Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wiadomości SMZK nr 17(127)/2018
Temat: Wiadomości SMZK nr 17(127)/2018
Data wysyłki: 2018-12-18 11:23:06
Emisja #: 127
Zawartość:

 

Kliknij tutaj >> jeśli masz problemy z wyświetleniem tego newslettera

Winieta sw
       

Szanowni Państwo!

Kończy się rok wyjątkowo obfitujący w wydarzenia. Za nami systematyczna, owocna praca na niwie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. W tym roku obchodziliśmy Jubileusz 60-lecia działalności. Jubileusz 45-lecia obchodził też Oddział krakowski SMZK. Wkrótce podsumujemy nasze dokonania w opublikowanym - jak co roku - sprawozdaniu z działalności, ogłosimy też nasze plany na rok 2019. Na razie jednak namawiamy wszystkich do chwili wytchnienia i  świątecznego odpoczynku.


Zachęcamy do lektury "Wiadomości SMZK" oraz wizyty na naszej witrynie internetowej.

Zapraszamy do udziału w imprezach Stowarzyszenia. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej witryny internetowej www.smzk.org a także strony SMZK na Facebooku.
     
zyczenia
    

Świąt prawdziwie odświętnych, ciepłych w sercu, zimowych za oknem, pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, niosących nadzieję na rok przyszły.
Świąt wypełnionych radością i miłością, dających spokój i odpoczynek.


Nowego Roku 2019 spełniającego marzenia, pełnego zdrowia, optymizmu, szczęścia, sukcesów i powodzenia życzy wszystkim krośnianom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Zarząd Główny SMZK

Odbierz życzenia multimedialne >>

belka
Debina
      

Stowarzyszenie Kulturalne DĘBINA w Krościenku Wyżnym obchodzi w roku 2018 jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji w sobotę 15 grudnia 2018 w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbyły się uroczyste obchody jubileuszowe, w których udział wzięła delegacja SMZK w Krośnie, w składzie: Tadeusz Łopatkiewicz, Henryk Bogacz, Mieczysław Fejkiel, Stanisław Lorens i Urszula Perec.

W trakcie uroczystości liczne grono uczestników imprezy jubileuszowej wysłuchało sprawozdania dr Edwarda Marszałka - Prezesa ZG Stowarzyszenia DĘBINA z dwudziestoletniej, imponującej działalności Stowarzyszenia.

Po tej części jubileuszu przyszedł czas na wystąpienia gości, w trakcie których Prezes ZG SMZK - Tadeusz Łopatkiewicz odczytał list gratulacyjny SMZK dla Stowarzyszenia Dębina, a wiceprezes Henryk Bogacz wręczył okolicznościowy upominek.

   
more
belka
Wanda
    
W czwartek 22 listopada 2018 roku, o godz. 17:00, w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wojska Polskiego 41 spotkaliśmy się na wykładzie
   
Pamiętniki ziemian galicyjskich
        
który wygłosiła mgr Wanda Belcik
     
Zachęcamy do lektury relacji z wykładu, pióra Joanny Łach, oraz obejrzenia galerii fotograficznej spotkania (dostępnej dla zalogowanych użytkowników witryny).
belka
Wiatrowie
      
11 grudnia 2018 r., w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się trzecie w 46. sezonie pracy spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Licznie przybyli uczestnicy mieli możliwość spotkania z Markiem Wiatrem (ojcem) - śpiewakiem i malarzem oraz Tomaszem Wiatrem (synem) - lekarzem uprawiającym hobbystycznie rysunek. Bohaterowie spotkania na motywie tematu "Rodzina Wiatrów - sztuka i medycyna" przedstawili historię rodu Tokarskich oraz własną działalność artystyczną.
   
more
belka
Kolacz
   

6 listopada 2018 roku, w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, odbyło się drugie w 46. sezonie pracy spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Podczas spotkania płk Marek Kołacz wygłosił referat pt: "Bohaterowie naszych Małych Ojczyzn - w 100 lecie odzyskania niepodległości Polski".

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest inspiracją wielu refleksji, rozważań, analiz, ale przede wszystkim jest motywem do przypomnienia tych wszystkich bohaterów, którzy na wielu frontach w walce o Niepodległą Polskę, przelewali krew i oddawali życie. Wybuch Wielkiej Wojny dla wielu patriotów polskich był spełnieniem marzenia Adama Mickiewicza i nadzieją na odzyskanie niepodległej Ojczyzny. Ale do niepodległości wiodły zawiłe drogi, po których prowadzili przeniknięci głębokim patriotyzmem, różniący się poglądami politycznymi ówcześni liderzy narodu.

   
more
belka 
Krosno24
     

Na witrynie Krosno24.pl ukazał się ostatnio obszerny artykuł prezentujący wydany we wrześniu br. tom VIII serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Prócz zawartości rzeczowej najnowszego wydawnictwa SMZK, artykuł przynosi informacje o Stowarzyszeniu, jego jubileuszu 60-lecia działalności, a także historii wydawania Studiów krośnieńskich. Nie zabrakło również akcentów wynotowanych w trakcie spotkania promocyjnego książki, a także wystąpień autorów poszczególnych artykułów.

Czytaj artykuł "Nowy tom "Studiów krośnieńskich". Wiedza i ciekawostki" na Krosno24.pl.

belka
Wikipedia SMZK
    
W ostatnich dniach hasło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w internetowej encyklopedii Wikipedia poddane zostało edycji i aktualizacji. Uwzględniono przy tym informacje o najnowszym, ósmym tomie Studiów krośnieńskich, zamieszczono grafikę znaczka organizacyjnego, zaktualizowano szereg danych szczegółowych.
Zapraszamy do lektury hasła>>
belka
Obwoluty d8
      
Od wielu dziesięcioleci bardzo ważnym aspektem aktywności naszego Stowarzyszenia jest działalność wydawnicza. W kwestii tej możemy pochwalić się wieloma opublikowanymi książkami, wśród których najpoważniejszym dokonaniem są kolejne tomy serii "Krosno. Studia
z dziejów miasta i regionu"
. Do wcześniej wydanych siedmiu tomów - we wrześniu 2018 roku dołożyliśmy kolejny - ósmy. Publikacją tą czcimy Jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia.

       
Zachęcamy do odwiedzania rubryki Wydawnictwa >> na naszej witrynie internetowej, zachęcamy również do wygodnego zamawiania egzemplarzy naszych książek bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej:
     
zamowienie
      
Wydawnictwa 2
belka
Uwaga!
Newsletter niniejszy rozsyłany jest z witryny internetowej SMZK automatycznie, do wszystkich zarejestrowanych użytkowników oraz subskrybentów.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby korespondencję tę przesyłać dalej, do swoich bliskich i znajomych.
Zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia >>
Archiwalne numery "Wiadomości SMZK" dostępne są pod linkiem Archiwum newsletterów >>

Administrator witryny  http://www.smzk.org


Lista artykułów

Nowości

 1. Przedstawiciele Zarządu Oddziału SMZK w Krakowie z wizytą u JM Rektora AGH prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa
 2. Wznowienie działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
 3. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2022/2023
 4. Biogram Stanisława Pomprowicza (1925-2022)
 5. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 6. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 7. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 8. "Z Poetą pod rękę..." - relacja z V Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha - 23 października 2019
 9. Relacja ze Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Rymanów 2019" - 21 września 2019
 10. Plan pracy Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2019/2020
 11. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 12. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 13. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 14. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 15. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 16. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 17. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 18. Władze Stowarzyszenia w XVII kadencji (2017-2020)
 19. Archiwum newsletterów
 20. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny


sideBar