Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Aktualności 2019

Email Drukuj PDF
(84 głosów, średnia ocena: 4.94 na 5)

news


Posłuchaj hejnału krośnieńskiego:

newProgram wycieczki do Krakowa - wystawy WYSPIAŃSKI. NIEZNANY oraz KRAKÓW 1900 - 27 kwietnia 2019 - czytaj >>
newDziałalność Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym - wykład dra Edwarda Marszałka - 3 kwietnia 2019 - czytaj >>
new"Pamiętnikarze galicyjscy" - referat mgr Wandy Belcik - 2 kwietnia 2019 - czytaj >>
new10 lat witryny internetowej SMZK - 19 lutego 2019 - czytaj >>
newRelacja ze Spotkania Noworocznego - 8 lutego 2019 - czytaj >>
newSprawozdanie z działalności SMZK w roku 2018 - czytaj >>
newUroczystości Jubileuszu 60-lecia działalności SMZK" - 22 września 2018 - czytaj - zobacz - słuchaj >>
newPlan pracy SMZK w roku 2019 - czytaj >>
newWładze Stowarzyszenia XVII kadencji - czytaj >>


kwiecień 2019

AMyskoZ głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 28 marca 2019 roku, w wieku 80 lat, zmarł w Tenczynku członek Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej dr inż. Andrzej Myśko. Pozostanie w naszej pamięci jako wybitny specjalista w zakresie geologii naftowej i geotermii oraz ceniony i lubiany nauczyciel akademicki, serdeczny i lojalny kolega oraz aktywny propagator piękna Ziemi Krośnieńskiej.

Uroczystości pogrzebowe dr inż. Andrzeja Myśki rozpoczną się Mszą Świętą Żałobną w kościele parafialnym w Tenczynku, w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. o godz. 12:00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Łącząc się w głębokim żalu po stracie Zmarłego - Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy najszczerszego współczucia.

more

 

belka

 

Krosno pl W piątek 5 kwietnia 2019 roku na oficjalnej stronie Miasta Krosna pojawił się - wśród 33 innych - graficzny link do naszej witryny stowarzyszeniowej. Szukajcie nas u dołu strony miejskiej, w prawym, dolnym narożniku. Dedykowana ikona naszego Stowarzyszenia, po kliknięciu, odsyła internautów do strony SMZK. Nasz graficzny link do witryny, z grafiką znaczka organizacyjnego SMZK, funkcjonuje pośród wielu innych, ważnych dla mieszkańców Krosna linków do różnych stron WWW, np. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, e-Usług EPUAP, Nieruchomości w Krośnie, Geodezyjnego Systemu Informacyjnego, Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej, Hali Sportowo-Widowiskowej, Centrum Dziedzictwa Szkła, Darmowej pomocy prawnej, Certyfikatów i wyróżnień, Podkarpackiego Systemu e-Administracji Publicznej itd.

Nie wątpimy, iż dedykowana ikona naszej witryny stowarzyszeniowej przyczyni się do wzrostu internetowych odwiedzin strony SMZK.ORG, a także rozpropaguje wśród krośnian podejmowane przez nas inicjatywy kulturalno-oświatowe.

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 5 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Sprawozdanie finansowe za rok 2018
 3. Wycieczka do Muzeum Narodowego w Krakowie - program i organizacja
 4. Obchody 120 rocznicy urodzin Jana Winiarskiego - wykład i pokazy astronomiczne - program i organizacja
 5. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - program i organizacja
 6. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Znaczek DebinaStowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na wykład

Stowarzyszenie "Dębina" szumi pod Krosnem

który wygłosi dr Edward Marszałek - Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina"

Wykład z cyklu "Poznajmy się" odbędzie się w środę 3 kwietnia 2019 roku, o godz. 17:00, w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41.

 

 
 

belka

 

marzec 2019

zaloba1Przepełnieni głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w piątek 22 marca 2019 roku, w wieku 68 lat, zmarła

JOLANTA MATYS

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie
członek naszego Stowarzyszenia

                                                                                 Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pożegnanie Jolanty Matys odbędzie się w środę 27 marca 2019 roku w kościele pw. Św. Piotra Apostoła i Św. Jana z Dukli w Krośnie, ul. Wyszyńskiego:

 • godz. 11:00 nabożeństwo różańcowe
 • godz. 11:30 msza żałobna

po czym nastąpi eksportacja na cmentarz w Nowym Żmigrodzie.

