W czwartkowy wieczór 8 stycznia 2015 ponad sześćdziesięcioosobowa grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej spotkała się w stołówce Kasyno Family w Krośnie (ul. Lwowska 28), by uroczystym, jeszcze świątecznym akcentem rozpocząć kolejny rok działalności organizacji.
Spotkanie prowadziła prezes Wanda Belcik, która przypomniała, że tradycja noworocznych spotkań cieszy się aprobatą członków organizacji, czego dowodem jest liczba obecnych. Po powitaniu uczestników i zaproszonych gości, wśród których obecni byli: Jan Juszczak, Starosta Powiatu Krośnieńskiego, Bronisław Baran, zastępca prezydenta Miasta Krosna i Teresa Leśniak, dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, wyraziła nadzieję, że spotkanie będzie okazją do złożenia sobie życzeń, rozmów, wspólnej zabawy przy muzyce, którą przygotował Robert Czelny.
Następnie przedstawiła krótką informację na temat działalności Zarządu Głównego w 2014 roku, podkreślając, że udało się zrealizować większość zaplanowanych zadań, w tym te, które zgodnie ze statutem stanowią cel główny pracy organizacji, a więc wykłady, spotkania i wycieczki związane z popularyzacją historii i kultury ziemi krośnieńskiej, kontakty, współpracę z różnymi podmiotami oraz sprawy organizacyjne.
Warto przypomnieć, że w minionym roku Stowarzyszenie zorganizowało łącznie 13 imprez (6 wykładów, 1 promocję książki, 1 prezentację filmu, kiermasz wydawnictw własnych, 2 spotkania integracyjne oraz 2 wycieczki). Tematy wykładów dotyczyły historii I wojny światowej w Krośnie i Beskidzie Niskim, kościoła pw. Trójcy Św. w Krośnie, zasłużonych dla Krosna - Tadeusza Sarapuka i Jana Krzanowskiego, wartości patriotycznych w wybranych utworach poezji polskiej, pięcioletniego dorobku witryny internetowej Stowarzyszenia. Prezentowali je: dr Tadeusz Łopatkiewicz, dr Piotr Łopatkiewicz, mgr Jan Lusznia, mgr Adam Krzanowski, dr Ewa Bereś. Wykłady poza Stowarzyszeniem odbyli: mgr Zdzisław Gil i Tadeusz Łopatkiewicz (w oddziale krakowskim) oraz Adam Krzanowski (w Osiedlowym Domu Kultury "Puchatek" w Krośnie).
Ciekawą propozycją była prezentacja filmu "Po co Ci te chłopy. Rzecz o Karolu Lewakowskim", który Zarząd otrzymał dzięki uprzejmości TVP kanał Historia, jako swego rodzaju podziękowanie za wkład merytoryczny w jego realizację mgr Andrzeja Kośka, członka Stowarzyszenia. A. Kosiek wygłosił krótki komentarz dotyczący okoliczności powstania filmu i jego bohatera - Karola Lewakowskiego, działacza demokratyczno-ludowego, posła do parlamentu austriackiego, pierwszego prezesa Stronnictwa Ludowego w Galicji.
Ważne wydarzenia w minionym roku to: promocja książki Zdzisława Łopatkiewicza: "Marii Konopnickiej żarnowieckie lata", niezwykle udane Spotkanie przedstawicieli Oddziałów "Na rodzinnej ziemi" w Trzcinicy, zorganizowane przy współpracy Wójta gminy Jasło i Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, z udziałem 80 osób oraz Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w dniu 21 września 2014, podczas którego wybrano nowe władze Stowarzyszenia.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki, ze względu na bardzo dobrą organizację i ciekawe merytoryczne treści - w czerwcu, wycieczka "Na przedpole Beskidu Niskiego", której celem było zwiedzanie cmentarzy wojennych w regionie jasielskim, w sierpniu - do Kamiannej, Muszyny i Krynicy.
