Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wiadomości SMZK nr 7(134)/2019
Temat: Wiadomości SMZK nr 7(134)/2019
Data wysyłki: 2019-06-05 14:02:34
Emisja #: 134
Zawartość:

 

Kliknij tutaj >> jeśli masz problemy z wyświetleniem tego newslettera

Winieta jubileuszowa
       

Szanowni Państwo!

Po deszczowym maju nastała wreszcie letnia pogoda. Jej początek przypadł na dzień naszej trzeciej w tym roku wycieczki krajoznawczej - do Biecza i Binarowej, gdzie po wielu dniach deszczu zobaczyliśmy nareszcie słońce.

Wierzymy, że czerwiec będzie dużo lepszy pogodowo od maja, bo na członków i sympatyków Stowarzyszenia czekają kolejne imprezy. Za kilka dni zaprosimy wszystkich do naszego stoiska, zorganizowanego w ramach Dni Krosna - Miasta Szkła. W końcu czerwca wyjeżdżamy natomiast na kolejną wycieczkę krajoznawczą SMZK. Intensywnie pracuje także Oddział krakowski SMZK.

O wszystkim tym pragniemy poinformować w niniejszym wydaniu "Wiadomości SMZK".


Zachęcamy do lektury "Wiadomości SMZK" oraz wizyty na naszej witrynie internetowej.

Zapraszamy do lektury newslettera! Zapraszamy do udziału w imprezach Stowarzyszenia. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej witryny internetowej www.smzk.org a także strony SMZK na Facebooku.
belka
Dni Krosna
    
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej uprzejmie zaprasza wszystkich zainteresowanych do swego stoiska zorganizowanego w ramach Dni Krosna. Spotkajmy się na Rynku, w niedzielne popołudnie 9 czerwca 2019, w godzinach od 14:00 do 18:00, aby zaprezentować nasze wydawnictwa, w tym osiem tomów serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", a także twórczość malarską i rzeźbiarską członków SMZK. Do zobaczenia!

Program Dni Krosna - Miasta Szkła (6-9 czerwca 2019)
belka
Solonka
   

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej organizuje w sobotę 29 czerwca 2019 roku autokarową wycieczkę do Niebylca i okolic.

Program wycieczki:

godz. 7:45 - zbiórka uczestników na parkingu obok Banku PKO SA, ul. Powstańców Warszawskich 3

godz. 8:00 - wyjazd autokarem do Lutczy

godz. 8:30 - zwiedzanie zabytkowego kościoła drewnianego w Lutczy

godz. 9:00 - wyjazd autokarem do Domaradza

godz. 9:30 - zwiedzanie zabytkowego kościoła drewnianego w Domaradzu

godz.10:00 - wyjazd autokarem do Gwoźnicy Górnej

godz.10:30 - wizyta na cmentarzu w Gwoźnicy Górnej (grób Juliana Przybosia)

godz.10:45 - wyjazd autokarem do Konieczkowej

godz.11:00 - zwiedzanie Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej

godz.11:45 - wyjazd autokarem do Niebylca

godz.12:15 - zwiedzanie budynku dawnej synagogi w Niebylcu (obecnie Gminna Biblioteka)

godz.13:00 - wyjazd autokarem do Sołonki

godz.13:45 - przejście do tężni solankowej w Sołonce (ok.1,5 km)

godz.14:30 - godz. 15:15 - pobyt w tężni solankowej w Sołonce

godz.15:15 - wyjazd do winnicy "Spotkaniówka" w Połomi

godz.15:45 - degustacja wina w winnicy "Spotkaniówka"

godz.16:45 - wyjazd do Krosna (po drodze obiad w barze "U Izy" w Jaworniku Niebyleckim)

godz.18:30 - powrót do Krosna


Kierownictwo wycieczki: Roman Klara i Krzysztof Urbanek

Koszt uczestnictwa wynosi 40 zł (przejazd autokarem, ubezpieczenie, bilety wstępu)

Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane będą we wtorki i czwartki, w godz. 14:00-16:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10, w terminie od 11 do 18 czerwca 2019 roku.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy zabrać suchy prowiant, z uwagi na późną porę obiadu.


W przypadku potrzeby dodatkowych informacji - podajemy telefony kontaktowe: 535-485-855
belka
Biecz
   

W sobotę 25 maja 2019 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej odbyło trzecią już w tym roku wycieczkę krajoznawczą. Tym razem 50. członków i sympatyków Stowarzyszenia wyjechało z Krosna w kierunku zachodnim - do Biecza i Binarowej.

Po kilkunastu dniach ulewnego deszczu wyruszaliśmy autokarem Barbary Sp. z o.o. przy nadal zachmurzonym niebie, które jednak z każdym kilometrem przecierało się, aby na miejscu powitać nas dawno nieoglądanym słońcem.

Kierownikami wycieczki byli Panowie Zdzisław Gil oraz Andrzej Prugar, którzy nad wyraz umiejętnie zaopiekowali się uczestnikami i czuwali nad realizacja całodziennego programu wycieczki, ponadto Pan Zdzisław Gil, przez niemal całą drogę z mikrofonem w dłoni, wprowadzał słuchaczy w problematykę historyczną i zabytkoznawczą starożytnego Biecza.

     

more
belka
Gucci
     

We wtorek 14 maja 2019 roku, w kościele OO. Franciszkanów w Krośnie, miał miejsce wykład dr Piotra Łopatkiewicza pt. "Późnorenesansowy nagrobek Jana i Elżbiety Jędrzejowskich i jego domniemany twórca Santi Gucci. W kręgu szlacheckich fundacji dla kościoła Franciszkanów w Krośnie".