 

belka

 

Z piątku na sobotę 15/16 marca  2019 Superhost, hostujący nasze usługi internetowe, dokonał migracji wszystkich danych domeny SMZK.ORG (poczta, FTP, WWW, MySQL) na nowe, wydajniejsze serwery.

SuperHost

Migracja przeprowadzona została według poniższego harmonogramu i - jak widać - zakończyła się pełnym sukcesem.

SuperHost2

Wszystkie usługi działają poprawnie. Zmianie uległy jedynie adresy do Webmaila, którego użytkownicy (posługujący się adresami mailowymi @smzk.org winni teraz łączyć się z pocztą pod adresem https://nowapoczta.superhost.pl z użyciem dotychczasowego loginu i hasła. Działa również poprzedni, stary adres do Webmaila, który przekierowuje automatycznie logujących na nowy serwer.

 

belka

 

Mapa cyrkul dukielski Mapa cyrkułu dukielskiego Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na wykład

Podziały administracyjne ziemi krośnieńskiej w okresie zaborów

Cyrkuły, dominia, powiaty

który wygłosi mgr Daniel Nowak

Spotkamy się w czwartek 14 marca 2019 roku, o godz. 17:00, w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41.

 
 

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 1 marca 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG SMZK
 2. Spotkanie Noworoczne - podsumowanie i rozliczenie
 3. Wycieczka do Muzeum Narodowego w Krakowie - program i organizacja
 4. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - przygotowania organizacyjne
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

luty 2019

rocznica WWW1 19 lutego 2019 roku mija 10 lat funkcjonowania witryny internetowej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Okrągła rocznica stanowi nie tylko okazję do skromnego świętowania, ale też refleksji, podsumowań i zdania sprawy z wszystkiego, co w ciągu dziesięciolecia udało się nam wspólnie stworzyć i zgromadzić.

Na początku było słowo… A właściwie wiele słów, akcentujących potrzebę posiadania w Stowarzyszeniu własnej strony WWW. Najczynniejszym orędownikiem tej sprawy był dr Stanisław Szafran, prezes Oddziału krakowskiego SMZK, podnoszący tę kwestię na kolejnych Walnych Zebraniach. Lata mijały, ponawiany postulat pozostawał wciąż niezrealizowany, aż nadszedł ten dzień, kiedy odważyłem się zrobić pierwszy krok. Nie mając żadnych doświadczeń w dziedzinie administrowania witrynami WWW - zarejestrowałem domenę SMZK.ORG i wykupiłem 15 GB miejsca na hostingu serwerowym. Zaczynałem od zera - i to w sensie dosłownym. Adres www.smzk.org nie był jeszcze nikomu znany, nie było ani jednego zarejestrowanego użytkownika, ani jednego wejścia na stronę, bo i strony WWW przecież jeszcze nie było, nie miałem ani jednego abonenta newslettera stowarzyszeniowego, bo nawet nie myślałem wtedy o jego publikacji. Wówczas to, jedynie w głowach niektórych członków Zarządu Głównego błąkała się bliżej niesprecyzowana myśl, że dobrze byłoby, aby Stowarzyszenie - poprzez oficjalną stronę WWW - zaistniało też w internecie. Ale jak? W jaki sposób? Jakimi środkami? Nikt tego nie wiedział…

more

 

belka

 

Konsultacje Do 28 lutego 2019 roku trwać będą konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic Krosna. Wyniki ankiet to element wniosku o zmianę granic Krosna, jaki miasto musi złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca br. Głosować powinien każdy, kto mieszka w Krośnie, również osoby niepełnoletnie.

Ankieta zawiera tylko jedno pytanie:

Czy jesteś za poszerzeniem granic administracyjnych Gminy Miasto Krosno o tereny o powierzchni ok. 121,92 ha, stanowiące część Gminy Krościenko Wyżne (w granicach obrębu ewidencyjnego Krościenko Wyżne) oraz Gminy Miejsce Piastowe (w granicach obrębów ewidencyjnych Targowiska i Łężany)?

Głosować można wybierając jedną z opcji: jestem za, jestem przeciw lub wstrzymuję się. Przy oddawaniu głosu należy podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, który służy wyłącznie do celów weryfikacji miejsca zamieszkania.

Głosować można tradycyjnie, poprzez wypełnienie druku ankiety i wrzucenie jej do urny lub przez internet >> do którego to sposobu zachęcamy wszystkich, którym przyszłość Krosna jest nieobojętna.

