Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wiadomości SMZK nr 10(120)/2018
Temat: Wiadomości SMZK nr 10(120)/2018
Data wysyłki: 2018-07-10 12:58:12
Emisja #: 120
Zawartość:

 

Kliknij tutaj >> jeśli masz problemy z wyświetleniem tego newslettera

Winieta jubileuszowa
       

Szanowni Państwo!

Zwykle w lipcu Stowarzyszenie nasze zawieszało swą działalność z uwagi na czas wakacyjny.
W tym roku praca stowarzyszeniowa nie zwalnia jednak, co więcej - jest wyjątkowo intensywna, jak na tę porę roku. Główną uwagę skupiamy
na przygotowaniach do Jubileuszu 60-lecia naszego Stowarzyszenia, który odbędzie się w sobotę-niedzielę 22-23 września 2018. Jednocześnie na ukończeniu są prace redakcyjne kolejnego - ósmego już - tomu serii wydawniczej "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", którym uczcić pragniemy nasz piękny jubileusz.

Niedawno odbyliśmy interesującą wycieczkę krajoznawczą. Przed nami kolejna wyprawa.

W czerwcu - miesiącu szczególnie obfitym w wydarzenia - braliśmy udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej Wojciechowi Portiusowi. Kilka dni później - zaprezentowa-liśmy się w Dniach Krosna, organizując stoisko z wydawnictwami. Było też kilka następnych ważnych wydarzeń z naszego stowarzyszeniowego życia, o których pragniemy donieść
w niniejszym wydaniu "Wiadomości SMZK".


Zachęcamy do lektury "Wiadomości SMZK" oraz wizyty na naszej witrynie internetowej.

Zapraszamy do lektury newslettera! Zapraszamy do udziału w imprezach Stowarzyszenia. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej witryny internetowej www.smzk.org a także strony SMZK na Facebooku.
    
MagurskiPN
    

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej organizuje w sobotę 11 sierpnia 2018 roku Wycieczkę do Magurskiego Parku Narodowego

Program wycieczki:

godz. 7:45 - zbiórka uczestników na parkingu obok Banku PKO SA, ul. Powstańców Warszawskich 3
godz. 8:00 - wyjazd z Krosna
 • Przełęcz Hałbowska - zbiorowa mogiła Żydów
 • Krempna - zwiedzanie  Muzeum Magurskiego Parku Narodowego
 • Zwiedzenie cerkwi w Krempnej, Kotani, Świątkowej Małej i Wielkiej
 • Obiad "POD MARESZKĄ"
 • Myscowa - CARPATICA - pobyt w stacji badawczej zajmującej się badaniami wędrówek ptaków
godz. 18:00 - powrót do Krosna

Kierownictwo wycieczki: Pan Jan Stachyrak (tel. 692-345-547) oraz Pan Krzysztof Urbanek (tel. 606 879 045)

Koszt uczestnictwa jednej osoby wynosi 50 zł (przejazd autokarem, ubezpieczenie, obiad, bilety wstępu).
Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane będą we wtorki i czwartki, w godz. 14:00-16:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, ul. Grodzka 10, przez Pana Mieczysława Fejkla (tel. 506 574 109) w terminie od 12 lipca do 7 sierpnia 2018 roku lub do wyczerpania wolnych miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Szczegółowy program wycieczki >> zamieszczony jest na stowarzyszeniowej witrynie internetowej.

ZAPRASZAMY
belka
Hrend
    
W sobotę 7 lipca 2018 roku miał miejsce Wyjazd studyjny "BESKID NISKI BOGACTWEM NATURY". Przy dobrej pogodzie, pięćdziesięciu uczestników wycieczki zrealizowało jej pełny program >> przygotowany przez Jana Stachyraka i Krzysztofa Urbanka.
Pamiątką tych miłych chwil jest relacja z wyjazdu >> (pióra Wandy Belcik) oraz galeria fotograficzna wycieczki >>
belka
Jedlicze
   

5 czerwca 2018 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie odbyło się IX
w bieżącym sezonie spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Spotkanie miało charakter okazjonalny, bowiem w tym roku Jedlicze obchodzi 250. rocznicę nadania praw miejskich. Ten znaczący Jubileusz Jedlicza był kanwą spotkania władz Gminy Jedlicze z miłośnikami Ziemi Krośnieńskiej. Na spotkanie przybyli: Pani Jolanta Urbanik - burmistrz Gminy, Pan Ryszard Zagórski - zastępca burmistrza, wraz z żoną Zofią oraz Pan Piotr Woźniak - przewodniczący Rady Miejskiej.

