krosna. Humanistyczne peregrynacje krakowskiego profesora"
- Zbigniew Fałtynowicz, Maria Konopnicka w Żarnowcu
- Mariusz Kalandyk, Przywracanie pamięci - gest nie tylko rytualny. O książce poświęconej poecie Janowi Zychowi
- Tadeusz Trytek, Pamiętajcie o poetach… Wokół monografii o Janie Zychu
- Indeks geograficzny
- Indeks nazwisk
- Spis ilustracji
Spotkanie promujące nową książką odbędzie się w sobotę 1 października 2016, o godz. 11:00, w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, ul. Wojska Polskiego 41. Weźmie w nim udział redaktor naukowy tomu - prof. dr hab. Franciszek Leśniak oraz autorzy poszczególnych artykułów. W trakcie spotkania będzie można nabyć nie tylko VII tom Studiów, ale i uzyskać dedykację autorską.
VII tom Studiów krośnieńskich będzie do nabycia poprzez witrynę internetową SMZK (rubryka Wydawnictwa), a także w wybranych księgarniach w mieście.
Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu, t. 7, pod red. Franciszka Leśniaka, Krosno 2016, ss. 381, il., mapy, indeksy, ISBN ISBN 978-83-910572-4-7
Zobacz galerię fotograficzna spotkania >>