Zob. też Poradnik głosującego >> a także obszerny artykuł poświęcony sprawie poszerzenia granic Krosna - na portalu Krosno24.pl
O kulisach trwających konsultacji warto również przeczytać na portalu Krosno.pl >>

 

belka

 

choinkaStowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza na tradycyjne

SPOTKANIE NOWOROCZNE

które obędzie się w piątek 8 lutego 2019 roku, o godz. 17:00, w stołówce bursy  międzyszkolnej, wejście od ulicy Armii Krajowej (obok "Naftówki") - Zespół Placówek Oświatowych w Krośnie, ul. Bohaterów Westerplatte 20a.

Spotkanie ma charakter składkowy i w związku z tym prosimy o dokonanie wpłaty 55 zł od osoby. Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane będą od dnia 15 do 31 stycznia 2019 roku, we wtorki czwartki w godz. 14:00-16:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

more

 

belka

 

styczeń 2019

Lublin W piątek 25 stycznia 2019 roku, w Nałęczowie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. W zebraniu wzięło udział siedmiu czynnych członków Stowarzyszenia. Prezes Oddziału Leon Ginalski złożył obszerne sprawozdanie z dwudziestoletniego okresu kierowania Oddziałem (1999-2019). Następnie oświadczył, że ze względu na wiek i nękające go choroby oraz problemy z dojazdem do Krosna rezygnuje z dalszego sprawowania funkcji prezesa. Zebrani przyjęli to ze zrozumieniem.

Z kolei Marian Kliszczewski zaproponował by na prezesa Oddziału wybrać dr Józefa Kaczora, urodzonego w Korczynie, pracownika naukowego UMCS. Józef Kaczor wyraził zgodę na kandydowanie, a zebrani wybrali go na prezesa przez aklamację.

Zebrani w ciepłych słowach podziękowali Leonowi Ginalskiemu za dwudziestoletnią pracę i jednomyślnie przyjęli propozycję nowego prezesa, aby Leona Ginalskiego uczynić Honorowym Prezesem Oddziału. Prezes Józef Kaczor zaproponował, by sprawy organizacyjne Oddziału ustalić na następnym zebraniu, które odbędzie się marcu, w Lublinie. (relacja Mariana Kliszczewskiego)

 

belka

 

zebranieUprzejmie zapraszam na posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, które odbędzie się w piątek 18 stycznia 2019 roku, o godz. 17:00, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10.

Proponowany porządek:

 1. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia ZG
 2. Prezentacja i przyjęcie ramowego Planu działalności SMZK w roku 2019
 3. Prezentacja i przyjęcie Sprawozdania z działalności SMZK w roku 2018
 4. Spotkanie Noworoczne - kwestie organizacyjne
 5. Sprawy różne

Proszę o niezawodne i punktualne przybycie.
PREZES dr Tadeusz Łopatkiewicz

 

belka

 

Skladki Informujemy, iż składki członkowskie - wynoszące 30 zł rocznie - opłacić można nie tylko przy okazji imprez stowarzyszeniowych - u Skarbnika ZG, ale też przelewem na konto bankowe SMZK

nr 35 8642 1083 2002 8307 2064 0001
w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, Oddział w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Tysiąclecia 6

Informacja ta jest szczególnie użyteczna dla wszystkich tych, którzy na co dzień posługują się bankowością internetową, za pośrednictwem swego komputera domowego lub też smartfona i mogą tym samym dokonać przelewu bez dodatkowych opłat.
W polu TYTUŁEM prosimy podać imię i nazwisko oraz "składka członkowska za rok 2019". Dziękujemy za terminowe opłacanie składek!

 

belka

 

Kulig Kulig6 Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej organizuje w sobotę 19 stycznia 2019 roku

    

II KULIG Z BIESIADĄ GRILLOWĄ PRZY MUZYCE
w Siedlisku "Janczar" w Pstrągowej k. Strzyżowa

Program kuligu:

godz. 8:45 - zbiórka uczestników na parkingu obok Banku PKO SA, ul. Powstańców Warszawskich 3

godz. 9:00 - wyjazd w kierunku Pstrągowej k. Strzyżowa

godz. 10:00-13:00 - pobyt Siedlisku Janczar - zob. www.siedliskojanczar.pl/oferta/kuligi.html

 • kulig zaprzęgami konnymi (duże sanie)
 • ognisko w chacie grillowej z pieczeniem kiełbasek
 • gorący żurek
 • smalczyk pstrągowski
 • kawa i herbata bez limitu

ok. godz. 14:00 - powrót do Krosna

more

 
Zobacz galerię fotograficzną kuligu>> (tylko dla zalogowanych użytkowników witryny
Czytaj relację z kuligu>>
 