Zachęcamy do lektury obszernej relacji z tego spotkania >> (pióra Pani Marii Magdaleny Szafran).

belka 
Portius
      

W dniach 4-5 czerwca 2018 roku, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, miała miejsce.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Robert Wojciech Portius de Lanxeth
krośnieński mieszczanin, kupiec i fundator

organizowana w czterechsetlecie osiedlenia się Szkota w Krośnie

Współorganizatorami tego naukowego przedsięwzięcia byli: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz Stowarzyszenie PORTIUS.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z tej konferencji >>

Czytaj więcej o Konferencji >>
Zobacz program dwudniowych wykładów >>
Obejrzyj wywiad TVP Rzeszów z dr Piotrem Łopatkiewiczem >> współorganizatorem Konferencji

belka
Dni Krosna 18
    
W dniach 8-10 czerwca 2018 odbyły się Dni Krosna - miasta szkła. Tradycyjnie już Stowarzyszenie nasze zorganizowało na rynku stoisko z własnymi wydawnictwami książkowymi. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotograficznej >> z tej imprezy.
belka
Beben
    

8 maja 2018 r. w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie odbyło się VIII w bieżącym sezonie spotkanie Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Spotkanie miało charakter wyjątkowo uroczysty, gdyż zostało poświęcone postaci zmarłego przed rokiem prof. zw. dr hab. inż. Artura Bębna - profesora honorowego Akademii Górniczo-Hutniczej, byłego dziekana Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH, prorektora AGH i długoletniego prezesa Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Wychowanków AGH, redaktora naczelnego periodyku AGH "Vivat Akademia", wielbiciela historii górnictwa i piewcę znakomitych tradycji górniczych.

W spotkaniu uczestniczyła rodzina Profesora: Zofia Bębnowa - żona, Iwona Bystrowska - córka, wnuk Marcin i Grażyna Gunia - chrześnica. Ponadto na spotkanie przybyli: prof. dr hab. inż. Piotr Czaja - przewodniczący SW AGH oraz dr inż. Piotr Gospodarczyk - przedstawiciel Katedry Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych, w której Profesor pracował przez całe swoje życie zawodowe.

Znaliśmy Profesora wszyscy, lubiliśmy Go i szanowali bardzo. Jego brak w naszych szeregach odczuwamy i odczuwać będziemy długo.

Zachęcamy do lektury relacji >> z tego spotkania (pióra Marii Magdaleny Szafran)

belka
Terlecki
    
Miło nam donieść, że Prezydent Miasta Krosna Pan Piotr Przytocki uhonorował w dniu 7 czerwca 2018 roku Pana Mariana Huberta Terleckiego, długoletniego Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
Nagrodą za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej
upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego
za całokształt działalności
Prezesowi Honorowemu ZG SMZK składamy tą drogą serdeczne gratulacje, dołączając najlepsze życzenia dalszych sukcesów w pracy społecznej na rzecz miasta i regionu.
Zobacz galerię fotograficzną uroczystości >>
Czytaj relację z uroczystości na Krosno24.pl >>
belka
200
    

W czwartek 7 czerwca 2018 roku, kilka minut po 21:00, witryna nasza została odwiedzona po raz dwieścietysięczny.
Istniejemy w sieci od 19 lutego 2009 roku. W pierwszym roku zaliczyliśmy 7600 wizyt. Po dwóch latach liczba ta wzrosła do 16436. Pięćdziesięciotysięczne odwiedziny wypadły 30 listopada 2012 roku. Po kolejnych dziewięciu latach osiągnęliśmy liczbę 200 000 odwiedzin.

Witryna nasza urosła w tym czasie znacznie. W tej chwili oferujemy internautom 664 artykuły, 137 galerii fotograficznych, 120 newsletterów "Wiadomości SMZK", wiele stron użytkowych, informacyjnych, uzupełniających.

Dużo to, czy mało? Jak na witrynę oferującą treści niszowe - wynik jest chyba satysfakcjonujący. Z roku na rok liczba wejść na naszą stronę ustawicznie się zwiększa. To dobry prognostyk. Co więcej - własna strona internetowa, systematycznie aktualizowana i uzupełniana o nowe artykuły, staje się kapitalną kroniką naszych stowarzyszeniowych poczynań.
Wszystkim użytkownikom naszej witryny, członkom i sympatykom Stowarzyszenia przesyłamy z tej okazji miłe pozdrowienia.

