Prezentacja sylwetki Antoniego Bala (1906-1979), działacza państwowego i społecznego związanego z Krosnem, była tematem spotkania, które odbyło się 23 marca 2012 roku w Czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Zorganizowały je Krośnieńska Biblioteka i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Inicjatorem tego wydarzenia był mgr Adam Krzanowski, autor cyklu publikacji poświęconych znanym krośnianom pod nazwą "Portrety Krośnian". W latach 2009-2011 opracował biografie nauczycieli-dyrektorów krośnieńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika - Józefa Kuczy i Jana Krzanowskiego oraz lekarza Zdzisława Tenety.
W 2011 roku staraniem A. Krzanowskiego i rodziny Antoniego Bala ukazała się książka "Antoni Bal (1906-1979) - w służbie człowiekowi i miastu".
W spotkaniu, które rozpoczęła Teresa Leśniak - dyrektor Biblioteki uczestniczyła rodzina A. Bala: córka Lucyna Pedrycka z mężem Jerzym i synem Bartłomiejem, syn Józef z żoną Krystyną i córką Iwoną, syn Karol z żoną Małgorzatą i córką Józefiną, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia, byli pracownicy krośnieńskiej administracji.
Zebranych powitała i sylwetkę prelegenta przedstawiła pisząca te słowa (prezes SMZK).
Antoni Bal urodził się w rodzinie robotniczo-chłopskiej w Kobylanach. Jego droga życiowa, podobnie jak przywołana przez prelegenta droga prof. Stanisława Pigonia, wiodła "z Kobylan w świat" tj. najpierw do Gimnazjum w Jaśle, a potem na studia polonistyczne do Lwowa.
Do 1939 r. parał się pracą nauczycielską w prywatnym gimnazjum we Lwowie, gdzie poznał przyszłą żonę. Od 1944 r. osiadł w Krośnie, gdzie kierował referatem Opieki Społecznej w Starostwie Powiatowym do 1948 r., a następnie był sekretarzem Wydziału Powiatowego i kierownikiem Biura Powiatowej Rady Narodowej. Od 1950 r. do przejścia na rentę w 1963 r. był przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej w Krośnie.
Adam Krzanowski podkreślał zasługi Antoniego Bala w zakresie organizacji pomocy dla ludności powiatu krośnieńskiego w trudnych latach powojennych (pomoc dla szpitali, inwalidów, repatriantów) oraz wsparcie, jakiego udzielał inicjatywom ukierunkowanym na rozwój gospodarczy, oświatowy i kulturalny Krosna i powiatu w latach 50. i 60. Prezentacja archiwalnych fotografii zgromadzona przez prelegenta była jednocześnie ilustracją faktów biograficznych z życia zawodowego i rodzinnego A. Bala i wydarzeń z nieodległej historii Krosna i powiatu. Warto dodać, że A. Bal prowadził z ramienia Rady Narodowej zebranie założycielskie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej w dniu 12 stycznia 1957 r. i wszedł w skład zarządu. W "Ilustrowanej monografii powiatu krośnieńskiego" wydanej w 1957 r. zamieścił artykuł "Krośnieńskie w latach 1918-1956".
Uzupełniając prelekcję Adama Krzanowskiego wypowiadali się: Karol Bal i jego żona Małgorzata, którzy z uznaniem mówili o Antonim jako ojcu i teściu, osobie żywo interesującej się sprawami społecznymi. Dziękując za organizację spotkania przekazali na ręce prezesa Stowarzyszenia portret Antoniego Bala przygotowany przez wnuka.
Na zakończenie spotkania wzniesiono toast białym i czerwonym winem. Sprawną organizację poczęstunku zapewniły uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie.
Zobacz też fotogalerię ze spotkania >> (wyłącznie dla zalogowanych)