 

belka

 

grudzień 2018

BN BN Świąt prawdziwie odświętnych, ciepłych w sercu, zimowych za oknem, pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, niosących nadzieję na rok przyszły. Świąt wypełnionych radością i miłością, dających spokój i odpoczynek. Nowego Roku 2019 spełniającego marzenia, pełnego zdrowia, optymizmu, szczęścia, sukcesów i powodzenia życzy wszystkim krośnianom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
- Zarząd Główny SMZK

Życzenia multimedialne >>

 

belka

 

   

archiwum2


newProgram wycieczki na Pogórze Dynowskie - czytaj >>

Ostatnia edycja: środa, 10 kwietnia 2019 15:46  

Aby dodawać komentarze musisz się uprzednio zalogować!

Lista artykułów

Nowości

 1. Działalność Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym - wykład dra Edwarda Marszałka - 3 kwietnia 2019
 2. "Pamiętnikarze galicyjscy" - referat mgr Wandy Belcik w Oddziale krakowskim SMZK - 2 kwietnia 2019
 3. Galeria wykładu dr Edwarda Marszałka - 3 kwietnia 2019
 4. Program wycieczki do Krakowa - wystawy WYSPIAŃSKI. NIEZNANY oraz KRAKÓW 1900 - 27 kwietnia 2019
 5. Galeria fotograficzna wykładu mgr Daniela Nowaka - 14 marca 2019
 6. "Eugenika i neoeugenika - nadzieje, obawy i zagrożenia" - wykład prof. dr hab. Adama Jaworskiego - 5 marca 2019
 7. 10 lat witryny internetowej SMZK - 19 lutego 2019
 8. Spotkanie Noworoczne członków Oddziału wrocławskiego SMZK - 19 stycznia 2019
 9. Relacja ze Spotkania Noworocznego - 8 lutego 2019
 10. Galeria fotograficzna Spotkania Noworocznego - 8 lutego 2019
 11. Relacja z II Kuligu w Pstrągowej - 19 stycznia 2019
 12. Plan prac SMZK w roku 2019
 13. Sprawozdanie z działalności SMZK w roku 2018
 14. Relacja z IV Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 24 października 2018
 15. Relacja z Konferencji niepodległościowej
 16. Galeria fotograficzna Konferencji naukowej "Mieszkańcy Krosna i regionu w walce o niepodległość (1914-1918)" - 17 października 2018
 17. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 18. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 20. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 21. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 22. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 23. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 24. Wrażenia z koncertu jubileuszowego - 22 września 2018
 25. Program spotkań Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2018/2019
 26. Władze Stowarzyszenia w XVII kadencji (2017-2020)
 27. Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017
 28. Archiwum newsletterów
 29. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Pogoda

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny

Google

Zamów Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać mailowe powiadomienia o imprezach SMZK - wypełnij poniższe pola i subskrybuj "Wiadomości SMZK"SMZK na Wikipedii

Wikipedia SMZK

Statystyki wizyt

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj75
mod_vvisit_counterwczoraj156
mod_vvisit_counterw tym tygodniu587
mod_vvisit_counterw poprzednim tygodniu874
mod_vvisit_counterw tym miesiącu2187
mod_vvisit_counterw poprzednim miesiącu3198
mod_vvisit_counterwszystkie231070

WSPIERAJ NAS

FaniMani m

Robisz zakupy online, płacisz tyle, co zawsze, a część wartości Twoich zakupów trafia do wybranej przez Ciebie organizacji społecznej. Czyli - do nas :-) Jak to działa?
Obejrzyj film >> - jakie to proste!

Zainstaluj sobie przypominajkę, dodatek do Twojej przeglądarki

Dzisiejsze wizyty na stronie

Łącznie z 6 krajów:
Unknown flag 75.0%Unknown (66)
Poland flag 11.4%Poland (10)
Germany flag 8.0%Germany (7)
Ireland flag 3.4%Ireland (3)
Australia flag 1.1%Australia (1)
United Kingdom flag 1.1%United Kingdom (1)

Sonda

Dlaczego nikt nie komentuje artykułów tej witryny?
 

Imieniny

Wczoraj: Alicji, Bogusławy
Dziś: Adolfa, Tymona
Jutro: Czesława, Agnieszki
Pojutrze: Bartosza, Feliksa


sideBar