Czytaj też >>
 
VIII tom
      
W październiku 2017 roku otwarta została teka redakcyjna kolejnego - VIII - tomu serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Do końca kwietnia 2018 roku trzynastu autorów, którzy wcześniej zgłosili zamiar przygotowania artykułu do najnowszych Studiów krośnieńskich, przedstawiło nam swe teksty.
W toku intensywnych prac redakcyjnych nadesłane materiały tekstowe oraz ilustracyjne zostały ostatecznie przygotowane do składu typograficznego i druku, który - jak w przypadku tomów wcześniejszych - wykonuje dla nas Wydawnictwo RUTHENUS Rafała Barskiego w Krośnie.
W toku dalszych prac redakcyjnych ustalono ponadto kolejność artykułów w tomie oraz ich podział na rozdziały. W tej chwili - kiedy gotowe są już indeksy - VIII tom Studiów liczy po złożeniu 512 stronic, zaś ilustrowany jest 177 fotografiami, rysunkami i mapami.  

Radaktorami naukowymi tego tomu są: prof. dr hab. Franciszek Leśniak - redaktor tomów IV - VII oraz dr Tadeusz Łopatkiewicz, dotychczasowy sekretarz redakcji. Recenzentem zawartości merytorycznej jest prof. dr hab. Zdzisław Noga z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W zamyśle wydawców przygotowywana książka poświęcona jest jubileuszowi 60-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Swą promocję będzie miała
w sobotę 22 września 2018, w trakcie imprez jubileuszowych. Już dziś zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych.

belka
Jubileusz 60
      
Od września zeszłego roku trwają intensywne przygotowania i prace organizacyjne nad planowanymi na 22-23 września 2018 imprezami Jubileuszu 60-lecia działalności Stowa-rzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Ustalony jest już ramowy Program obchodów jubileuszowych, na który złożą się:
 • Uroczysta Sesja Rady Miasta w Auli PWSZ w Krośnie
 • promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej
 • otwarcie wystawy "Wydawnictwa książkowe autorstwa członków SMZK"
 • koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie - w sali koncertowej Szkoły
 • otwarcie wystawy fotografii Zdzisława Gila "Z przeszłości SMZK"
 • 45. Spotkanie "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec'2018"
Już dziś uprzejmie zapraszamy na Jubileusz wszystkich naszych członków i sympatyków, prosimy też o zarezerwowanie sobie tych dwóch dni (sobota-niedziela) w swoich kalendarzach.
belka
RODO
   

Szanowni Państwo

Zgodnie z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej przekazuje poniższe informacje dotyczące gromadzenia Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną działalnością statutową.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby realizacji działalności statutowej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie

1. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej informuje Panią/Pana, iż będzie Administratorem Danych Osobowych obejmujących: adres poczty elektronicznej.

2. Celem i podstawą przetwarzania zebranych danych osobowych jest realizacja działalności statutowej Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, obejmującej promocję i upowszechnianie kultury zgodnie z art.6 ust1 lit. a i e rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)

3. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej informuje, iż gromadzone dane nie będą nigdzie przekazywane.

4. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej informuje, że w związku z przechowywaniem przez organizację Państwa danych osobowych na potrzeby realizacji działalności statutowej i promocyjnej, mają Państwo prawo do:

 • dostępu do swoich danych;
 • sprostowania (aktualizowania) swoich danych;
 • bycia zapomnianym (usunięcia swoich danych);
 • ograniczenia przetwarzania danych;
 • przenoszenia danych;
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego;
 • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych
 • cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych.
5. Jednocześnie informujemy, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie od 1 maja 2018 r. wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych, z którym można się skontaktować w sprawach ochrony i realizacji swoich spraw w zakresie danych osobowych pod adresem mailowym: iodo@smzk.org
belka
Studia 1 7
      
Od wielu dziesięcioleci bardzo ważnym aspektem aktywności naszego Stowarzyszenia jest działalność wydawnicza. W kwestii tej możemy pochwalić się wieloma opublikowanymi książkami, wśród których najpoważniejszym dokonaniem są tomy serii "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu". Do wcześniej wydanych sześciu tomów - w 2016 roku dołożyliśmy kolejny - siódmy. W tej chwili trwają prace redakcyjne nad tomem ósmym, którym uświetnić pragniemy Jubileusz 60-lecia Stowarzyszenia.
       
