W dniu 16 grudnia 2014, w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, podsumowano XV edycję Krośnieńskiego Konkursu Literackiego. Konkurs od wielu lat wspierają Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, a patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Krosna oraz Starosta Powiatu Krośnieńskiego.
W bieżącym roku wpłynęły 102 prace (wiersze i utwory prozatorskie) od 66 uczestników, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województw Polski południowo-wschodniej.
Jury w składzie: Mariusz Kalandyk - poeta, prozaik, krytyk literacki, Anna Pelc - polonistka, wykładowca w PPSKAiB oraz Bogusława Bęben - wicedyrektor Krośnieńskiej Biblioteki, wyróżniło i nagrodziło 9 uczniów gimnazjów i 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w dwóch kategoriach: poezja i proza.W imieniu jurorów wystąpiła Anna Pelc, która stwierdziła, że w obecnej edycji konkursu przeważały utwory prozatorskie, w których oryginalne pomysły, połączone z twórczym przetworzeniem literackich konwencji i świeżością spojrzenia, zostały ocenione najwyżej. Przekazała młodzieży wskazówki i rady sformułowane przez przewodniczącego jury Mariusza Kalandyka.
Nagrody książkowe wręczał laureatom Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.
Nagrodę Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej za opowiadanie "Szklane miraże" otrzymała z rąk Wandy Belcik, prezes Stowarzyszenia - Karolina Łysikowska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Krośnie. Była to książka "Karykatury z teki Stanisława Kochanka. Podkarpacie 1970-1973" autorstwa Tadeusza Łopatkiewicza.
Trzy nagrody rzeczowe ufundował Starosta Powiatu Krośnieńskiego, które w jego imieniu wręczyła Teresa Kuźniar, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Nagrodę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wręczyła Elżbieta Koś.
Spotkanie zakończył recital Jacka Buczyńskiego, aktora krakowskiego teatru KTO, który wykonał pieśni do tekstów poetyckich m.in. Adama Asnyka, Edwarda Stachury i Juliana Tuwima.