Licznie zebrani członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej wysłuchali nie tylko ciekawego wystąpienia, ale też mieli możliwość zwiedzić kryptę grobową Anny i Stanisława Oświęcimów, pod ich kaplicą rodową.

Wykład dr Łopatkiewicza stał się okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat pomnika grobowego Jędrzejowskich, ale też przedstawienia najnowszych supozycji, co do okoliczności jego powstania oraz pracowni rzeźbiarskiej, która u schyłku XVI wieku zrealizowała to zamówienie artystyczne.

    

more
belka
Wolyn
    

We wtorek 7 maja 2019 roku, w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, odbyło się ósme w bieżącym sezonie spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

W jego trakcie mgr inż. arch. Piotr Korpanty - podróżnik i znawca południowo-wschodnich Kresów, przedstawił referat pt.: "Wołyń - refleksje z podróży po Kresach".

Referent przedstawił bogate kompendium wiedzy o Kresach Wschodnich, udokumentowanej fotograficzne, a zdobytej przede wszystkim podczas swoich licznych podróży na obrzeża dawnej Rzeczypospolitej. Kresy obejmujące swoimi granicami strefy kilku regionów, krain i obszarów etnicznych, przyciągają jak magnes ludzi rozmiłowanych w historii tych ziem, pięknie krajobrazów i różnorodności zabytków. Każde bezpośrednie czy pośrednie wejście w ich sferę wzbudza zawsze nostalgiczne refleksje, a często silne wzruszenia.

     

more
belka
Sprawozdanie
    

We wtorek 7 maja 2019 roku, w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, odbyło się ósme w bieżącym sezonie spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

W pierwszej części spotkania dr inż. Stanisław Szafran - prezes Oddziału Krakowskiego SMZK złożył sprawozdanie Zarządu z działalności Oddziału w roku 2018. Projekt sprawozdania został rozesłany do członków Oddziału. Sprawozdanie uzyskało pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej oraz członków Oddziału. Zebrani przyjęli przedłożone sprawozdanie bez zastrzeżeń.

Czytaj pełny tekst Sprawozdania >>

belka
Skladki
    

Informujemy, iż składki członkowskie - wynoszące 30 zł rocznie - opłacić można nie tylko przy okazji imprez stowarzyszeniowych - u Skarbnika ZG, ale też przelewem na konto bankowe SMZK

nr 35 8642 1083 2002 8307 2064 0001
w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, Oddział w Krośnie, 38-400 Krosno,
ul. Tysiąclecia 6

Informacja ta jest szczególnie użyteczna dla wszystkich tych, którzy na co dzień posługują się bankowością internetową, za pośrednictwem swego komputera domowego lub też smartfona i mogą tym samym dokonać przelewu bez dodatkowych opłat.

W polu TYTUŁEM prosimy podać imię i nazwisko oraz "składka członkowska za rok 2019". Dziękujemy za terminowe opłacanie składek!

belka
Obwoluty d8
      

Od wielu dziesięcioleci bardzo ważnym aspektem aktywności naszego Stowarzyszenia jest działalność wydawnicza. W kwestii tej możemy pochwalić się wieloma opublikowanymi książkami, wśród których najpoważniejszym dokonaniem są kolejne tomy serii "Krosno. Studia
z dziejów miasta i regionu"
. Do wcześniej wydanych siedmiu tomów - we wrześniu 2018 roku dołożyliśmy kolejny - ósmy. Publikacją tą uczciliśmy Jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia.

Zachęcamy do odwiedzania rubryki Wydawnictwa >> na naszej witrynie internetowej, zachęcamy również do wygodnego zamawiania egzemplarzy naszych książek bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej:

     

zamowienie
     
Wydawnictwa 2
belka
Uwaga!
Newsletter niniejszy rozsyłany jest z witryny internetowej SMZK automatycznie, do wszystkich zarejestrowanych użytkowników oraz subskrybentów.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby korespondencję tę przesyłać dalej, do swoich bliskich i znajomych.
Zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia >>
Archiwalne numery "Wiadomości SMZK" dostępne są pod linkiem Archiwum newsletterów >>

Administrator witryny  http://www.smzk.org

 

 


Lista artykułów

Nowości

 1. "Z zagadnień najstarszej ikonografii niezachowanych kościołów drewnianych Małopolski Południowej" - wykład dra t. Łopatkiewicza - 15 maja 2024
 2. "Ks. płk. Józef Panaś - duchowny, społecznik, żołnierz, patriota" - prelekcja dr inż. Stanisława Szafrana - 9 kwietnia 2024
 3. "Protokół dyplomatyczny na co dzień" - prelekcja płk Marka Kołacza - 5 marca 2024
 4. Galeria fotograficzna uroczystości 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2024
 5. Tradycyjne "Spotkanie Opłatkowe" 2024 Oddziału Krakowskiego SMZK - 9 stycznia 2024
 6. Relacja z promocji albumu Zbigniewa Więcka
 7. Galeria fotograficzna promocji albumu Zbigniewa Więcka (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 8. Relacja ze Spaceru pamięci - 30 października 2023
 9. Galeria fotograficzna Spaceru pamięci - 30 października 2023 (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 10. Jubileusz 50-lecia działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - 3 października 2023
 11. Program działalności Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2023/2024
 12. Wywiad Doroty Suwalskiej z Tadeuszem Łopatkiewiczem o SMZK - 14 lipca 2023
 13. Relacja z wykładu z okazji 65-lecia SMZK - 14 czerwca 2023
 14. Galeria fotograficzna wykładu „65 lat działalności SMZK” w obiektywie Joanny Łach
 15. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 16. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 17. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 18. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 20. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 21. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 22. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 23. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 24. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 25. Władze Stowarzyszenia w XVIII kadencji (2022-2025)
 26. Archiwum newsletterów
 27. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny


sideBar