Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wiadomości SMZK nr 12(139)/2019
Temat: Wiadomości SMZK nr 12(139)/2019
Data wysyłki: 2019-12-19 09:39:11
Emisja #: 139
Zawartość:

 

Kliknij tutaj >> jeśli masz problemy z wyświetleniem tego newslettera

Winieta sw
       

Szanowni Państwo!

Kończy się rok obfitujący w wydarzenia. Za nami systematyczna, owocna praca na niwie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Wkrótce podsumujemy nasze dokonania w opublikowanym - jak co roku - sprawozdaniu z działalności, ogłosimy też nasze plany na rok 2020. Na razie jednak namawiamy wszystkich do chwili wytchnienia i świątecznego odpoczynku.


Zachęcamy też do lektury "Wiadomości SMZK" oraz wizyty na naszej witrynie internetowej.

Zapraszamy do lektury newslettera! Zapraszamy do udziału w imprezach Stowarzyszenia. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej witryny internetowej www.smzk.org a także strony SMZK na Facebooku.


belka
zyczenia
     
Świąt prawdziwie odświętnych, ciepłych w sercu, zimowych za oknem, pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, niosących nadzieję na rok przyszły.
Świąt wypełnionych radością i miłością, dających spokój i odpoczynek.


Nowego Roku 2020 spełniającego marzenia, pełnego zdrowia, optymizmu, szczęścia, sukcesów i powodzenia życzy wszystkim krośnianom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Zarząd Główny SMZK
    
belka
Spotkanie noworoczne 2020
    
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na tradycyjne
    
SPOTKANIE NOWOROCZNE
członków i sympatyków Stowarzyszenia
   
które obędzie się w piątek 10 stycznia 2020 roku, o godz. 17:00, w stołówce bursy  między-szkolnej, wejście od ulicy Armii Krajowej (obok "Naftówki") - Zespół Placówek Oświatowych w Krośnie, ul. Bohaterów Westerplatte 20a
   
more
belka
TSolinski rel
    

14 listopada 2019 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład dra Tomasza Solińskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Krosna "Uwarunkowania i perspektywy rozwoju Krosna".

Dr Tomasz Soliński podzielił swoje wystąpienie na kilka bloków tematycznych. Zajął się analizą procesów społeczno-gospodarczych w mieście w latach 2000-2018. Pokazał też stan gospodarki w Krośnie na tle innych miast (liderów) w Polsce przy pomocy metody benchmarkinu. Przedstawił także wizję rozwoju miasta, główne problemy rozwojowe oraz strategiczne projekty realizowane w Krośnie

Do głównych problemów rozwojowych Krosna Prelegent zaliczył m.in. niekorzystne prognozy demograficzne, peryferyjne położenie Krosna w stosunku do innych ośrodków w kraju, słabe powiązania komunikacyjne z innymi miastami w Polsce (w tym także z Rzeszowem - stolicą województwa podkarpackiego), zbyt małą liczbę ogólnodostępnych terenów zielonych (przeznaczonych do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych), wysoki poziom tzw. niskiej emisji (zanieczyszczenie powietrza).

Wśród atutów miasta wymienił m.in. położenie przygraniczne, działanie lokalnego lotniska wykorzystywanego do celów szkoleniowych, sportowych i lotnictwa prywatnego, bogatą ofertę edukacyjną i wysoki poziom kształcenia w krośnieńskich szkołach, szeroką ofertę instytucji kultury i atrakcyjność turystyczną Krosna.

Zapraszamy do lektury relacji z wykładu >> (pióra Joanny Łach), a także obejrzenia galerii fotograficznej spotkania >> (autorstwa Krzysztofa Urbanka).

belka
Konkurs Literacki
    

Krośnieńska Biblioteka Publiczna po raz dwudziesty zorganizowała Krośnieński Konkurs Literacki, adresowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz średnich z województw Polski południowej. Konkurs corocznie obejmują patronatem honorowym Prezydent Miasta Krosna i Starosta Powiatu Krośnieńskiego, zaś Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej jest jego współorganizatorem.W tym roku wsparliśmy tę inicjatywę poprzez ufundowanie nagrody dla autora wyróżnionej pracy, odnoszącej się do przeszłości Krosna i regionu.

18 grudnia 2019, w trakcie uroczystego finału, Pani Wanda Belcik nagrodziła tomem Studiów krośnieńskich Angelikę Źrebiec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie - za wiersz "Krośnieńskie uliczki". Gratulujemy laureatce!

    
Czytaj relację z podsumowania Konkursu >>
belka
ZLopatkiewicz rel
    

W wtorek 3 grudnia 2019 r., w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się trzecie w bieżącym 47. sezonie działalności - spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Gościem spotkania był mgr Zdzisław Łopatkiewicz.