Popularyzacja wydawnictw własnych w formie kiermaszu podczas Dni Krosna, sprzedaż przez internet i w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, to kolejne zadanie realizowane w ciągu całego roku.
Efekty pracy Stowarzyszenia doskonale obrazuje witryna internetowa, bez której trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie organizacji. "Dzięki systematycznej pracy administratora Tadeusza Łopatkiewicza jest ona żywa, aktualna i ciekawa. W listopadzie odnotowaliśmy stutysięczne odwiedziny, dziś mamy 3 tysiące więcej oraz 330 fanów na Facebooku, głównie ludzi młodych. Użytkownicy znajdują tu plany i sprawozdania SMZK, około 300 artykułów o tematyce regionalnej, rubrykę z 45 biogramami zasłużonych krośnian, multimedialne materiały audio i wideo związane z Krosnem i regionem, galerię fotograficzną liczącą ponad 6 tys. zdjęć, bibliografię artykułów i notatek o Stowarzyszeniu, bieżące ogłoszenia i inne" - podkreśliła W. Belcik.
O działaniach organizacji informowały lokalne media, głównie "Croscena" i "Nowe Podkarpacie", a także krośnieńskie portale internetowe. Informacje na temat organizacji przygotowali: W. Belcik, A. Kosiek, T. Łopatkiewicz i H. Bogacz.
Przez cały miniony rok sekretarz redakcji "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu" -Tadeusz Łopatkiewicz gromadził artykuły do VII tomu, poddając je pod ocenę prof. F. Leśniaka redaktora naukowego tomu. Zgromadzony materiał - 7 artykułów o objętości 13 arkuszy wydawniczych, wraz ze 104 ilustracjami, czeka na wydanie.
Zarząd odbył 9 posiedzeń, podczas których omawiano tematy istotne dla działalności statutowej oraz liczne sprawy bieżące. Jego pracę wspierały władze samorządowe Krosna i powiatu krośnieńskiego, jednostki kultury i organizacje społeczne (łącznie 13 podmiotów).
Prezes zasygnalizowała ważniejsze inicjatywy, które Zarząd planuje w 2015 r., między innymi wykład oraz konkurs recytatorski wierszy Jana Zycha, poety i tłumacza urodzonego w Korczynie, w związku z 20. rocznicą jego śmierci, wykłady o zabytkach w powiecie krośnieńskim i na tematy historyczne, publikację VII tomu studiów o Krośnie i jego promocję. Ponadto wycieczki krajoznawcze i spotkania.
Na koniec prezes Belcik podziękowała członkom Zarządu Głównego za przygotowanie wykładów, wycieczek, spotkań, organizację walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego, pracę redakcyjną, prace organizacyjne, dyżury w CWOP i złożyła wszystkim noworoczne życzenia.
Przed uroczystą kolacją głos zabrał Bronisław Baran, który podziękował Zarządowi za aktywną działalność i promocję Krosna oraz życzył dalszej owocnej pracy. Do życzeń dołączył się Jan Juszczak, który z uznaniem wyraził się o osiągnięciach organizacji. W czasie wznoszenia lampką wina noworocznego toastu przybył Piotr Przytocki, prezydent Krosna, który składał indywidualne życzenia uczestnikom spotkania.
W trakcie wieczoru przybyła na spotkanie 4 Drużyna Harcerska "ZNIENACKA" działająca przy kościele Św. Ducha w Krośnie, prezentując krótki program artystyczny, na który złożyły się kolędy i piosenki harcerskie. Zebrani z ochotą włączyli się do wspólnego śpiewu.
Spotkanie dało również sposobność do bezpośrednich rozmów, wymiany zdań, przywołania wspomnień i snucia planów, zaś wielu osobom, których zachęcił akompaniament muzyki płynącej z keyboardu, do tańca na parkiecie.
Fotografował: Tadeusz Łopatkiewicz