Zachęcamy do odwiedzania rubryki Wydawnictwa >> w naszej witrynie internetowej, zachęcamy również do wygodnego zamawiania egzemplarzy naszych książek bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej:
     
zamowienie
       
Wydawnictwa 2
belka
Uwaga!
Newsletter niniejszy rozsyłany jest z witryny internetowej SMZK automatycznie, do wszystkich zarejestrowanych użytkowników oraz subskrybentów.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby korespondencję tę przesyłać dalej, do swoich bliskich i znajomych.
Zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego stowarzyszenia >>
Archiwalne numery "Wiadomości SMZK" dostępne są pod linkiem Archiwum newsletterów >>

Administrator witryny  http://www.smzk.org

 


Lista artykułów

Nowości

 1. "Z zagadnień najstarszej ikonografii niezachowanych kościołów drewnianych Małopolski Południowej" - wykład dra t. Łopatkiewicza - 15 maja 2024
 2. "Ks. płk. Józef Panaś - duchowny, społecznik, żołnierz, patriota" - prelekcja dr inż. Stanisława Szafrana - 9 kwietnia 2024
 3. "Protokół dyplomatyczny na co dzień" - prelekcja płk Marka Kołacza - 5 marca 2024
 4. Galeria fotograficzna uroczystości 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - 22 stycznia 2024
 5. Tradycyjne "Spotkanie Opłatkowe" 2024 Oddziału Krakowskiego SMZK - 9 stycznia 2024
 6. Relacja z promocji albumu Zbigniewa Więcka
 7. Galeria fotograficzna promocji albumu Zbigniewa Więcka (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 8. Relacja ze Spaceru pamięci - 30 października 2023
 9. Galeria fotograficzna Spaceru pamięci - 30 października 2023 (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 10. Jubileusz 50-lecia działalności Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - 3 października 2023
 11. Program działalności Oddziału krakowskiego SMZK w sezonie 2023/2024
 12. Wywiad Doroty Suwalskiej z Tadeuszem Łopatkiewiczem o SMZK - 14 lipca 2023
 13. Relacja z wykładu z okazji 65-lecia SMZK - 14 czerwca 2023
 14. Galeria fotograficzna wykładu „65 lat działalności SMZK” w obiektywie Joanny Łach
 15. Książka Tadeusza Łopatkiewicza dotycząca dziewiętnastowiecznych relacji konserwatorskich o zabytkach Krosna i powiatu
 16. Galeria Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK (tylko dla zalogowanych użytkowników)
 17. Sprawozdanie Zarządu Oddziału Krakowskiego SMZK za kadencję 2017-2020
 18. Relacja filmowa z uroczystej LXIII Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 19. Relacja filmowa z referatu dr Tadeusza Łopatkiewicza - Prezesa ZG SMZK na uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna z okazji Jubileuszu 60-lecia SMZK
 20. Relacja z Jubileuszu 45-lecia oddziału krakowskiego SMZK - 2 października 2018
 21. Relacja z 45. Spotkania "Na rodzinnej ziemi - Zamek Kamieniec 2018" - 23 września 2018
 22. Uroczysta LXIII Sesja Rady Miasta inaugurująca uroczystości jubileuszu 60-lecia SMZK - 22 września 2018
 23. Promocja VIII tomu Studiów krośnieńskich - 22 września 2018
 24. Wernisaż wystawy "Publikacje książkowe członków SMZK" - 22 września 2018
 25. Władze Stowarzyszenia w XVIII kadencji (2022-2025)
 26. Archiwum newsletterów
 27. Archiwum Aktualności SMZK
Galeria fotograficzna Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego SMZK - 23 września 2017

Mapa burzowa

Mapa burzowa Polski
kliknij mapę

Prognoza na najbliższe 10 dni >>

Uwaga

Uprzejmie proszę, by wszelkie uwagi dot.
- zawartości witryny,
- zauważonych braków
- pomysłów itp.,
nadsyłać do mnie za pośrednictwem
menu KONTAKT lub na adres
tadeusz@smzk.org

Dziękuję! :-) Administrator witryny


sideBar