Temat wykładu Zdzisława Łopatkiewicza dotyczył postaci Kaspra Wojnara z Borku k. Jedlicza, którego wspomnienia i przeżycia zostały przedstawione w książce przygotowanej do druku i opatrzonej komentarzami przez prelegenta. Książka została wydana w 2018 r. (w siedemdziesiątą rocznicę śmierci autora wspomnień) przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Kaspra Wojnara w Jedliczu

Na zakończenie spotkania dr inż. Stanisław Szafran - Prezes Oddziału, podziękował wszystkim członkom Oddziału za aktywne uczestnictwo w spotkaniach mijającego roku i złożył najlepsze życzenia na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a piękne rymowane życzenia świąteczne przekazała uczestnikom spotkania Pani Maria Czechowska-Liszka.

     
more
belka
ZUngeheuer rel
     

5 listopada 2019 r., w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się drugie w bieżącym 47 sezonie działalności spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Prezes dr inż. Stanisław Szafran, witając przybyłego na spotkanie z Krosna prelegenta mgra Zbigniewa Ungeheuera - prezesa Stowarzyszenia Portius.
Tematem programowym spotkania była prelekcja pt. "Robert Wojciech Portius de Lanxeth, patron krośnieńskiego Stowarzyszenia".

Pan mgr Zbigniew Ungeheuer - prezes Stowarzyszenia Portius, kultywującego pamięć wybitnego mieszczanina krośnieńskiego pochodzącego ze Szkocji, przedstawił na tle biografii Roberta Wojciecha Portiusa jego dokonania i zasługi dla Krosna i Rzeczypospolitej. Prelekcja została zilustrowana kilkoma krótkimi filmami, pokazującymi postać bohatera prelekcji oraz działalność Stowarzyszenia Portius.

more
belka
Skladki
    

Informujemy, iż składki członkowskie - wynoszące 30 zł rocznie - opłacić można nie tylko przy okazji imprez stowarzyszeniowych - u Skarbnika ZG, ale też przelewem na konto bankowe SMZK

nr 35 8642 1083 2002 8307 2064 0001
w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, Oddział w Krośnie, 38-400 Krosno,
ul. Tysiąclecia 6

Informacja ta jest szczególnie użyteczna dla wszystkich tych, którzy na co dzień posługują się bankowością internetową, za pośrednictwem swego komputera domowego lub też smartfona i mogą tym samym dokonać przelewu bez dodatkowych opłat.

W polu TYTUŁEM prosimy podać imię i nazwisko oraz "składka członkowska za rok 2019". Dziękujemy za terminowe opłacanie składek!

belka
Obwoluty d8
      
Od wielu dziesięcioleci bardzo ważnym aspektem aktywności naszego Stowarzyszenia jest działalność wydawnicza. W kwestii tej możemy pochwalić się wieloma opublikowanymi książkami, wśród których najpoważniejszym dokonaniem są kolejne tomy serii "Krosno. Studia
z dziejów miasta i regionu"
. Do wcześniej wydanych siedmiu tomów - we wrześniu 2018 roku dołożyliśmy kolejny - ósmy. Publikacją tą uczciliśmy Jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia.


Zachęcamy do odwiedzania rubryki Wydawnictwa >> na naszej witrynie internetowej, zachęcamy również do wygodnego zamawiania egzemplarzy naszych książek bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej:
   
zamowienie
     
Wydawnictwa 2
belka
Uwaga!
Newsletter niniejszy rozsyłany jest z witryny internetowej SMZK automatycznie, do wszystkich zarejestrowanych użytkowników oraz subskrybentów.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby korespondencję tę przesyłać dalej, do swoich bliskich i znajomych.
Zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia >>
Archiwalne numery "Wiadomości SMZK" dostępne są pod linkiem Archiwum newsletterów >>

Administrator witryny  http://www.smzk.org

 


Lista artykułów

Nowości

 1. Przedstawiciele Zarządu Oddziału SMZK w Krakowie z wizytą u JM Rektora AGH prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa
 2. Wznowienie działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
 3. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2022/2023
 4. Biogram Stanisława Pomprowicza (1925-2022)
 5. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 6. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 7. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 8. "Z Poetą pod rękę..." - relacja z V Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 23 października 2019
 9. Relacja ze Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - 21 września 2019
 10. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2019/2020
 11. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 12. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 13. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 14. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 15. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 16. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 17. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 18. Władze Stowarzyszenia w XVII kadencji (2017-2020)
 19. Archiwum newsletterów
 20. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny


sideBar